Український історик Ярослав Грицак вважає, що росіян об’єднує міф Великої Перемоги та Друга світова війна, натомість українців – роз’єднує. «Українців і росіян роз’єднує Сталін», – заявив він 16 вересня на прес-конференції у Львові.
Також історик зазначив: «За 20 років незалежності мовна ситуація в Україні практично не змінилась. Ми сподівались, що молоде покоління заговорить українською, але це не справдилось… Мова в українському випадку не є підставою ідентичності. Натомість в Галичині – є. Загалом в Україні мова не є ознакою українськості. Насправді, це проста річ, але для багатьох це усвідомлення, особливо для галичан, – це велика травма».
Ярослав Грицак сказав, що єдина непровальна політика щодо національної пам’яті в Україні – політика Ющенка, адже навіть зараз вона дає свій результат і Голодомор визнає вся країна. «Виник консенсус щодо Голоду», – додав історик.
Він зазначив, що українське суспільство можна охарактеризувати як таке, що втратило довіру, хоча для нього це – нормальний стан.
«Був єдиний несподіваний і непрогнозований сплеск росту довіри до влади – весною 2005 року, але, на жаль, нічим це не справдилось», – сказав Грицак.
Водночас, він додав, що складається враження, ніби Помаранчевої революції в Україні не було, мовляв, ситуація вирівнялась і стала такою, як до революції.
Натомість, за словами Ярослава Грицака, в Україні потужним є поняття так званого «абоїзму», тобто українці постійно вибирають між Сходом або Заходом, Табачником або Тягнибоком.
Як інформував ZAXID.NET, вчора, 15 вересня історик Ярослав Грицак презентував у Львові у межах Форуму видавців свою нову книгу «Страсті за націоналізмом: стара історія на новий лад». «Тут дуже багато сказано про історичну пам’ять, а особливо про Голокост. Хоча я не люблю писати про історичну пам'ять», – сказав історик.