СБУ підозрює одного з найбільших постачальників ліків в України в завищенні цін на 20-40%

11:47, 17 лютого 2015

Одного з найбільших дистриб’юторів ліків в Україні, компанію «Людмила-фарм»,СБУ підозрює у завищенні цін на ліки і на несенні держбюджету збитків на сум 1,26 млрд грн. про це повідомляє «Ділова столиця» з посиланням на джерела з фармацевтичного ринку.

«Встановлено, що службові особи одного з найбільших дистриб’юторів фармацевтичної продукції постачали ліки на замовлення МОЗ України за цінами, завищеними на 20-40%. Для цього до документів, необхідних для митного оформлення товарів, вносились завідомо неправдиві відомості», – повідомила прес-служба СБУ.

Таким чином, в СБУ вважають, що виробники, за потурання чиновників МОЗ, у 2012-2014 роках отримували надприбутки в обхід встановленій законодавством 10% граничної надбавки на оптові ціни на ліки та вироби медпризначення.

За даними «Ділової столиці», схема роботи «Людмили-Фарм» та інших крупних підрядників МОЗу полягає у наступному: у договорі між імпортером і виробником вказується визначена ціна на препарати, яка у подальшому фігурує в митних документах і реєструється у Держінспекції по цінам. По суті ця ціна є «чесною», що може підтвердити фірма-виробник по запиту правоохоронців.

Насправді існує ще одна угода – так звана «кредит-нота», за умовами якої виробник надає фірмі-імпортеру, як дуже великому покупцю, товарну знижку на 20-40% від суми основного замовлення. Відтак, постачальник МОЗу замість 10% націнки, фактично, встановлює щонайменше 30%..

«Самі транснаціональні компанії не тільки дуже добре знають про цю схему, але і активно беруть у ній участь, отримуючи свою долю прибутку», – пише видання.

За словами представника громадської організації «Медичний контроль» Ігора Щедрина, в цій схеми всі ризики бере на себе дистриб’ютор.

«Якщо б на такій махінації впіймали, наприклад, виробника з США, йому загрожував би штраф у сотні мільйонів доларів. А наш Мінздрав лише розведе руками і скаже: таку ціну зареєстрували у Держінспекції, і в підприємства є всі потрібні документи, що ми могли зробити? Іноземні ж фармкомпанії будуть наголошувати на своїй необізнаності щодо того, що їх українські партнери декларують високі ціни і не враховують знижку. У крайньому випадку оштрафують місцевого постачальника, і сума стягнення не буде великою», –  каже Ігор Щедрин.

За даними «Наших грошей», «Людмила-фарм» була найбільшим постачальником фармпрепаратів для МОЗ. У 2011 році фірма отримала підряди на 337,69 млн грн, у 2012-му – на 421,31 млн грн, 2013-му – на 391,14 млн грн, 2014-му – на 584,74 млн грн. Сума показників за 2012-2014 роки приблизно відповідає загальній сумі збитків, які фірмі інкримінують у СБУ.

У Львові препарати у «Людмили-фарм» минулого року закуповував лише державний «Інститут патології крові та трансфузійної медицини АМН України» на загальну суму 15,97 млн грн.