Служба безпеки України в понеділок, 1 лютого, оприлюднила список Telegram-каналів, які причетні до дестабілізації ситуації в країні. За інформацією СБУ, їх адміністрували жителі Харкова й Одеси, які діяли за завданням Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії і наразі проживають у невизнаній Придністровській Молдовській Республіці (ПМР).
Як стверджує СБУ, агенти ФСБ адміністрували такі всеукраїнські й регіональні Telegram-канали:
- «Легитимный»;
- «Резидент»;
- «Картель»;
- «Сплетница»;
- «Чорний квартал»;
- «Политический расклад»;
- «Нетипичное Запорожье»;
- «Тремпель Харьков»;
- «Одесский фраер»;
- «Днепр live»;
- «Николаев live»;
- «Херсон live».
Скільки каналам платили за публікацію замовних матеріалів
Спецслужби Росії дозволили учасникам мережі самостійно організувати механізм монетизації. Як стверджує СБУ, транзакції проводили через мережу спільників, які відкрили рахунки в українських банках для отримання «гонорарів» за публікацію замовних матеріалів. Потім виконавці конвертували гроші у валюту і переводили у невизнану «ПМР», Молдову чи Росію.
Вартість розміщення публікацій на цих Telegram-каналах становить від кількох сотень у регіональних і до 25-30 тисяч гривень на всеукраїнських каналах.
«Служба безпеки України вже ідентифікувала 50 замовників, які перерахували кошти за публікацію матеріалів. Перевіряється їхня причетність до протиправної діяльності на шкоду інформбезпеці держави», – наголошується в повідомленні.
Що відомо про адміністраторів антиукраїнських Telegram-каналів
Як повідомила СБУ, «головним менеджером» агентурної мережі є одесит, один із організаторів масових заворушень під час одеського «антимайдану». Наразі його розшукують правоохоронні органи за кількома статтями Кримінального кодексу України. Він особисто адмініструє 12 Telegram-каналів, спілкується з замовниками матеріалів, звітує російським кураторам про виконану роботу та погоджує можливість розміщення замовних матеріалів.
Також співробітники СБУ затримали у Києві громадянку України, одну з ключових фігуранток кримінального провадження. Їй та ще одній учасниці агентурної мережі повідомлено про підозру в державній зраді. СБУ не повідомила, яку роль в агентурній мережі вони виконували.
«Додатково оперативники отримали матеріали, які можуть свідчити про причетність затриманої громадянки до збирання інформації, що становить державну таємницю, в інтересах спецслужб РФ. У неї вилучено електронний носій з персональними даними великої кількості співробітників правоохоронних органів, який був з нею під час відпочинку в Домініканській республіці. СБУ неодноразово отримувала дані щодо використання цього регіону для конспіративних зустрічей співробітників спецслужби РФ з агентурним апаратом», – додали в СБУ.
Також заочну підозру за держзраду оголошено очільнику мережі, який переховується від слідства за кордоном.
За висновками лінгвістично-психологічної експертизи, які процитувала прес-служба СБУ, матеріали, які поширювали у Telegram-каналах, були направлені на створення панічних настроїв, загострення і дестабілізацію суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації. Ключовим завданням виконавців була дискредитація органів державної влади, вплив на державну політику, штучне створення соціальної напруги та протестних настроїв серед громадян.
До слова, торік журналісти провели розслідування, в яких фігурували два згадані Telegram-канали, оскільки їх, зокрема, читають депутати від президентської партії «Слуга народу». Йдеться про канали «Легитимный» і «Резидент».