Партії «Руський блок», «Руська єдність», «Русь єдина», що мають представників у більшості ОВК Львівської області - це партії, які називають диванними – вони нікого не представляють, ніякого політичного впливу не мають. Фактично, їх використовують для заміни – під вивіскою цих партій будуть заходити представники більш впливових політичних сил.
Про це у коментарі ZAXID.NET сказав голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
«Рішення ВАСУ, за яким відхилено скаргу ВО «Свобода» щодо рішення ЦВК стосовно формування складу окружних виборчих комісій не матиме принципових наслідків, окрім того, що у «Свободи», як і «Удару» будуть обмежені можливості впливати на виборчі комісії, тобто ці партії будуть в нерівному становищі з іншими політичними силами. «Це рішення не є сенсацією. Інше питання в тому, чому процедура жеребкування дає такі парадоксальні результати, коли деякі політичні сили не отримують жодного місця в ОВК, а деякі отримують місця у всіх ОВК? Це не вписується в жодні закономірності теорії вірогідності», - каже політолог.
«Те, що керівні посади в окружних виборчих комісіях отримали представники партій «Руський блок», «Руська єдність», «Русь єдина» - цей факт для Західної України – як червона ганчірка. Такі результати визначення керівництва виборчих комісій будуть чинником дратування, недовіри до діяльності цих виборчих комісій. Також треба шукати більш гнучкі механізми. Варто акцентувати увагу не на тому, що це проросійські сили, а на тому, що це партії, які називають диванними – вони нікого не представляють, ніякого політичного впливу не мають. Фактично, їх використовують для заміни – під вивіскою цих партій будуть заходити представники більш впливових політичних сил. Порушується паритет представництва політичних сил у виборчих комісіях, і, відповідно, під вивіскою цих політичних партій керувати виборчими комісіями будуть інші люди. Ці партії і в Росії нікому не відомі, їх використовують для торгівлі місцями у виборчих комісіях. Торгівля йде повним ходом!», - стверджує політолог.
«Є люди, які контролюють ці маловідомі партії, від імені їх керівництва або разом з керівництвом торгують місцями. Дуже дивна ситуація: партії отримали місця в усіх окружних комісіях, своїх людей у них нема. У мене є підозра, що у багатьох з цих партій не знайдеться достатньої кількості людей, щоб заповнити місця у всіх комісіях. Фактично, місця виставлені на продаж. Відома навіть ставка – 10000 умовних одиниць. Заплатив – отримуєш можливість формально під прапором якоїсь партії направити в конкретну окружну комісію свою людину», - каже Фесенко.
«Такі перекоси в складі – це потенційний ризик, бо це сприяє формуванню недовіри до керівництва виборчих комісій, до самого виборчого процесу. Хочу нагадати, що опозиційні фракції мають представництво у всіх ОВК і якщо вони будуть ретельно підходити до визначення кандидатур, серйозно слідкувати за діяльністю виборчих комісій, впливати на їх діяльність, тоді є можливість не допустити деформацій в роботі ОВК. У «Свободи» є можливість за домовленістю з Об’єднаною опозицією направити своїх людей в окружні виборчі комісії», - пояснює політолог.
Нагадаємо, у Західному регіоні найбільшу кількість керівних мають партії «Русь-Єдина», «Руський Блок» та Християнсько-демократична партія. Серед голів ОВК у цьому регіоні має найбільше представництво «Єдина Родина» . Водночас Київський апеляційний адміністративний суд ухвалив рішення про те, що представників «Свободи» і «УДАРу» не буде в окружних виборчих комісіях на парламентських виборах.
Детальніше про це та інші можливі виборчі маніпуляції читайте у спецпроекті ZAXID.NET Вибори-2012.