Російський «Сбербанк» готує в Україні ребрендинг. Ймовірно — через атаки

22:40, 26 червня 2014

Сбербанк Росії планує об’єднати свою однойменну українську дочірню фінустанову і львівський VS Bank, який належить Сбербанку Європа (входить до групи Сбербанку Росії).

Про це йдеться в матеріалах презентації Сбербанку з випуску євробондів, пише Finance.ua.

Голова правління Сбербанку Росії (Україна) Ігор Юшко ще рік тому говорив, що ймовірність прийняття рішення про об’єднання банків дуже висока, хоча не виключав і варіант продажу банку. Жодна з українських дочірніх структур Сбербанку Росії на запит вчора, 24 червня, не відповіла, зазначає видання.

Процес об’єднання дозволив би оптимізувати витрати і знизити адміністративні витрати двох фінустанов шляхом ліквідації дубльованих функцій і відділень. За рахунок мережі відділень VS Bank в західній Україні фінустанова могла б зміцнити позиції в цьому регіоні. Говорити про продаж VS Bank зараз не має сенсу – інвесторів мало цікавлять українські фінустанови.

За словами директора рейтингового агентства «Стандарт-Рейтинг» Андрія Нікітіна, найбільш раціонально приєднати менший банк до більшого або через викуп провести переведення активів і пасивів в більший банк, а менший банк з формальним балансом ліквідувати.

На думку голови правління Української міжбанківської валютної біржі Анатолія Гулея, не виключений варіант зміни назви після об’єднання двох установ.

«Можливо, це пов’язано якраз з атаками на філії Сбербанку в Україні. Якщо банки об’єднаються, то буде ребрендинг. Їм потрібно по-новому позиціонуватися в Україні – це факт», – наголосив Гулей.

На відміну від Сбербанку, VS Bank в основному позиціонує себе як європейська фінустанова.

Якщо злиття VS Bank і Сбербанку Росії (Україна) все ж таки відбудеться, істотних змін у фінансових показниках очікувати не варто, вважають експерти.

«Це обумовлено невеликим розміром банку, який планується приєднати», – зазначив начальник сектора ринкових досліджень Українського кредитно-рейтингового агентства (UCRA) Віктор Шулик.

За даними НБУ, на 1 квітня українська дочка Сбербанку Росії займала 8-е місце з активами 42,5 млрд грн. Кредитний портфель банку склав 34,4 млрд грн, з них 33 млрд грн – борги юросіб і лише 1,3 млрд грн – борги населення. У структурі депозитного портфеля ситуація протилежна. З сумарного обсягу 19,6 млрд грн лише 5 млрд грн – кошти юросіб, а решта 14,6 млрд грн – гроші приватних клієнтів.

В останні роки банкіри часто нарікали на політику Сбербанку Росії, який переманював великих корпоративних клієнтів більш лояльними умовами кредитування.

У січні-березні Сбербанк Росії отримав прибуток 103,6 млн грн.

VS Bank займає 74-у позицію серед українських банків із загальним обсягом активів в 2,26 млрд грн. На початок квітня його кредитний портфель склав 1,7 млрд грн, з них 1,3 млрд грн – кредити юрособам і 405 млн грн – позики населенню. Депозитний портфель банку за підсумками першого кварталу становив 866 млн грн, з яких 295 млн грн – кошти юросіб і 571 млн грн – кошти населення. Збиток фінустанови в першому кварталі склав 22,8 млн грн.

«Приклад об’єднання Укрсоцбанку та Унікредитбанку показує, що це дуже тривалий і витратний процес, – заявив Анатолій Гулей. – Не факт, що в підсумку по балансу це дасть позитивний результат. Коли об’єднували Донгорбанк і ПУМБ, вони хотіли об’єднати два баланси, але НБУ був категорично проти, оскільки вимагав зменшення капіталу створеного банку». У підсумку довелося приєднати один банк до іншого на умовах філії і зменшити розмір капіталу. Такий же сценарій може бути використаний і для «дочок» Сбербанку Росії, припускає видання.