Русини просять Росію визнати незалежність Підкарпатської Русі?

18:30, 22 грудня 2008

Закарпатські русини звернулися до Росії з проханням визнати незалежність Підкарпатської Русі від України. Про це кореспондентові російського видання "Российская газета" заявив прем'єр-міністр невизнаної республіки Петро Гецко. Статтю під назвою "Русины хлопнут дверью. Подкарпатская Русь хочет выйти из состава Украины" видання опублікувало сьогодні, 22 грудня, на своїй інтернет-сторінці, - інформує кореспондент ZAXID.NET.

Як пише видання, до такого кроку русини вирішили вдатись після того, як офіційний Київ у черговий раз проігнорував їх вимоги про надання автономії у складі України.

"Ми дуже довго домагалися автономії, чи не кожен місяць протягом останніх років зверталися до влади країни, навіть глухий б уже почув, - розповів Гецко виданню. - Але раз цього не сталося, тепер будемо домагатися незалежності".

"Справа не в русинському народі, а в "трубі", - говорить Гецко. - Закарпаття дає чверть бюджету України. Левова частка поставок газу проходить через територію Закарпатської області. У нас коефіцієнт транзитності втричі вище Прибалтійського, і вдвічі вище, ніж в інших сусідніх країн".

Це єдині слова П.Гецка, яке приводить газета. Видання більше апелює до доводів директора Центру україністики Південного федерального університету (ПФУ), доктора філософських наук Едуарда Попова.

За його словами, "русини, як і інші національні меншини України, піддаються насильницькій українізації, від якої стогнуть угорці, румуни, росіяни. Але русини навіть позбавлені права на своє історичне ім'я, яке на багато століть стародавніше етноніма "українець".

Е.Попов також згадав Другий європейський конгрес русинів, на якому було проголошено відтворення автономної республіки Підкарпатська Русь у складі країни, і висунуті вимоги, з його слів, до офіційного Києва - до 1 грудня визнати автономію республіки. В іншому випадку русини обіцяли домагатися права на самовизначення поза межами країни.

"Україна відповіла лише "закручуванням гайок" і репресіями щодо лідерів русинського руху. Вся справа в тому, - вважає Е. Попов, - що українські націоналісти можуть зрозуміти антинаціоналістічні і навіть сепаратистські устремління російських областей південного сходу України. Але допустити те ж саме з боку вкрай західної області України - для них є неприпустимим. До того ж, автономія - це крок вперед на шляху федералізації України. Нинішня влада цього не допустить, тим більше, що крім забезпечення прав русинів щодо освітньої, інформаційної та іншої сфери, автономія передбачає певну економічну самостійність".