Ростислав Мельник: "Перспективи Стратегії розвитку Львівщини"

12:55, 9 лютого 2015

Розвиток суспільства у будь-якому вимірі – чи то глобальному, національному або місцевому постає сьогодні, як одна з найважливіших, невідкладних і всеосяжних проблем. Здається, людство вже наблизилось до того, щоб надати системні, логічні та точні відповіді на глобальні виклики епохи.

Що стосується Львівщини, то перші кроки до розвитку нашого регіону розпочались ще у 2005 році із розробки та затвердження Львівською обласною радою Стратегії розвитку регіону. Проте, у цьому році дана Стратегія завершується, і постає нагальна необхідність затвердження нової, із врахуванням викликів часу, думки громадськості та опираючись на досвід органів місцевої влади в розвитку регіону, здобутому за останні роки. Про це та інше сьогодні у розмові з громадським діячем Мельником Ростислав Леонідовичем, директором агентства «Bohush communications», спеціалістом із стратегії та брендингу територій Денисом Богушем та головою постійної комісії з питань інвестиційної та регуляторної політики, ПЕК, енергоефективності і розвитку підприємництва Львівської обласної ради Тарасем Федаком

Ростислав Мельник, керівник Благодійного Фонду 

Ростиславе Леонідовичу, поясніть, будь ласка, що таке Стратегія розвитку регіону і яка ситуація на Львівщині з її розробкою?

– Стратегія розвитку регіону – це такий документ, який затверджують органи влади на 5, 10 або 15 років з метою планування, окреслення бачення, цілей та розвитку певної області. Наявність цього документу демонструє відкритість та розуміння стандартів і, зокрема, сприяє тому, що інвестор прийде в регіон і стане його партнером.

На Львівщині ситуація щодо розробки Стратегії є прогресивною. Оскільки місцевою владою за співпраці з канадськими колегами вже розроблено та представлено проект Стратегії розвитку Львівської області на період до 2027 року. Але, враховуючи те, що важко відразу передбачити розвиток нашого регіону до 2027 року, то робоча група проекту підготувала ще один документ, який регламентує вирішення стратегічних проблем Львівщини на 2015-2017 роки. 

Як на Вашу думку, хто має займатись розробкою Стратегії розвитку області?

– У першу чергу, органи влади, але із врахуванням думки громадянського суспільства, куди входять громадські організації, фонди, підприємці, експерти, засоби масової інформації та багато інших. Лише за такої співпраці ми отримаємо якісно розроблений документ, який пізніше буде успішно реалізованим.

Необхідно пам’ятати, що на розвиток регіону впливає населення, яке тут працює і живе. Тому успішна реалізація Стратегії неможлива без тісної співпраці місцевих органів влади з громадянським суспільством.

Які можливості та перспективи розвитку Львівщини, як окремого регіону?

– Враховуючи зростаюче зацікавлення Львівщиною, як туристичним регіоном, та збільшення кількості гостей з-за кордону, важливим є розвиток стабільної, ефективної та професійної туристичної індустрії. І саме у цьому – перспектива розвитку Львівщини, як курортного та інвестиційно привабливого регіону. Адже є велика кількість туристичного та рекреаційного потенціалу, який недооцінений і незадіяний повною мірою. Зокрема, в Трускавці, Східниці, Моршині та в зоні гірськолижних курортів, таких як Тисовець та Славське. А для цього, на мій погляд, необхідно створити рекреаційно-курортний кластер, в межах якого комплексно розвивати інфраструктуру цих населених пунктів.

Розкажіть, будь ласка, чим Ви займаєтесь, і яким чином Ваша організація може долучитись до розробки нової Стратегії розвитку Львівщини до 2027 року?

Я народився і живу все життя на Львівщині, і завше намагаюсь допомагати людям. Саме тому заснував Благодійний Фонд, головною місією якого є «Турбота і розвиток!». Ми, як благочинна організація, вирішуємо різноманітні питання, пов’язані з турботою про жителів Львівщини. Але окремим напрямком діяльності Фонду є розвиток Львівської області як курортного та інвестиційно привабливого регіону. Це основний акцент, над яким ми працюємо.

Нашою метою є побудова сильної Львівщини з високорозвиненою інфраструктурою. Вагомим внеском у цьому стане розвиток туристичного та рекреаційного потенціалу нашого регіону. Тому з впевненістю можу сказати, що ми маємо багато напрацювань та пропозицій для нової Стратегії розвитку Львівської області.

Погляди експерта

Денис Богуш,  директор агентства «Bohush communications», спеціаліст із стратегії та брендингу територій

Денисе Олександровичу, на Вашу експертну думку, чи досягнуто поставлених цілей у попередній Стратегії Львівщини та які цілі містить новий документ на період до 2027 року?

Якщо говорити про те, чи досягли яких-небудь цілей, то справа у тому, що Львівщина не має окремих повноважень від усієї України. Наприклад, весь інвестиційний клімат, який у нас є – податкове законодавство, земельні питання, ліцензування - все це однакове по всій країні. І, відповідно, якщо інвестор не йде в Україну, то він і не йде в окремий регіон. З іншого боку, Львівщина та м. Львів за останні 5 років досить потужно розвинули свій туристичний потенціал. У цьому, напевно, є найбільше досягнення поставлених цілей попередньої Стратегії регіону.

В свою чергу, новий документ на період до 2027 року передбачає 5 цілей: прискорення економічного зростання, розвиток сільських територій, туристичного та рекреаційного потенціалу, підвищення якості життя населення та поглиблення євроінтеграційних процесів. 

Наскільки потрібний для кожного регіону такий документ, як Стратегія розвитку області?

Цей документ, в першу чергу, дозволяє здійснювати стратегічне планування, без якого неможливим є будь-який економічний ріст. Окремо потрібно говорити про реалізацію Стратегії, адже одна справа написати, а зовсім інша – виконати. Проте, з впевненістю можна сказати, що наявність якісно розробленої Стратегії розвитку області є підґрунтям для залучень інвестицій та для успішного економічного розвитку кожного регіону.

Наприклад, інвестор хоче побудувати завод. Він бере Стратегію регіону, де планує будівництво, та дивиться, як через 10 років зміниться кількість населення, скільки буде певних ресурсів, які інвестиційні проекти паралельно розробляються, наскільки розміщення заводу буде доцільним, чи не створюватиме незручності для сусідніх підприємств та чи відповідатиме вимогам контролюючих органів. І, відповідно, у Стратегії мають бути прописані подібні питання, щоб особа, яка вкладає кошти, могла спланувати всі ці речі перед інвестуванням.

Що потрібно зробити, щоб інвестори не полишали Львівщину?

Як мінімум, зупинити війну та розпочати проведення реформ. Але все це залежить від центральної влади. А так, на жаль, Львівщина є заручником цієї ситуації. Адже вона не може змінити законодавство, не може дати які-небудь гарантії, не відомо, який буде курс долара. Відповідно, який інвестор сюди щось вкладе?

Зараз всі на війну працюють. Чому не вводять воєнний стан? Щоб в Україну поступали кошти з Міжнародного валютного фонду та Європи. Адже країні, яка воює, ніхто не дає коштів. Зрозуміло, що для інвестора це не те, що ризиковані, а просто викинуті гроші. Але, незважаючи на це, необхідно розробляти інвестиційні проекти та індустріальні технологічні парки. А з часом і самі інвестори приєднаються до таких вкрай важливих ініціатив. 

Позиція представницької влади

Тарас Федак, голова постійної комісії з питань інвестиційної та регуляторної політики, ПЕК, енергоефективності і розвитку підприємництва ЛОР 

Тарасе Васильовичу, які можливості розвитку Львівщини в рамках Євроінтеграційних процесів нашої держави?

Враховуючи підписання Україною угоди про Асоціацію з ЄС, Львівщина як туристично цікавий та рекреаційний регіон, має можливості розвитку, в першу чергу, в рамках транскордонної співпраці. Цьому сприяють механізми співпраці з ЄС як щодо залучення інвесторів, так і на шляху зосередження фінансових ресурсів. Водночас, ефективність цієї співпраці значною мірою залежить від стану прикордонної інфраструктури, основою якої є система каналів зв’язку, через які переміщуються матеріальні, людські й фінансові ресурси, а також відбувається їхній розподіл в економіці прикордоння.

Що таке транскордонне співробітництво і на що воно націлене?

Згідно Європейської рамкової конвенції, транскордонне співробітництво визначається як будь-які спільні дії, спрямовані на посилення та поглиблення добросусідських відносин між територіальними общинами або органами влади, що знаходяться під компетенцією двох або декількох договірних сторін. Тобто, розвиток транскордонного співробітництва передбачає пожвавлення співпраці між територіальними громадами прикордонних регіонів, яка націлена на підсилення їх інституційної спроможності, з метою активізації соціальних, економічних, наукових, культурних та інших зв’язків.

А так як ці речі прописані у новій Стратегії нашого регіону, то я переконаний, що за співпраці влади і громадського сектору, Львівщина володіє всіма передумовами для того, щоб стати локомотивом євроінтеграції економіки нашої держави.