Саміт Україна-ЄС відбувся без сенсацій, - політологи

20:30, 19 грудня 2011

Українські політологи зазначають, що саміт Україна-ЄС у Києві відбувся прогнозовано й без сенсацій.

"Думаю, що головний результат цього саміту, підтверджений самим фактом проведення його на найвищому рівні й політичними заявами, зробленими на цьому саміті, - це спільна позиція, спільний висновок, що нові переговори про нову угоду між Україною та ЄС успішно завершено, переговорний процес завершено. Тепер залишилося фіналізувати цей результат у технічному форматі, тобто підготувати до парафування, узгодити переклади цієї угоди", - сказав голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

На його думку, в оцінці нинішнього саміту не варто вдаватися до крайнощів, важливо уникати емоцій. "Якби ми вивели саміт із контексту різних політичних інтересів і емоційних очікувань, то, безсумнівно, це - один із найважливіших самітів за всі останні роки. Сенсацій не сталося, і не варто було їх очікувати - це було зрозуміло ще кілька місяців тому, що на цьому саміті не вдасться підписати нові угоди між Україною та ЄС, просто технічно не встигали для того, щоб підписати цю угоду", - зазначив політолог.

В.Фесенко вважає головним мінусом, пов'язаним із самітом Україна-ЄС, політичний контекст у зв’язку з перебуванням у в'язниці екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко й екс-глави МВС Юрія Луценка, та критикою з боку європейських політиків цього факту.

Експерт упевнений, що найближчим часом відбудеться парафування угоди про асоціацію між Україною та ЄС. "Можливо, в менш пафосній і помпезній обстановці, але угоду буде парафовано. А ось її підписання та ратифікація, як сказав сьогодні ван Ромпей (президент Ради ЄС Герман ван Ромпей – ред.), залежатиме від того, як вирішуватимуться наші внутрішньополітичні проблеми, що викликають занепокоєння в європейських політиків і керівництва ЄС", - пояснив він.

У свою чергу директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський вважає, що рішення саміту України-ЄС свідчать про те, що сторони взяли певну паузу. "Я думаю, що катастрофи не сталося, є пауза, пауза в інтересах обох сторін", - зазначив він.

"Мені здається, що прогнози, на жаль, збулися, і європейці вважають у нинішній ситуації для себе неможливим піти на парафування. За великим рахунком, це непогано для України. Занадто складна сьогодні ситуація в Європі, це пауза. І якщо це свідома пауза, то, може, це й розумне рішення. Нехай ситуація дещо проясниться, і тоді можна буде по-новому стартувати в напрямі європейської інтеграції. Сьогодні це складно", - вважає політолог.

"Я не кажу про те, що залишилося відкритим питання, чи визнають європейці європейську перспективу для України. Наразі складається враження, що це питання або обійдено, або європейці просто відмовляються його обговорювати", - зазначив М.Погребинський.