Поправки до статуту Російської православної церкви (РПЦ), запропоновані архієрейському собору РПЦ предстоятелем Української православної церкви (Московського патріархату) митрополитом Онуфрієм, які були покликані допомогти УПЦ (МП) виглядати самостійнішою церквою в Україні, собор затвердив у такій редакції, яка обмежує самостійність української церкви ще більше. Про це пише портал «Релігія в Україні».
Так, тепер РПЦ повинна схвалювати статут УПЦ. Раніше такого пункту в статуті РПЦ не було, статут УПЦ затверджував лише собор УПЦ.
Також у соборному висновку записано: «Ім'я Предстоятеля поминається в усіх храмах Української Православної Церкви після імені Патріарха Московського і всієї Русі». Раніше такої вимоги в статуті РПЦ не було. Тепер затверджено пряму вимогу статуту РПЦ про поминання патріарха РПЦ у всіх храмах УПЦ.
«Цей пункт, мабуть, внесено самим патріархом Кірілом, який болісно сприймає своє незгадування в низці храмів УПЦ», – пише видання.
Крім того, тепер рішення про утворення або скасування єпархій, що входять в УПЦ (МП), і про визначення їх територіальних кордонів повинні затверджуватися архієрейським собором РПЦ.
Окрім того,у 10-му пункті визначення церковників йдеться про те, що «рішення Помісного й Архієрейського Соборів є обов'язковими для Української Православної Церкви». Це теж норма в статуті РПЦ. Раніше багато рішень московських соборів, систематично ігнорувалися і не виконувалися в УПЦ (МП), зокрема виходячи з ситуації на місці.
Інші пункти також закріплюють залежність УПЦ від РПЦ (зокрема, підтверджується, що УПЦ «отримує святе миро від Патріарха Московського і всієї Русі»).
Єдиним очевидним досягненням УПЦ на соборі є пряма декларація визначення архієрейського собору РПЦ про те, що центр управління УПЦ розміщено в Києві. Видання зазначає, що цей запис, імовірно, було зроблено, щоб формально убезпечити УПЦ від дії закону про «церкви з центром у країні-агресорі», проект якого розглядають у парламенті України.
«Таким чином, якщо раніше в статуті РПЦ була очевидна двозначність з приводу ставлення до УПЦ, яка давала можливість двояко інтерпретувати положення статуту, в новому висновку Архієрейського Собору РПЦ цю двозначність усунуто на користь фактичного центру управління в Москві», – підсумовує видання.
Як зазначив у коментарі РІСУ магістр богослов’я, викладач Київської Духовної Академії Ілля Бей, у такий спосіб «Москва хоче замилити очі київській владі».
«РПЦ хоче обійти вимоги законопроекту № 5309 (щодо назви релігійних організацій, що входять в структуру релігійної організації, керівний центр якої знаходиться в державі, визнаної державою-агресором)… Москва не тільки не дала Києву цим рішенням нічого нового, але і вирішила схитрувати. У положенні УПЦ в межах РПЦ власне не відбулося ніяких важливих змін», – наголосив богослов.
Нагадаємо, Архієрейський Собор РПЦ триває у Москві з 29 листопада по 2 грудня. У ньому, зокрема, беруть участь ієрархи УПЦ МП.
Раніше з’явилася інформація, що Російська православна церква нібито офіційно надала більшу самостійність Українській православній церкві Московського патріархату.