Борис Нємцов увійшов в історію Росії як один з авторів економічних реформ 1990-х і непримиренний критик нинішньої російської влади.
Пізно ввечері 27 лютого його вбили у центрі Москви, передає ВВС.
Убивство сталося за 200 метрів від Кремля і Красної площі - на Великому Москворецькому мосту, через який Нємцов разом зі своєю супутницею йшов пішки в бік Замоскворіччя.
За попередніми даними, коли Борис Нємцов зі своєю супутницею йшов через міст, до них під'їхала машина білого кольору, і невідомий зробив з неї кілька пострілів у спину Нємцову. Потім машина зникла з місця злочину, і по гарячих слідах виявити її поліції не вдалося. Представники поліції повідомили, що пострілів було шість чи сім і щонайменше чотири кулі потрапили в Бориса Нємцова. Дівчина, яка була з ним, не постраждала.
Тіло Нємцова ще кілька годин лежало на асфальті. Експерти обстежили місце злочину. Потім тіло відвезли в морг, а сліди крові змили водою. На ранок про вбивство на Великому Москворецькому мосту нагадував лише імпровізований меморіал з квітів і свічок, які небайдужі люди приносили всю ніч.
Про супутницю Бориса Нємцова, яка стала свідком вбивства, наразі відомо дуже мало - поліція відразу забрала її на допит.
За інформацією журналістки Ксенії Собчак, яка добре знала Нємцова, дівчину звуть Ганна, і вона тільки в п'ятницю прилетіла до Москви з Києва.
Вже через три години після вбивства поліція почала обшук квартири Бориса Нємцова, з якої були вилучені документи, записи і жорсткий диск комп'ютера убитого політика.
Вбивство Нємцова викликало миттєву реакцію і в Росії, і за кордоном. Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що «це жорстоке вбивство має всі ознаки замовного і має виключно провокаційний характер».
Адміністрація президента США поширила заяву, в якій Барак Обама засудив вбивство Нємцова. «Сполучені Штати засуджують жорстоке вбивство Бориса Нємцова і закликають російський уряд провести швидке, неупереджене і відкрите розслідування обставин вбивства і забезпечити, щоб винні в цьому страшному вбивстві були віддані правосуддю», - йдеться в заяві Білого дому.
Опозиційні активісти, які готували марш 1 березня, оголосили про неможливість проводити його за нових обставин у віддаленому районі Москви і під тепер уже застарілими гаслами. Обговорення нового формату акції запланували на ранок суботи, але вже зараз відомо, що опозиція спробує зібратися в центрі Москви і вшанувати пам'ять загиблого політика.
Представники слідства заявляють, що поки розглядаються всі можливі версії події, зокрема і замовне вбивство.
Опозиціонери не сумніваються в тому, що це політичне вбивство.
«Нємцова могли вбити тільки за ті його розслідування, які були пов'язані з Україною і участю російських військ в дестабілізації в країні», - вважає Ілля Яшин, один з найближчих соратників і друзів Бориса Нємцова.
«Звичайно, єдина мета, яка переслідувалася, - це залякати, спробувати обезголовити протест і показати, що за таку непримиренну позицію будуть мститися», - заявив співголова петербурзької організації партії «РПР-Парнас» Андрій Пивоваров.
«Це точно не комерційні мотиви, комерцією він не займався. Особистих проблем теж не було. Я вважаю, що мотивом слугувала його політична діяльність», - заявив адвокат Вадима Прохорова, який представляв інтереси Бориса Нємцова.
Борису Нємцову було 55 років. У нього залишилися чотири доньки і 87-річна мати.