СБУ перевірить депутатів, які голосували за «харківські угоди» в 2010 році

Спецслужба перевірить, чи не вчинили державну зраду 236 тодішніх депутатів

18:30, 11 березня 2021

Служба безпеки України перевірятиме мотивацію депутатів, які голосували за так звані «харківські угоди», згідно з якими було продовжено терміни перебування російського флоту в українському Криму. Про це на прес-брифінгу у четвер, 11 березня, повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

«В 2008 році РНБО було прийнято рішення на протязі 2 місяців Кабінет міністрів мав запропонувати законопроект, який урегульовував питання виходу Чорноморського флоту РФ в 2017 році. На жаль, цей законопроект не був з невідомих нам причин, розроблений і ми вважаємо, що це була перша цеглина, яка була далі почала руйнувати всю систему нашої безпеки і привела до того, що в 2010 році з’явилися так звані «харківські угоди», які в безпрецедентно короткий проміжок часу (через 4 дні після підписання їх у Харкові) були ратифіковані депутатами Верховної Ради. Є окреме доручення СБУ з’ясувати, в який спосіб ці 236 депутатів голосували з цього питання і якщо СБУ буде вважати за необхідне, вона має порушити (провадження – ред..) по 111 статті ККУ «Державна зрада» до цих осіб. Це голосування відбувалося 27 квітня 2010 року. Депутати, які були – 6 сесія 6 скликання», – заявив Данілов.

Секретар РНБО додав, що у списку на перевірку є і чинні нардепи, і олігархи, і «перелік осіб, який для вас дуже цікавий».

Нагадаємо, що 21 квітня 2010 року на той момент президенти України і Росії Віктор Янукович та Дмитро Медведєв підписали так звані «харківські угоди», які передбачали подовження перебування Чорноморського флоту на території України до 2042 року в обмін на зниження ціни на газ.

Верховна Рада ратифікувала ці угоди 27 квітня 2010 року. Від Партії регіонів за було 160 голосів (зі 161 члена фракції), весь склад Компартії (27 людей), 20 нардепів Блоку Литвина (теж весь склад), 13 позафракційних, 9 від БЮТ та 7 від НУНС.

Раніше у Генпрокуратурі України наголошували, що Росія спочатку штучно створювала та накопичувала борг України за поставку природного газу, а потім в його погашення фактично безоплатно розташовувала свій флот на території України. Угода фактично не надавала жодного зниження ціни на природний газ. Перед підписанням документів ціна для України була двічі штучно завищена Росією: станом на кінець 2008 року ціна газу за 1 тисячу кубічних метрів для України становила 179,5 долара США, тоді як на кінець 2010 року – 352,33 долара США.

Як результат через ці «харківські угоди» збільшилась кількість військових Росії на території України, хоча треба було зменшувати їх кількість і взагалі виводити із Севастополя.

Надалі ці військові Чорноморського флоту разом з іншими російськими військовими вторглися на територію Криму, що призвело до окупації півострова, яка триває з 20 лютого 2014 року. Після окупації Криму Держдума РФ в односторонньому порядку розірвала ці угоди.