«Енергоатом» не зміг організувати в Україні випуск запчастин до російських генераторів, які нині постачають в країну фірми-«прокладки» під протекцією СБУ. Державне підприємство уже двічі скасувало тендери щодо виготовлення дослідної партії запасних частин для ремонту дизель-генератора 78Г на очікувану суму 23,15 млн грн. Про це з посиланням на дані системи ProZorro повідомляють «Наші гроші».
«Енергоатом» планував замовити дослідну партію з 33 найменувань запчастин до російського дизель-генератора 78Г, який використовують на більшості атомних електростанцій України як резервну електростанцію на випадок раптового знеструмлення АЕС.
Спершу «Енергоатом» оприлюднив лише креслення запчастин, виконані його ВП «КБ «Атомприлад». Вони містили посилання на ТУ У 28.1-37147787-069:2017, які планували надати переможцю тендера лише після укладення договору. Однак фірма Raido Trading (Латвія) через Антимонопольний комітет України домоглася публікації техумов, розроблених «Атомприладом».
Згідно з умовами тендерної документації, учасники мали підтвердити довільними довідками наявність у них обладнання і матеріально-технічної бази, необхідних для надання послуг, та працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
Перший тендер «Енергоатом» оголосив ще восени, на нього подали заявки фірма Nordetanolis (Литва) і ТДВ «Бориславский завод «РЕМА» (Львівська область). Однак згодом литовську компанію не допустили до торгів через відсутність власного обладнання, виробничих потужностей і працівників відповідної кваліфікації. Тому тендер скасували.
Другу спробу «Енергоатом» зробив взимку. Цього разу було подано три заявки. Крім згаданих фірм, пропозицію подало також ТОВ «Мотортєх». Однак Nordetanolis та «Мотортєх» знову не допустили до торгів через претензії до наявності власного виробництва. Литовська фірма повідомила, що робитиме запчастини у кооперації з Adriadiesel d.d. (Хорватія), а також не зобов’язалася пройти оцінку постачальника. А «Мотортєху» закинули відсутність обладнання із механічної та термічної обробки, потрібного для надання послуг, і фахівців із механічної та термічної обробки.
Після допущення єдиної компанії тендери скасували через брак учасників.
Даних про оголошення нової процедури закупівлі у «Прозорро» немає. Отже, вже півроку «Енергоатом» не може замовити виготовлення в Україні запчастин для дизель-генераторів виробництва ленінградського заводу «Русский дизель». Вони встановлені на українських АЕС за часів СРСР, і потребують планового ремонту, для якого й призначені запчастини.
Після Майдану керівництво «Енергоатома» спробувало налагодити випуск необхідних запчастин в Україні. Однак СБУ порушило кримінальну справу проти представників «Енергоатому» і компаній, причетних до розробки. Також представники спецслужби наполягали на закупівлях саме російських запчастин. Тому держкомпанія продовжила закуповувати через фірми Nordetanolis і Raido Trading запчастини, які поставлялись із самої Росії або через хорватське підприємство за цінами, завищеним у кілька разів.
Нині ж, скасуваши торги щодо виготовлення українських запчастин за власною конструкторською документацією, «Енергоатом» продовжить закупівлю російських.
Як зазначають «Наші гроші», литовська компанія Nordetanolis належить киянам Катерині Саковській та Валерію Вороніну, а директором є білорус Андрій Кравченко, народжений 19 лютого 1966 року. Ця фірма продає «Енергоатому» запчастини виробництва Adriadiesel d.d. до російських дизелів 78Г. Вона приносить на торги угоди, за якими Adriadiesel d.d. отримала оригінальні креслення запчастин до дизелів 78Г від фірми Dimida Sp.z.o.o. (Польща), а та – від ЗАО «ПО «Дизель-Энерго» (Росія), яке є правонаступником виробника двигуна дизель-генератора ДП «Русский дизель».
У 2017 році російське «Дизель-Енерго» відмовилось укладати прямий договір з «Енергоатомом» через взаємовідносини між країнами та запропонувало звернутися до латвійської Raido Trading. Нині саме вона домоглася публікації техумов.
Raido Trading згадували як офіційного представника російського «Дизель-Енерго» у листі на адресу т. в. о. гендиректора ЗАЕС Юрія Кульби від голови Управління СБУ в Запорізькій області Олександра Шмітька, який є у розпорядженні «Наших грошей».
У листі СБУ вказувалося на те, що залучення для ремонту дизель-генераторів інших підрядників, окрім представника російського виробника, нібито шкодить економічним інтересам держави в особі ЗАЕС. Спецслужба вказувала на спробу атомників провести з 2014 року ремонт силами українських підрядників, зокрема ТОВ «Мотортех». Залучення українського підрядника стало приводом для порушення у 2015 році кримінальної справи №12015080160000982 проти керівників «Енергоатому» щодо державної зради і диверсії.
До слова, нещодавно програма журналістських розслідувань «Наші гроші з Денісом Бігусом» оприлюднила розслідування, у якому йдеться, що син заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони Олега Гладковського — Ігор є учасником оборудок з розкрадання в оборонному комплексі України. Згідно з даними розслідувачів, керівництво концерну «Укроборонпром» знало про шахрайські схеми й давало на них згоду.
Журналісти стверджували, що 2015 року Гладковський-молодший зі знайомими, зокрема, організував постачання контрабандних російських деталей низької якості для української військової техніки. У такий спосіб він та його знайомі нібито отримали щонайменше 250 млн грн.
Згідно з даними розслідувачів, працівники Генеральної прокуратури та Служби безпеки України брали хабарі за закриття справ щодо оборудок навколо «Укроборонпрому».