У ніч проти 27 червня для Росії закінчився крайній термін оплати 100 млн доларів за облігаціями іноземним кредиторам. Це означає, що РФ вперше з 1918 року потрапила в дефолт по зовнішньому боргу, пише Bloomberg.
Як пише агентство впродовж останніх місяців Росія знаходила шляхи обходу санкцій, запроваджених після вторгнення Кремля в Україну. Однак у ніч на 27 червня закінчився пільговий період для виплати відсотків у розмірі 100 млн доларів США (платіж мав бути здійснений ще до 27 травня), що вважається дефолтом в разі пропуску платежу.
Враховуючи шкоду, яку вже завдано російській економіці, дефолт, на думку авторів Bloomberg, на цей час має символічний характер і мало значить для росіян. Водночас сам факт дефолту є ознакою швидкої трансформації країни в економічного, фінансового та політичного вигнанця.
Агентство також зазначає, що офіційної заяви про дефолт від російської сторони не буде і там цього не визнають. Росія відмовилася визнавати дефолт, заявивши, що у неї є гроші, щоб покрити будь-які рахунки, але немає можливості здійснити оплату через запроваджені санкції. Минулого тижня Росія оголосила, що перейде на обслуговування свого непогашеного суверенного боргу в розмірі 40 млрд доларів у рублях. Відповідний указ, який дозволяє це робити, підписав російський президент і воєнний злочинець Владімір Путін.
Попри те, що західні країни намагаються зменшити свою залежність від російських товарів, країна все ще заробляє мільярди доларів від експорту нафти і газу. Враховуючи ці надходження, уряд РФ каже, що має кошти, щоб розплатитися з кредиторами.
Офіційна заява про настання дефолту в окремо взятій державі зазвичай надходила від рейтингових компаній, але європейські санкції призвели до того, що зараз вони зняли рейтинги російських компаній.
Що таке дефолт?
Востаннє Росія потрапила у дефолт у 1918 році, коли більшовики під керівництвом Владіміра Лєніна відмовилися платити за царськими боргами своїм іноземним кредиторам. Під час фінансової кризи в Росії та обвалу рубля в 1998 році уряд президента Бориса Єльцина не виплатив 40 млрд доларів свого внутрішнього боргу. Тоді у РФ було оголошено технічний дефолт.
Дефолт — це ситуація, у якій держава не може робити виплати згідно зі своїми борговими зобов’язаннями — як зовнішніми, так і внутрішніми. У суспільстві побутує хибна думка, що проголошення дефолту дозволяє не платити по зовнішнім боргам і в цьому немає нічого поганого. Однак насправді це не так. Його проголошення практично на 100% означає погіршення економічної ситуації у країні. А на додаток всі кредитодавці залишають за собою право у судовому порядку повертати свої кошти.
Фактично дефолт буде поступово, але стабільно знищувати всю російську економіку. Таким чином, вся нинішня система координат та місце російської економіки у світі буде стрімко падати.
Цей факт показує, що попри «фортецю», яку вони там собі будували, міжнародні санкції таки працюють. Фактично Росія відключена від зовнішніх ринків капіталу, найважливіших банківських систем (кореспондентських банків, клірингових систем, депозитаріїв) та рейтингових агентств.
«Це унеможливило платежі Росії по зовнішніх боргах, і Росія потрапила в стан дефолту», – розповів в. о. голови Нацбанку, заступник виконавчого директора України в Міжнародному валютному фонді Владислав Рашкован, якого цитує видання «Слово і діло».
Дефолт це також сильний удар по іміджу Росії на фінансових ринках. За словами Рашкована, дефолт призводить до того, що повернутися на цивілізований фінансовий ринок навіть після війни Росії буде дуже важко.
«Особливо беручи до уваги, що світові інвестиційні банки, рейтингові агенції та аудиторські компанії Великої четвірки теж пішли з їх ринку і не скоро повернуться. Коли після зміни режимів у Росії та виплат післявоєнних репарацій Україні інфраструктуру фондового ринку почнуть відбудовувати, на це підуть роки, і Росія почне свій шлях з сміттєвого статусу свого боргу», – додав він.