Саміт у Вільнюсі наблизить кінець радянської спадщини, – експерт

16:00, 13 жовтня 2013

Одним з головних мотивів, які змусили Росію піти на економічні санкції стосовно Литви, є її підтримка євроінтеграційного курсу України напередодні Вільнюського саміту. Про це в статті для «Дзеркала тижня» пише фахівець з питань міжнародних відносин, заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий.

Спочатку Росія посилила контроль щодо литовських перевізників, через що на кордоні утворилися довгі черги з вантажівок. Не встигла ситуація більш-менш вирішитися, як «Росспоживнагляд» оголосив про рішення не впускати продукцію великих молочних литовських виробників на російський ринок.

«У списку всіх мотивів, які змусили Росію піти на зовнішньополітичні крайності, на перший план виходить, звичайно, політична активність Литви в регіоні. Один з пріоритетів Вільнюса під час головування в Європейському Союзі - підписати угоду про асоціацію з Україною. У самому Вільнюсі усвідомлюють, що саміт 28-29 листопада - це точка неповернення, це подія, яку можна порівняти за важливістю з Біловезькою угодою. Якщо Біловежжя зафіксувало смерть СРСР тільки юридично, то Вільнюс наблизить кінець радянської спадщини і фактично. З цієї точки зору можна пояснити і переживання Росії, чий президент неодноразово скаржився з приводу найбільшої геополітичної катастрофи - розвалу Радянського Союзу», - пише Сергій Солодкий.

«Росія давно не здатна змагатися зі світовими важкоатлетами, тому і відривається по повній на тих, хто начебто не в змозі дати здачі, - зазначив експерт. - Але якщо у випадку з Вірменією, Молдовою або Україною російська політика не отримує належної відсічі, то в литовському питанні Кремль ризикує жорстоко прорахуватися».

«Литва обрала дипломатичний шлях умиротворення Росії. І лежить він через серце Євросоюзу - Брюссель. Вільнюс надасть Росії право «потягатися» з усім Євросоюзом», – підкреслив директор Інституту світової політики Сергій Солодкий.

Нагадаємо, що в листопаді 2013 року на Вільнюському саміті Україна і Європейський Союз планують підписати угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі. Литва неодноразово закликала голів країн Євросоюзу підписати угоду про асоціацію з Україною. За словами литовського політолога Томаса Янелюнаса, Україна є одним з найважливіших східних сусідів Євросоюзу і важливо не допустити повороту цієї країни в бік Росії.