Російська газета «КоммерсантЪ» опублікувала закриті документи «нормандських» перемовин, які стосуються завершення війни на Донбасі. Росія, представники якої раніше заявляли, що не чули про нові мирні плани, також додала до них свої доповнення.
Газета, зокрема, опублікувала спільний документ Франції та Німеччини, які запропонували розділити виконання Мінських домовленостей на так звані кластери за різними напрямками: безпека, гуманітарні питання, економічний, політичний, тощо. Також було опубліковано російські доповнення до цих кластерів та українські.
Зараз на столі переговорів учасників «нормандського» формату три основні документи:
- український проект кластерів від 19 січня;
- оновлений проект Франції і Німеччини, представлений 8 лютого;
- російські поправки до французько-німецького проекту від 16 лютого, до підготовки яких Росія залучила бойовиків.
Доповнення України і Росії до французько-німецького документа містять низку пунктів, на які сторони не хочуть погоджуватися. Росія з бойовиками не приймає українських поправок, а Україна – російських. Відтак перемовини щодо Донбасу зайшли в глухий кут.
Голова Офісу президента Андрій Єрмак після публікації документів звинуватив Росію в небажанні домовлятися і закликав її повернутися за стіл перемовин.
Єрмак вважає, що публікація цих документів свідчить про те, що Росія бачила і розглядала український мирний план, що вона сама неодноразово заперечувала.
«Російські ЗМІ у черговий раз поширюють версію подій в рамках переговорів щодо досягнення миру, яка вигідна російській стороні. Для мене очевидно, що це чергова спроба виправдатися за затягування мирного процесу і невиконання домовленостей лідерів України, Німеччини, Франції та Росії, а також самих Мінських угод», – зазначив він.
За словами Єрмака, російській стороні запропоновано чіткий мирний план. Він також наполягає, щоб дорожню карту щодо виконання домовленостей затверджували саме лідери України, Росії, Франції та Німеччини.
Нагадаємо, раніше речник української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі заявив, що Німеччина і Франція просять не публікувати проекти документів до їх підписання. Натомість ключовий переговорник від Росії у «нормандському» форматі Дмитро Козак навпаки наполягає на відкритості переговорного процесу.