СБУ оголосила в розшук керівників IT-компанії «Стахановець»

Українських бізнесменів підозрюють у передачі інформації спецслужбам РФ

14:04, 12 червня 2017

Головне слідче управління Служби безпеки України повідомило про підозру у скоєнні злочину засновнику та комерційному директору компанії розробника комп’ютерних програм «Стахановець» та Mirobase. Про це в понеділок, 12 червня, повідомили у прес-службі СБУ.

Як зазначається, в рамках відкритого кримінального провадження правоохоронці розслідують факти можливої передачі російським спецслужбам інформації державних установ та особистих даних українців громадянами України Михайлом Яхимовичем та Володимиром В’язмітіним.

Повідомляється, що обидва бізнесмени оголошені у розшук і тепер перебувають на території РФ під «опікою» кураторів з російських спецслужб. У даній справі триває досудове слідство.

Слід відзначити, що «Стахановець» - це відома корпоративна комп'ютерна програма, яка допомагає керівникам підприємств відслідковувати діяльність своїх співробітників. Вона не тільки фіксує кількість проведеного на підприємстві часу робітника, але й збирає дані про його уподобання і про те які саме програми, інтернет-ресурси використовує людина працюючи на робочому комп'ютері.

В Єдиному держреєстрі юридичних і фізичних осіб (ЄДР) сказано, що ТОВ «Стахановець ПРО» зареєстровано в Дніпрі, а засновниками товариства є кіпрська компанія. Кінцевими бенефіціарами «Стахановця» виступають громадянин РФ Ігор Боровиков і громадяни України Сергій Шамшин та Яхимович.

Після повідомлень СБУ про підозру в роботі на російські спецслужби Яхимович заявив, що подає до суду проти відомства про захист честі і гідності. До 2011 року Вязьмітінов відповідав за побудову партнерського каналу і ключові угоди на території України в ТОВ «Центр технічної підтримки «Доктор WEB», продукцію якого зараз заборонена в Україні.

Як стверджували у СБУ російське програмне забезпечення «Стахановец» дозволяє вмикати мікрофони, відеокамери на комп'ютерах, де воно встановлене. Роозробники заперечували, що за допомогою програми можливо передавати дані за межі компанії-клієнта.

Нагадаємо, раніше СБУ заявила, що викрила керівництво восьми компаній на продажі й використанні забороненого шпигунського програмного забезпечення виробництва Росії з прихованими функціями негласного доступу, у тому числі до інформації з обмеженим доступом. У спецслужбі заявили, що від 2014 року спеціальні й розвідувальні органи Росії використовують комп’ютерні програми і спеціальні технічні засоби для негласного отримання розвідувальної інформації.

Назв компаній в СБУ не наводили. Проте раніше стало відомо про обшуки і ймовірне вилучення техніки в одній із найбільших інвестиційних компаній України Dragon Capital.