Політична партія «Об’єднання «Самопоміч» оприлюднила законопроект, метою якого є позбавлення глави держави невластивих для нього повноважень, повідомили на прес-конференції в середу, 24 квітня, лідер «Самопомочі» Андрій Садовий і народна депутатка від цієї політсили, віце-спікер парламенту Оксана Сироїд. За їхніми словами, мова йде про впорядкування повноважень президента, щоб уникнути ймовірності впливу на нього різних олігархічних груп.
Оксана Сироїд, зокрема, заявила, що наразі нинішні повноваження президента є «величезним обсягом свавілля», що робить його слабшим і залежним від впливів олігархів. Як приклад, вона назвала, зокрема, призначення президентом голови Національної комісії, що здійснює регулювання у галузі енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Сироїд повідомила, що «Самопоміч» зверталася до Порошенка підтримати цей законопроект, але він відмовився це зробити.
«Ідея цього законопроекту є дуже давньою. Я особисто ще почала працювати над першою редакцією законопроекту «Про Президента України» ще 2003 року. Тоді це взагалі вважалось мало не богохульством – говорити про те, що повноваження президента мають бути поставлені у законні межі. Ми повернулись до цього питання на виборах у 2014 році. Необхідність прийняття такого закону прописана у програмі «Самопомочі». І це справді була одна з перших пропозицій, яку «Самопоміч» зробила Петрові Порошенку. Петро Порошенко відмовився підтримувати розробку», – розповіла Сироїд.
В свою чергу Андрій Садовий додав, що це має бути законопроект консенсусу – «продукт спільної праці – новообраного президента, Верховної Ради, громадськості, всіх людей, які мають добрі ідеї».
«Чи може нинішня ВРУ такий закон прийняти? Якщо Верховна Рада у першу чергу приймає закон про зняття депутатської недоторканності. А такий закон є і він пройшов Конституційний суд, – це відкриває вікно можливостей. Якщо Верховна Рада приймає другий важливий закон – про вибори до Верховної Ради, про відкриті списки і пропорційну систему – тоді відкривається вікно можливостей. І тоді сьогодні у ВРУ може зайти законопроект, який є продуктом консенсусу. Він має об’єднати країну», – сказав Садовий.
Він додав, що в Україні з часу проголошення незалежності досі немає закону про президента.
«Президент призначає 3 тис. людей на ті чи інші посади. І дуже часто керує не президент, а керують клерки. Які приймають рішення, скільки горілки ДУСя (Державне управліня справами, – ред.) має випускати. Які нюанси мають бути з мисливцями, лісорубами… Чи це повноваження президента?» – наголосив Садовий.
Разом з тим він зазначив, що такий законопроект «Самопоміч» розробила, але не зареєструвала. Зі слів Садового, наразі його розіслали депутатам для обговорення. Садовий також наголосив, що цей законопроект потрібен, зокрема, й новому президентові України Володимиру Зеленському.
«Це не має бути законопроект «Самопомочі», Садового, Зеленського, інших політичних сил. Це має бути продукт єдиної спільної праці», – додав Садовий.
Пізніше Садовий написав у Facebook, що у законопроекті не йдеться про перегляд президентських повноважень, прописаних у Конституції.
«Про жодні обмеження конституційних повноважень Президента мова не може йти апріорі. Лише впорядкування процедур, якими він їх реалізує», – написав Садовий, наголосивши, що ухвалення цього законопроекту можливе лише після позбавлення недоторканості народних депутатів і ухвалення нового виборчого закону на основі відкритих списків.
Як відомо, «Самопоміч» пропонує своїм законопроектом забрати у президента частину повноважень. Зокрема, право призначати директора НАБУ та голову Держбюро розслідувань. Ці повноваження пропонується передати прем’єр-міністру. Прем’єр-міністру пропонують також віддати керівництво Службою зовнішньої розвідки та розвідувальними органами, що зараз є компетенцією президента.
Службу безпеки України пропонують забрати з підпорядкування президента та передати прем’єр-міністру. Голову СБУ зараз призначає та звільняє президент, «Самопоміч» пропонує, щоб це робила за його поданням Верховна Рада.
Крім того, зараз прем’єр-міністра призначає президент за поданням коаліції депутатських фракцій, але він може запропонувати і свою кандидатуру. У «Самопомочі» пропонують забрати право президента пропонувати своїх людей на цю посаду, а також на посади міністра оборони та міністра закордонних справ. Йому залишиться або погодити, або відмовитися призначати запропоновану кандидатуру. У разі відмови тимчасових міністрів призначить прем’єр-міністр.
Законопроект також передбачає, що Держслужба спеціального зв’язку та захисту інформації буде призначена для забезпечення зв’язку прем’єр-міністра України з керівниками Збройних сил. Зараз служба працює на забезпечення зв’язку між президентом та ЗСУ.
Також у законопроекті пропонується змінити процедуру імпічменту президента. Зараз таку пропозицію має подати конституційна більшість депутатів (300 голосів). «Самопоміч» пропонує подання або від генпрокурора, або від депутатської фракції, або від депутатів, кількість яких не менша від найменшої фракції в парламенті.