«Самопоміч» вийшла із коаліції

Від перевиборів Верховну Раду може врятувати Ляшко

14:41, 18 лютого 2016

Фракція «Об’єднання «Самопоміч» вийшла з парламентської коаліції. Відповідне рішення ухвалили під час надзвичайного засідання проводу партії у четвер, 18 лютого.

У заяві партії зазначено, що нездатність проголосувати за висловлення недовіри уряду 16 лютого стало свідченням «відвертої змови між вищим керівництвом держави з однієї сторони та олігархами і підконтрольними їм силами в парламенті з іншої».

«Став очевидним владний союз, до якого увійшли частина фракції Блоку Петра Порошенка, «Народний фронт» та уламки Партії Регіонів, підконтрольні низці олігархів. Такі дії делегітимізували Уряд України, є замахом на державний устрій країни та остаточно розвалили парламентську коаліцію «Європейська Україна», – йдеться у заяві.

З огляду на це, фракція «Самопомочі» вважає неможливим подальше своє перебування в союзі з політичними силами і вирішила припинити участь в парламентській коаліції.

Політсила закликала депутатів-членів фракції БПП та «Народного фронту», не згодних із ситуацією, що склалася, вийти зі своїх фракцій.

«Самопоміч» заявила, що буде ініціювати створення платформи для об’єднання експертних та громадських середовищ на національному та регіональному рівнях з метою узгодження спільних позицій щодо Конституції України, економічного розвитку та зростання добробуту людей, реформ в ключових галузях та розробки плану дій для досягнення цих цілей.

Нагадаємо, 22 січня Рада партії «Самопоміч» відкликала міністра АПК Олексія Павленка. Він увійшов до уряду Арсенія Яценюка за квотою партії «Самопоміч». Однак Павленко йти у відставку відмовився. Лідер фракції Олег Березюк тоді заявляв, що «Самопоміч» не має наміру виходити з більшості.

1 лютого «Самопоміч» заявила, що покине коаліцію, якщо уряд Яценюка не піде у відставку. 

Чи загрожують Верховній Раді дострокові вибори?

Коаліція «Європейська Україна» була утворена у ВРУ 27 листопада 2014 року. До неї увійшли п’ять фракції і 302 депутати – «Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Об’єднання «Самопоміч», «Батьківщина» та Радикальна партія Олега Ляшка. Саме фракція Радикальної партії першою покинула більшість 1 вересня минулого року. 17 лютого 2016 року із коаліції вийшла фракція «Батьківщини».

До фракції «Самопомочі» у Верховній Раді входить 26 депутатів. Після її виходу коаліція «Європейська Україна» припинить своє існування, оскільки налічуватиме лише 217 депутатів за необхідних мінімум 226. Нагадаємо, що до фракції «Блоку Петра Порошенка» входить 136 депутатів, а до «Народного фронту» - 81.

Допомогти коаліції втриматись може Радикальна партія Олега Ляшка, який вже заявив, що розглядає можливість повернення своєї політичної сили до більшості і уряду. Разом із радикалами більшість у ВРУ налічуватиме 238 депутатів. Лідер фракції БПП Юрій Луценко нагадав, що свій підпис під коаліційною угодою Ляшко все ще не відкликав, і зауважив, що для цього немає ніяких умов.

Коаліція офіційно припинить свою діяльність тоді, коли всі депутати всіх фракцій, що заявили про вихід із коаліції, - Радикальної партії, «Батьківщини» і «Самопомочі» - відкличуть свої голоси з коаліційної угоди. Після цього, згідно зі ст. 83 Основного закону, нову коаліцію у Верховній Раді має бути сформовано протягом одного місяця з дня припинення діяльності старої коаліції.

Згідно зі ст. 90 Конституції, у разі якщо протягом одного місяця у Верховній Раді не сформовано коаліції, президент має право, але не зобов'язаний, достроково припинити повноваження українського парламенту. Таке рішення може бути ухвалене лише після консультацій із головою Верховної Ради, його заступниками та головами фракцій. Після цього глава держави, відповідно до ст. 77 Основного закону, протягом 60 днів призначає позачергові вибори до парламенту.