Розпочинається проєкт з оцифрування унікального кіноархіву «Національної кінематеки України»

21:18, 30 липня 2024

Близько 200 унікальних кіноплівок, створених за доби незалежності України, буде оцифровано впродовж кількох місяців роботи групи дослідників у «Національній кінематеці України». Протягом кількох десятиліть цей кіноархів зберігався у неналежних умовах, що спричинило загрозу повного знищення унікального об’єкта культурної спадщини. У 2021 році за підтримки Українського культурного фонду група дослідників розпочала роботу з каталогізації цього архіву. Наразі в кіноархіві віднайдено понад 11 тисяч одиниць кіноплівки, а каталог архіву доступний всім за посиланням.

Втім, для збереження спадщини необхідно не лише створити каталог, але й поступово оцифрувати найцінніші плівки. Лише так можна зберегти унікальні матеріали та передати їх наступним генераціям.

«“Національна кінематека України” є правонаступницею славнозвісної Київської кіностудії науково-популярних фільмів, де діяла унікальна “Київська школа наукового кіно”. Серед її найяскравіших представників – кінорежисери Фелікс Соболєв, Альмар Серебренніков, Андрій Загданський, Роман Ширман, Юрій Зморович та інші. Наша команда відбере кілька десятків найважливіших плівок, створених за часів незалежності України. Вони будуть оцифровані з 35-міліметрової плівки, після вони стануть доступними онлайн», — коментує керівниця проекту, продюсерка Люба Кнорозок.

Команда, що реалізує проект, сформувала довгостроковий план роботи з архівом, який передбачає систематичну оцифровку найцінніших творів та робочих матеріалів. Окрім функції збереження діджиталізація відкриє доступ до архіву українським та світовим кінематографістам. За останні роки українські фільми, створені з архівних матеріалів, були неодноразово представлені на міжнародних фестивалях та вигравали призи.

Проєкт з оцифрування цієї унікальної спадщини втілюється колективом «Група Кінотрон», що протягом багатьох років займається актуалізацією української архівної спадщини, у співпраці з «Національною кінематекою України». Назву колективу запозичено з нереалізованого задуму режисера Фелікса Соболєва на кіностудії «Київнаукфільм».

Якщо хочете читати головні новини дня оперативно Додайте ZAXID.NET у вибрані в Google Додати

Тож, відкритий широкий доступ до архівних матеріалів, що розповідають про найважливіші сторінки української історії, може надихнути режисерів на створення нових кінокартин на важливі теми.