«Розумний район» у Львові. Що це таке і кому потрібно

Заступник мера Львова Андрій Москаленко у прямому ефірі ZAXID.NET LIVE

17:44, 20 жовтня 2016

Один з районів Львова уже до кінця наступного року стане «розумним». Його обіцяють буквально нашпигувати останніми технологічними новинками на зразок «розумних» світлофорів і ліхтарів.

Прикметно, що вперше вибір мікрорайону для інновацій визначить не чиновники, а загальне голосування мешканців Львова, яке уже стартувало на сайті міськради.

Проект «Розумний район» буде втілюватись за гроші міського бюджету. Скільки це коштуватиме міській скарбниці і чи доречно втілювати його у той час, коли у деяких районах Львова все ще нема центральної каналізації?

На ці та інші питання Олега Ониська у прямому ефірі програми ZAXID.NET LIVE відповість заступник мера Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.

Основні тези розмови

– Одним із пунктів програми «Львів-2020» є максимальна інноваційність у різних сферах і послугах. Розуміючи, що до 2020 року ми маємо все максимально все спростити, ми й вирішили зробити цей експеримент. Але ми хочемо при цьому максимально залучити мешканців, щоб саме вони були ключовими людьми, які вирішать, який район має стати «розумним».

– Вибір району хочемо провести подібно до того, як це є з дитячими майданчиками: де мешканці готові, наприклад, дофінансувати дитячий майданчики, там його і потрібно ставити, оскільки там його вже будуть пильнувати.

– Те, що є змагання між різними районами, саме те, чого ми хотіли досягнути. Коли ми бачимо, що один мікрорайон створив сайт, інший – проводить зустрічі, ще один – зняв кілька відео про те, що вони очікують нового в своєму мікрорайоні.

– Після того, як завершиться голосування за мікрорайон (триватиме воно з 17 до 28 жовтня), ми підіб'ємо підсумки. Візьмемо кілька днів на перевірку голосування – щоб не було накручених голосів. На другій стадії ми залучимо наш ІТ-кластер, ІТ-компанії, спеціалістів, які мають готові рішення. У Львові є понад 190 ІТ-компаній, які роблять багато чого для великих світових брендів. Залучаючи їх, ми хочемо показати, що зараз в Україні теж є відповідний ринок, зокрема у Львові.

– Коли буде відомий переможець голосування, наші ІТ-фахівці скажуть: «От в цьому районі ми можемо зробити 25 інновацій». Ми це фіксуємо, а 26 листопада у нас буде форум електронного самоврядування, на якому ми й оголосимо мікрорайон та ті інновації, які можна буде в ньому втілити. І тоді на наступний рік Львівська міська рада вже буде замовником цих послуг.

– Цим проектом ми не запроваджуємо нічого нового: ми беремо те, що є, і просто це робимо. Уже сьогодні близько 5% мешканців звертаються в мерію через електронні послуги – це оплата комунальних послуг, електронне звернення, особистий кабінет мешканця... У нас з одного боку є потужні айтішники, які роблять замовлення для Австралії, Великобританії, Америки. І сьогодні є велика проблема в Україні, що для них немає тут ринку замовлень. Цим проектом ми хочемо показати: хлопці, ви можете працювати для України, для Львова, і самі вирішувати, яким буде найкраще рішення.

– Місто кожного року все рівно витрачає кошти на ремонт доріг, на освітлення. У ці витрати ми просто будемо додавати елемент інноваційності, щоб ті речі, які ми робимо, ставали ще більш зручними. Адже є розумне освітлення, є розумні світлофори, розумні попереджувачі швидкості. При цьому ми додаємо ще й елемент експертизи, залучаючи до цього людей, які є у Львові.

– Сама інновація не є кінцевою метою. Метою є покращення інфраструктури, покращення життя мешканців через конкретні рішення.

– До сьогодні вже проголосували вже понад три тисячі людей. У трійці лідерів – Рясне, Топольна та Наукова.