Росіяни доводитимуть вину українських військових у ВАСУ та Євросуді

21:30, 11 грудня 2012

ВАТ "Авiакомпанiя "Сибiр" має намiр оскаржити рiшення Вищого господарського суду України (ВГСУ) вiд 11 грудня у Верховному Судi України та Європейському судi з прав людини, повiдомляє представник iнтересiв авiакомпанiї "Сибiр" у судi правова група "Павленко i Побережнюк".

"Касацiя розпочинала розгляд справи двiчi, двiчi змiнювався i склад суду. Пояснення нашої сторони регулярно переривалися i зводилися на вимогу суду лише до сухого оприлюднення порушених, за нашою версiєю, норм матерiального права, але ж у цiй справi було порушено й неймовiрну кiлькiсть процесуальних норм. Ми вже узгодили з московським офiсом авiакомпанiї подальший план дiй i рiшуче заявляємо, що йтимемо до кiнця. Вiри в справедливiсть у Верховному Судi й iлюзiй ми не маємо, проте нам доведеться туди звернутися. Водночас основна скарга подаватиметься до Європейського суду з прав людини", - сказала представник авiакомпанiї в судi, партнер правової групи "Павленко i Побережнюк", адвокат Олександра Павленко, пише Інтерфакс.

Як повiдомлялося, у вiвторок ВГСУ вiдмовив авiакомпанiї "Сибiр" у задоволеннi її касацiйної скарги на рiшення Київського апеляцiйного госпсуду та Госпсуду Києва у справi про вiдшкодування збиткiв у розмiрi $15,32 млн у зв'язку з катастрофою її пасажирського лiтака Ту-154 у 2001 роцi.

Катастрофа пасажирського лiтака Ту-154 авiакомпанiї "Сибiр" над Чорним морем сталася 4 жовтня 2001 року внаслiдок влучення в нього української ракети С-200, випущеної пiд час навчань українських сил ППО в Криму. Внаслiдок катастрофи загинули 78 осiб: 66 пасажирiв (бiльшiсть - громадяни Iзраїлю) та 12 членiв екiпажу.

У 2003-2005 рр. український уряд виплатив $15,6 млн компенсацiї родичам загиблих.

У 2004 роцi авiакомпанiя "Сибiр" подала до Госпсуду Києва позов до Мiноборони України та Держказначейства про вiдшкодування збиткiв вiд катастрофи Ту-154. Водночас, згiдно з проведеною у 2008-2010 рр. з iнiцiативи Мiноборони експертизою КНДIСЕ, лiтак Ту-154 не могла збити українська зенiтна ракета у 2001 роцi.

Як наголосили представники позивача, всi експерти, якi входили до складу експертної комiсiї КНДIСЕ, не мали досвiду розслiдування авiакатастроф, троє з них узагалi є не судовими експертами, а спiвробiтниками Харкiвського авiацiйного унiверситету, що перебуває у прямому пiдпорядкуваннi Мiноборони.

Позивач, зокрема, вимагав залучити до розгляду справи як третю особу фахiвцiв МАК, якi проводили розслiдування i встановили факт враження ракетою, подавав безлiч клопотань про витребування важливих даних iз Генеральної прокуратури України, з Мiнiстерства оборони України, з органiв Росiйської Федерацiї, з наукових iнститутiв, пiдприємств iз виробництва авiа-суден i зазначеної у справi ракети тощо.

Усi вимоги суд остаточно вiдхилив у вереснi 2011 року, пiсля чого "Сибiр" оскаржила його рiшення в апеляцiйному судi, проте й вiн наприкiнцi травня цього року вiдмовив росiйськiй авiакомпанiї, пiсля чого вона подала касацiйну скаргу до ВГСУ.