Завершилося будівництво першої гілки газогону «Північний потік», який з’єднав Росію і Німеччину. Дном Балтійського моря прокладено 1200 кілометрів труб. Перші поставки палива заплановані на жовтень.
Газогін в обхід України та Польщі став реальністю. Протягом наступних чотирьох тижнів труби поступово наповнюватимуть газом для перших тестових прокачувань. Друга гілка газогону проляже майже паралельно до першої – її будівництво вже розпочато і має тривати до квітня наступного року. Загальна вартість проекту – 7,4 мільярда євро. Газопровід прокачуватиме з російського Виборга до німецького Ґрайфсвальда 55 мільярдів кубічних метрів газу на рік. На проектну потужність газогін має вийти наприкінці 2012 року, повідомляє «Німецька хвиля».
Головна мета обхідного газопроводу – зменшити ризики транспортування, оминаючи транзитні країни, зокрема Україну. Вирішальним поштовхом для реалізації цього масштабного проекту стали конфлікти між Києвом і Москвою, наслідком яких стали перебої у забезпеченні паливом багатьох європейських країн. Водночас залежність Європи від російського газу лише зростає. Зокрема Німеччина ще до введення в експлуатацію «Північного потоку» покривала паливом з Росії цілих 37 відсотків своїх потреб. Диверсифікувати джерела енергоресурсів мав би підтриманий Євросоюзом газопровід «Набукко», який має з’єднати Каспійський регіон і Центральну Азію з Європою. Однак реалізація проекту залишається під питанням. Досі не підписано довгострокові контракти з постачальниками, які мали би заповнювати цей газопровід. У Брюсселі відкрито нарікають на тиск Москви на потенційних партнерів у регіоні.
Газ з Nord Stream споживатимуть не лише німці. Німецький концерн RWE вже розпочав будівництво відгалуження від «Північого потоку» до Чехії. Досі Чехія на дві третини забезпечувалася газом з газогону «Дружба», який пролягає через Україну та Словаччину. На чесько-німецькому кордоні за допомогою поєднувального газопроводу OPAL «Північний потік» і «Дружба» (Transgas) будуть поєднані, тому в разі перебоїв із постачанням через одну з двох основних магістралей буде можливість переорієнтувати потоки. Довжина цієї гілки становить 470 кілометрів, річна пропускна спроможність - у 35 мільярдів кубометрів. Будівництво обійдеться німецьким енергоконцернам у мільярд євро.
Таким чином німці, які контролюють значну частку енергоринку в Чехії і Словаччині, сподіваються знизити ризики в забезпеченні паливом своїх газових електростанцій у цих країнах. Зокрема додаткові обсяги палива, які Чехія отримуватиме з «Північного потоку», дозволять концерну RWE 2013 року запустити в цій країні нову теплоелектростанцію. Крім того, RWE восени 2011 року планує добудувати газопровід з Чехії до Бельгії. Ця гілка дозволить транспортувати до країн Бенілюксу та Великобританії до п’яти мільярдів кубометрів газу на рік. Ще одним додатковим шляхом надходження газу з «Північного потоку» до країн Західної Європи стане сполучення, яке нині будується з Ґрайфсвальда до Бремена, де російський газ буде підключено до існуючих мереж.
Нагадаємо, «Північний потік» – новий маршрут експорту російського газу до Європи. Газопровід пройде через акваторію Балтійського моря від бухти Портова (район м. Виборг) до узбережжя Німеччини (район м. Грайфсвальд). Довжина газопроводу становитиме близько 1200 км. Введення в експлуатацію першої нитки «Північного потоку» продуктивністю 27,5 млрд. куб. м газу на рік намічено на 2011 рік. Завершення будівництва другої нитки газопроводу в 2012 р. приведе до збільшення його пропускної спроможності до 55 млрд. куб. м.
Проект «Північний потік» реалізує спільне підприємство Nord Stream AG, засноване з метою планування, будівництва й подальшої експлуатації морського газопроводу. ВАТ «Газпром» володіє 51% консорціуму, E.ON Ruhrgas AG і BASF/Wintershall GMBH мають рівні частки по 15,5%, а частки N.V. Nederlandse Gasunie і GDF SUEZ становлять по 9%.