Росіяни приховують купівлю книгарень «Буква», - Афонін

20:15, 10 квітня 2013

Російська видавнича група «Эксмо» придбала мережу книжкових магазинів «Буква» польської компанії Empik, але не афішує факт купівлі через 4 млн грн боргу попереднього власника перед українськими видавництвами.

Про це у коментарі Тиждень.ua повідомив президент Асоціації українських видавців і книгорозповсюджувачів Олексанадр Афонін.

Українським ЗМІ стало відомо про факт купівлі «Букви» російською компанією «Эксмо», що в Україні представлена книжковими мережами «Читай-город» та «Книжковий супермаркет».

Також продавці мережі «Буква» заявили, що підпорядковуються тепер не «Empik», а «Эксмо».

Проте в офіційному представництві «Эксмо» тричі повторили, що угода планувалась, але не відбулася.

«Ніякої угоди не було. Дивлячись зі сторони на цей увесь процес, у мене викликало це тільки сміх: тому що те, що пишуть в інтернеті про купівлю – це казки. Більше коментарів я надати вам не можу», – прокоментували в представництві і вирішили не називатись.

Окрім того, в «Эксмо» порадили звернутись до польської сторони: «поляки, мабуть,поінформовані у цьому процесі більше».

Проте зв’язатись із представниками «Empik» не вдається уже протягом місяців, адже вони заборгували українським видавцям, за даними Асоціації видавців і книго розповсюджувачів, близько 4 млн грн.

«І сьогодні фактично колишніх власників знайти неможливо. Усі листи, усі позови, які надсилаються на їхню юридичну адресу, повертаються з підписом, що орендатор вибув. Люди носяться з рішеннями суддів, але ніхто нікого знайти не може. Представники «Емпіка» випарувались», – пояснює Олександр Афонін, президент Асоціації українських видавців і книгорозповсюджувачів.

Проте, за словами експерта, «Эксмо» не збирається розраховуватись за борги попереднього власника і саме тому заперечує факт поглинання польської книжкової мережі.

«Я мав розмову з директором «Эксмо» Ярославом Мариновичем, і він сказав, що не планує розраховуватись із українськими видавцями. Мовляв, «Эксмо» й так робить благородну справу, рятуючи збанкрутілі книгарні. Мовляв, у врятованих книгарнях і далі можна буде продавати книжки, а з приводу боргів, майна ми не відповідаємо і не збираємось цього робити», – розповідає Афонін.

Хоч попередній власник заперечує купівлю, за даними експерта, угода була підписана 21-го грудня минулого року.

«На жаль, не можу офіційно підтвердити цифру, але вартість угоди склала близько 70 тис. грн, – коментує Афонін і додає:  «Empik» як структура уже була давно зруйнована через борги. Вони жили не по статках, багато використовували на власні потреби й не розраховувались із видавцями, «Empik», за неперевіреними даними, заборгував $1 млн «Эксмо»».

Як стверджує Афонін, хоч російська мережа не хоче виплачувати борги попереднього власника, проте продовжує продавати книги, які належали «Empik».

«Найцікавіше те, що в книгарнях торгують книжками, які в «Эксмо» не поставлялися, а поставлялися «Емпіку» протягом 2008-2012 років. Але поляки, заборгувавши гроші за продані й непродані книги, зникли, а росіяни платити нічого не хочуть», – коментує Афонін.

Зараз всі книжкові мережі України, за винятком мережі книгарень "Є", опинилися під контролем однієї російської компанії.