СБУ допитає 16 співробітників «Тюрми на Лонцького»

16:12, 14 червня 2011

Служба безпеки України вирішила допитати за роботу з історичними документами ще 16 осіб — усіх працівників Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

Згідно з окремим дорученням Головного слідчого управління, слідчий відділ управління СБУ у Львівській області викликає на допит усіх працівників Національного музею «Тюрма на Лонцького». Це 16 осіб, повідомили ZAXID.NET в прес-центрі Центру досліджень визвольного руху.

Їх усіх трактують як «свідків» у кримінальній справі, відкритій Службою безпеки України за фактом готування до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.

Історик Руслан Забілий вкотре наголосив: «Всі електронні копії документів, незаконно вилучені в мене та в музеї, — історичні, жодної державної таємниці там немає».  

«СБУ досі як державну таємницю намагається кваліфікувати історичні матеріали як таємні, хоча не має на це підстав — закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини і громадянина та незаконні дії органів державної влади та їх посадових осіб», — наголосив історик Володимир В’ятрович.

Незважаючи на це, всі хто бачив, працював з історичними документами, зокрема експонованими в Музеї — від прибиральниці до науковців та екскурсоводів змушені з’являтися на допити в СБУ.

Такі кроки є тиском на науковців, перешкоджають діяльності музею, порушують конституційні права істориків на професію.

Нагадаємо, що у вересні минулого року співробітники СБУ затримали і впродовж 14,5 годин допитували Директора музею Руслана Забілого, конфіскувавши у нього комп’ютер та зовнішні диски. Потім в Музеї було проведено несанкціонований обшук, в рамках якого конфісковані комп’ютери істориків та відеозаписи спогадів повстанців і дисидентів. Досі нічого не повернуто. На саму кримінальну справу накладено гриф «цілком таємно», що, за переконанням правозахисників, має на меті не допустити громадського контролю та обмежити право істориків на захист.