В Офісі генерального прокурора України заявили про завершення досудового слідства у провадженні щодо підозрюваних організатора та замовника нападу на радницю міського голови Херсона Катерини Гандзюк – Олексія Левіна (Москаленка) та Владислава Мангера. Про це під час онлайн-брифінгу повідомив заступник генепрокурора Олексій Симоненко.
Як стало відомо, фігурантам справи та адвокатам вже повідомили про завершення досудового слідства. Тепер сторона захисту має ознайомитися з обвинувальним актом, після чого документ скерують до суду.
«Щодо підозрюваних діють обрані судом запобіжні заходи - застава стосовно Мангера й арешт стосовно екстрадованого Левіна», – повідомив Симоненко.
За версією слідства, Мангера підозрюють у тому, що він за попередньою змовою з Левіним організував нанесення тяжких тілесних ушкоджень Гандзюк, які призвели до її смерті. Мангера і Левіна підозрюють у злочинах за ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28 та ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу.
Як розповів заступник начальника Департаменту нагляду за спеціальними органами правопорядку Роман Романчук, Олексій Левін на замовлення Владислава Мангера розглядав два варіанти нападу на активістку Катерину Гандзюк – переламати руки і ноги, або облити сірчаною кислотою, – за які пропонували різні суми коштів.
«З цією метою він (Левін – ред.) запропонував Сергію Торбіну, колишньому працівнику карного розшуку та бійцю Української добровольчої армії за грошову винагороду організувати та здійснити разом з іншими напад на Гандзюк», – розповів він.
З метою її залякування було вказано про необхідність переламати їй кістки рук та ніг або облити сірчаною кислотою.
Як спосіб виконання злочину шляхом перелому було запропоновано 5 тис. доларів, а за спосіб обливання кислотою – від 2,5 до 3 тис. доларів.
За словами Романчука, на цю пропозицію Торбін погодився, отримав 500 доларів завдатку та залучив ще 4 інших колишніх учасників УДА.
Він додав, що група залучених осіб була знайома з Гандзюк, бо та неодноразово надавала їм волонтерську допомогу.
Відзначається, що Гандзюк спершу планували побити, а коли це не вдалося (через відсутність зручної нагоди, наявність очевидців і страх бути впізнаними), то вирішили облити її кислотою.
За це зловмисники попросили більшу суму, ніж їм пропонували, – 5 тис. доларів. А коли отримали згоду – перейшли до реалізації злочину.
«Усі матеріали готові, співробітники СБУ професійно виконали свою роботу і зібрали доказову базу, яка дасть можливість чітко довести позицію обвинувачення в суді. Сподіваюся, що цю справу розглянуть першочергово. Виконавці та замовники вбивства Катерини Гандзюк отримають заслужене покарання», – заявив голова СБУ Іван Баканов, якого цитує прес-служба СБУ в Facebook.
Своєю чергою, на сторінці «Хто замовив Катю Гандзюк» у Facebook повідомили, що до закінчення терміну розслідування залишалося ще три місяці, а слідчі та негласні слідчі дії не завершені.
«Саме передавати справу до суду «як є» (без збору додаткових доказів) вже дуже довго просять адвокати Владислава Мангера. Розраховуючи таким чином на виправдувальний вирок», – ідеться в повідомленні.
27 квітня активісти збирають мітинг на Банковій під Офісом президента на 19:00.
Як інформував ZAXID.NET, 25 березня Печерський райсуд Києва до 29 липня продовжив слідство у справі Олексія Левіна та голови Херсонської облради Владислава Мангера.
Правоохоронці Болгарії затримали Левіна 24 січня 2020 року, де він проживав разом зі своєю співвітчизницею. Левіна підозрюють в організації нападу на Гандзюк. 16 березня Болгарія екстрадувала в Україну Олексія Левіна.
31 липня 2018 року в центрі Херсона Катерину Гандзюк облили кислотою. 4 листопада вона померла в лікарні.
Фігурантами злочину вважають Сергія Торбіна, Віктора Горбунова, Володимира Васяновича, В'ячеслава Вишневського та Микиту Грабчука (виконавці), Ігоря Павловського (посередник), Олексія Левіна (організатор) і Владислава Мангера (замовник).