З понеділка на полігоні села Терновиця на Львівщині тривають міжнародні навчання з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру «УКРАЇНА-2015», які проводить НАТО. Сьогодні, 24 вересня, надзвичайники із 34 країн світу здавали своєрідний останній іспит.
За легендою, в селі на хімічному заводі пролунав вибух, загинули люди і є дуже багато поранених, а також існує загроза радіоактивного та хімічного забруднення. Після сигналу рятувальники спробували взяти ситуацію під контроль. З будівлі виносили поранених та загиблих, а кінологи зайнялися пошуками тих, які без свідомості або потрапили у пастки.
На тренувальному майданчику працює і третій у світі найкращий собака-пошуковець. Його звати Че Гевара. Вибухи, крики та паніка на роботу хвостатого українського рятувальника не впливають. За плечима у нього сотні справжніх місій і десятки врятованих людей. На вигляд він спокійний і доброзичлий, та господар зізнається, що у Че Гевари часто бувають стреси.
«Стараємося з цього стресу виводити собаку. Або бавимося з ним, або якісь ласощі пропонуємо, або спокійною розмовою та інтонацією», – розповідає рятувальник-кінолог Володимер Францев.
За 15 років існування таких навчань цьогорічні наймасштабніші. Тут працюють пліч-о-пліч рятівники з 34 країн. Легенда вибуху ускладнюється ще й наслідками. До прикладу, поруч із заводом ліс, який раптово загорівся. Гасили усіма способами: із поливальних машин, вертольотів і навіть задіяли літаки. Молдовські рятівники на навчаннях не вперше. Запевняють: основне завдання цих навчань – навчитися співпрацювати. Адже суттєвої різниці в роботі надзвичайників немає.
«У принципі у всіх є своя техніка роботи , але тут ми старалися працювати разом, щоб колись у майбутньому могли спрацюватися. І великої різниці в роботі українця, молдаванина чи іспанця немає. Якщо техніка однакова, то й працюємо однаково», – запевнив рятівник із Молдови Іон Пікалоу.
У п’ятницю 25 вересня – останній день навчань. Тож усі ці показові виступи – своєрідний екзамен. І представники НАТО результатами задоволені.
«Звичайно, нинішнім днем навчання не закінчується. Далі ми будемо ретельно аналізувати отриманий досвід, аби пізніше уникнути помилок. І, чесно, я дуже задоволена результатами навчань. Українці себе показали справді достойно», – зізналася генсек НАТО з питань надзвичайних ситуацій Франческа Тардіолі.
Навчання пройшли більше тисячі осіб, з них 800 українців. До тренувань задіяли і привезли 200 одиниць техніки, а оплатили все НАТО і Україна.
«Всього на підготовку цих навчань враховуючи дві конференції і створення основного наметового містечка, менеджмент та логістику було використано вісім мільйонів гривень. З них п’ять профінансувало НАТО», – розповів голова ДСНС України Микола Чечоткін.
Окрім денних тренувань рятувальники відпрацьовують схожі ситуації і вночі, чого досі не практикували.