Ручна робота: як львів’яни заробляють на своїх захопленнях

Ексклюзивну прикрасу можна зробити навіть із комп'ютерної плати

17:15, 3 серпня 2016

Здавалось би, під час кризи варто забути про хобі, відклавши його на невизначений термін. Але знайшлися сміливці, які не лише не зрадили улюбленій справі, а й перетворили її на додаткове джерело доходу. Більше того, українська хендмейд платформа Crafta.ua прогнозує значне зростання ринку товарів ручної роботи у 2017 році. Молоді львівські майстри, які ризикнули розпочати власну справу не у самий сприятливий час, розповіли ZAXID.NET про те, з чого вони починали, що їх надихнуло і з якими труднощами доводиться зустрічатись.

Лілія Гнатів і Максим Красносельський, Raccoon - аксесуари з натуральної шкіри

Максим вже декілька років виготовляв подібні речі для себе та друзів, а працювати разом і продавати вироби для широкого загалу ми почали не так давно - в березні 2016 року.

Працюємо ми зовсім в інших сферах, Максим - приватний підприємець, а я - регіональний керівник центру підтримки підприємництва та інновацій. Raccoon - поки що справа для душі, нам подобається дарувати людям приємні емоції від вдалої покупки.

Raccoon спеціалізується на виробах з натуральної шкіри

Чесно скажу, що нам було досить складно починати - в Україні багато ненадійних підрядників, які постійно підводять з термінами, намагаються продати неякісний матеріал, ще й святкують всі офіційні і неофіційні свята. Одним словом, якщо потрібно замовити матеріали, треба думати мінімум за тиждень наперед. А ще, було важко знайти справді хорошу шкіру для виробів - ми закупили нашу першу партію в Києві, а коли знадобилось замовити наступну, виявилось, що у постачальника такої шкіри більше нема і невідомо, коли з’явиться. Але вихід все одно знайшовся - ми напряму зв’язались з заводом, який займається шкірою в Італії і тепер працюємо лише з ними.

Вироби продаємо в першу чергу через соціальні мережі - Фейсбук та Інстаграм, також маємо свій сайт, але він швидше слугує інструментом для оформлення замовлення, коли про нас вже знають. Ще продаємо через нову платформу для хендмейдерів - Crafta. А в червні ми взяли участь у нашому першому ярмарку молодих українських дизайнерів Onedayshop, що пройшов у Львові.

Максим Красносельський самостійно розробляє моделі гаманців

Кожен наш гаманець має свою історію і пов'язаний з певною людиною, для якої Максим розробляв саме цю модель. Щоразу, коли приходить замовлення, я телефоную клієнту, щоб все уточнити і підказати, яка модель найкраще відповідатиме його потребам. Одного разу ми отримали замовлення на гаманець, який Максим створив спеціально для свого друга на ім’я Володимир. Я одразу зателефонувала клієнту і почала задавати стандартні питання: чи носить він гаманець в кишені або сумці, які купюри буде там тримати, скільки карток має і т.д. Але він не відповів на жодне моє питання, а натомість сказав: «Мене звати Володя, тому мені не потрібний жодний інший гаманець. Коли я прочитав історію, то просто не зміг втриматись». Чесно кажучи, я була вражена його безпосередністю і взагалі тим, що наші історії читають. Взагалі, я дуже люблю спостерігати за реакцією людей, які вперше беруть наші вироби в руки - зазвичай  вони захоплені поєднанням яскравих кольорів і простих форм.

Вже цієї осені ми готуємось виходити на закордонні ринки, крім того у найближчих планах значне розширення асортименту - хочемо розробити візитниці, ключниці, універсальні маленькі сумки для чоловіків, брелоки та інші аксесуари.

Лілія та Максим мріють відкрити у Львові майстерню-шоурум

А ще в нас є велика мрія - відкрити у Львові свою майстерню-шоурум, де всі охочі зможуть побачити наші матеріали, роботу майстрів і випити з нами горнятко кави.

Дар'я Ступак, Сeglyna Сeramic - посуд і прикраси з глини

Сама ідея займатись керамікою виникла дуже давно, але до справи я взялась лише півроку тому. Мене надихає японська культура і підхід японців до ремесла - це цілий обряд, наповнений сенсу, я прагну надати своїм виробам такої ж глибини.

Зараз роблю посуд в техніці ручного ліплення, так вироби виходять більш душевними та індивідуальними.  Працювати з глиною я навчались доволі швидко - теорію вивчала за допомогою спеціалізованої літератури, відеоуроків наших і закордонних майстрів, а практичну частину освоювала переважно на майстер-класах. І, звісно, потратила багато часу на експерименти з різноманітними техніками і пошук свого стилю.

Вироби Дар'ї Ступак - це не лише посуд, але й жіночі прикраси

Глина - не надто дорогий матеріал, проте ціни на емалі та пігменти для покриття виробів відчутно вищі, не кажучи вже про спеціальне обладнання. Крім того, виготовлення кераміки - процес досить трудомісткий. Спершу необхідно виліпити форму, потім, коли  виріб підсохне, зачистити його та декорувати, далі - випал, за ним - покриття емалями і знову випал. Як і будь-яка справа, гончарство має свої плюси і мінуси. Якщо виріб не вийшов з першого разу, глину  можна використовувати повторно, звичайно, якщо вона не випалювалась. Але, якщо якась прикрість сталась під час випалу, виправити її вже не вийде.

Дар'я Ступак

Як будь-якому майстру, дуже хочеться, щоб мою працю побачили і оцінили, щоб вона не була даремною, а приносила користь і задоволення. Своїми роботами ділюсь у соціальних мережах, також зараз є багато сайтів, на яких можна створити власний магазин. Взагалі, інтернет дуже допомагає знайомити людей зі своєю творчістю.

Увесь посуд виконаний у техніці ручного ліплення

Я вірю в ідею, що людина має займатись улюбленою справою, тільки так вона буде чесною перед собою і виконуватиме свою роботу якісно. Сподіваюсь, що згодом гончарство стане моїм основним видом діяльності.

Одного разу мій добрий знайомий придбав у мене піали. Він пояснив, чому йому були потрібні саме ці, а не якісь інші - це була ціла історія з минулого, сповнена романтики. Саме тоді я зрозуміла заради чого цим займаюсь - щоб пробуджувати приємні спогади і торкатись тих струн душі, які роблять людей щасливішими. Якщо це в мене виходить, значить я на правильному шляху.

Олександр Черненко, Circuit Stuff – прикраси з комп'ютерних плат

Виготовленням прикрас зі справжніх комп'ютерних плат я почав займатись більше року тому. Почалось все з того, що якось я вирішив попрацювати з епоксидною смолою і якимись нетиповими матеріалами, а невдовзі побачив фото підвіски, здається, зі слоту для сім картки до телефону. Вона виглядала так незвично і оригінально, що мені теж захотілось спробувати. Перші вироби вдалися фактично одразу. Звичайно, за якістю вони були далекі від тих які, створюють зараз.

Важко повірити, але ці прикраси створені саме зі старих комп'ютерних плат

Плати я зазвичай скуповую вже відпрацьовані, неробочі, нерідко їх приносять друзі та знайомі. Також маю оголошення на своїй Фейсбук-сторінці про те, що обмінюю непотрібні плати на знижки на готові вироби. Circuit Stuff - екологічний проект, адже я перероблюю старі плати на прикраси, тим самим даруючи їм друге життя.

Circuit Stuff - екологічний проект

Звичайно, не обійшлось без труднощів і не лише на початку - вони трапляються регулярно ще й, як правило, у найбільш неочікуваний момент. Наприклад, нещодавно я готувався до виставки, а заготовки ще не доїхали, або якось замовив у постачальника чергову партію епоксидної смоли, а вона прийшла з вже вичерпаним терміном придатності і не застигла. Як результат я втратив час і зіпсував багато основ - прикраси виготовляються цілими партіями, оскільки сам процес складається з кількох етапів.

Комп'ютерні плати найчастіше доводиться купувати в інтернеті, інколи їх приносять друзі

Створення прикрас не є моїм основним видом діяльності. Взагалі, я займаюсь дизайном, в основному моделюю 3d об’єкти інтер’єру, а ще виробляю туристичні гамаки - мене швидко втомлює однотипна праця, якою б цікавою вона не була, тому я намагаюсь якось урізноманітнити її іншими видами діяльності.

Готові вироби продаю переважно в шоурумах і на ярмарках, а також в Інтернеті - на Фейсбуці та спеціалізованих сайтах. Переважна більшість покупців - дівчата, оскільки асортимент здебільшого жіночий, але й хлопці теж є моїми клієнти.

Анна Чепіль, NANI - текстильні іграшки та декор для дому

Скільки себе пам'ятаю, я завжди щось шила, ліпила, майструвала, одним словом - творила.  А минулого року вирішила придбати хорошу швейну машинку і повністю присвятити себе пошиттю іграшок та декору.

Колись мені дуже подобалась лялька Тільда, однак вона вже стала класикою декоративних іграшок, а хочеться створювати щось нове, оригінальне, стильне - те, що відповідає сучасним тенденціям і вподобанням покупців. Окрім іграшок та декору, ще виготовляю ароматизовані вироби - щось на кшталт саше, тільки роблю їх у вигляді

тваринок, гір та інших незвичних форм, наповнюю лавандою та пропитую ефірними маслами. Я дуже люблю монохромну гамму в поєднанні з охристими, природними відтінками і при виготовленні виробів намагаюсь використовувати переважно натуральні тканини -  льон, мішковину та бавовну.

Спершу, коли я лише почала шити, виставляла свої вироби у соціальних мережах і вони всім дуже подобались, згодом з’явились перші замовлення. Тоді я й вирішила розробити фірмовий стиль та вигадати назву - так почалась історія NANI. Спочатку мене лякала сама думка про те, що хобі, від якого я отримую масу задоволення, моя терапія від сірих буднів, перетвориться на ці самі сірі будні, тобто стане “конвеєром” і комерцією. Але я стараюсь постійно придумувати щось нове і не повторюватись за виключенням тих випадків, коли клієнти просять знову повторити ту чи іншу модель.



Мабуть, на початку будь-якої справи є багато різних страхів та сумнівів, і з ними треба боротись. Я ніколи не даю собі опускати руки, навіть коли нема натхнення. Я знаю, що от-от в мене народиться якась цікава ідея, яку я втілю і буду тішитись від цього і тішитиму всіх навколо.

Зараз продаю свої вироби через сторінки в соціальних мережах та свій магазин на хенд мейд платформі Crafta.ua, приймаю участь у різноманітних маркетах та виставках.