Розпочато формування оскарівського комітету

13:41, 7 травня 2015

Секретаріат правління НСКУ, розглянувши питання «Про формування Українського Оскарівського комітету», розпочав процедуру формування Українського Оскарівського комітету.

На засіданні утворили організаційний комітет із проведення рейтингового голосування у складі Сергія Васильєва, Володимира Войтенка, Дениса Іванова, Валентина Васяновича. Члени організаційного комітету не можуть бути обрані до складу Українського Оскарівського комітету.

Крім того секретаріат правління НСКУ затвердив склад Громадської ради, члени якої обирають з-поміж себе членів Українського Оскарівського комітету.

Принципи формування Українського Оскарівського комітету були розроблені ініціативною групою Спілки у складі Аліка Шпилюка, Дениса Іванова, Мирослава Слабошпицького та Валентина Васяновича і підтримані на засіданні Секретаріату 20 лютого 2015 року.

Розробники виходили із того, що оскільки премія Американської кіноакадемії «Оскар» у категорії «Найкращий іншомовний фільм» є престижною міжнародною премією, то право визначати стрічку-номінанта слід делегувати тим вітчизняним кінодіячам, які добре орієнтуються у сучасному світовому кінопроцесі. Саме вони мають обрати з-поміж себе членів Українського Оскарівського комітету, які робитимуть відповідальний вибір.

Існують формальні критерії міжнародного професійного визнання, що підтверджують фахову компетентність кінодіяча та його вміння орієнтуватися у світовому кінопроцесі, водночас дозволяючи уникнути маніпуляцій, адже не залежать від внутрішніх українських кулуарних рішень: персональне членство у міжнародних професійних організаціях, участь і перемога у конкурсних програмах престижних світових фестивалів.

Саме з урахуванням таких критеріїв було вирішено укласти Громадську раду Українського Оскарівського комітету із членів Європейської кіноакадемії (EFA), режисерів українських фільмів-учасників фестивалів класу «А», починаючи з 1991 року, українських кінопрофесіоналів-лауреатів фестивалів класу «А», починаючи з 1991 року, члени Міжнародної асоціації кінопреси (FIPRESCI).

До речі, до складу Громадської ради, яка налічує 52 члени, увійшла і Катерина Сліпченко, редактор відділу культури ZAXID.NET.

Акцент на режисерах і кінокритиках зроблено невипадково. Режисер – це головний автор фільму, від якого у першу чергу залежить його успіх, і саме режисери-постановники номінуються (й нагороджуються) у категорії «найкращий іншомовний фільм». Натомість кінокритики-члени FIPRESCI оцінюють твір кіномистецтва в цілому – в контексті світових тенденцій розвитку мистецтва кіно. Але у складі Громадської ради є також представники акторів, сценаристів, продюсерів, операторів, художників-постановників, художників з костюмів, звукорежисерів, фестивальні діячі.

Кожен із членів Громадської ради може номінувати з-поміж членів Громадської ради п’ятьох кандидатів до складу Оскарівського комітету.

15 осіб, які отримали найбільшу кількість голосів, стають (за їхньою згодою) учасниками Українського Оскарівського комітету, що діє в такому складі два роки, після чого відбувається його ротація.