Служба безпеки (СБУ) спільно з Бюро економічної безпеки (БЕБ) викрили масштабну схему із розкрадання грошей на експорті українського зерна. Мова йде про експорт більше мільйона тонн зерна без сплати податків, підозрюють керівництво Одеської митниці і одного з керівників Держмитслужби.
Про виявлення корупційної схеми, пов’язаної з експортом українського зерна, СБУ повідомила у вівторок, 3 січня.
«До організації оборудки причетні більше 10 високопосадовців. Серед них – заступник начальника одного з департаментів Державної митної служби та керівництво Одеської митниці. Вони налагодили масштабний механізм ухилення від сплати податків за експорт українського зерна. Через це держава недоотримала сотні мільйонів гривень», – сказано, зокрема, у повідомленні СБУ.
За даними СБУ і БЕБ, у незаконній схемі були задіяні понад 370 компаній, через які пшеницю спочатку масово скуповували у фермерів чи агрохолдингів, а потім передавали продукцію з однієї «фірми-прокладки» до іншої – щоб «заплутати» торговельні ланцюги і уникнути сплати обов’язкових платежів до бюджету. І тільки після цього збували зерно експортерам для продажу за кордон.
Встановлено, що цю пшеницю експортували через потужності зернових терміналів в Одеському, Чорноморському та Південному портах.
За даними слідства, співробітники БЕБ завчасно виявили факти використання компаній-прокладок в експортних процедурах і письмово попередили про це Держмитслужбу. Проте чиновники митниці все-одно дозволили експорт понад 1 млн тонн зернової продукції.
В адміністративних приміщеннях центрального апарату Держмитслужби, на території портів та за місцями проживання підозрюваних провели загалом 30 обшуків і виявили️ чорнові записи, документи в електронному вигляді, мобільні телефони з доказами проведення оборудки.