До кібератаки, яка розпочалася 27 червня 2017 року на системи українських державних і приватних установ та компаній з допомогою шкідливого програмного продукту «Petya.A», причетні спецслужби Російської Федерації. Про це повідомили у прес-службі СБУ.
«Наявні дані, у тому числі отримані в рамках взаємодії з міжнародними антивірусними компаніями, дають підстави вважати, що до атак причетні ті ж хакерські угруповання, які в грудні 2016 року атакували фінансову систему, об'єкти транспорту і енергетики України з використанням «TeleBots» і «Blackenergy». Це свідчить про причетність до цієї атаки спецслужб РФ», - сказано в повідомленні.
В СБУ зазначили, що зараження вірусом було сплановане і здійснене наперед, і відбувалося в кілька етапів напередодні національного державного свята.
«Незважаючи на те, що кібератака справляє враження звичайного вірусу типу ransomeware (програмне забезпечення для вимагання грошей), створеного для збагачення зловмисників. Насправді вірус є прикриттям масштабної атаки, спрямованої на Україну. Про це свідчить відсутність реального механізму заволодіння коштами, примітивність якого лише підтверджує думку про те, що збагачення не було метою атаки», – йдеться в повідомленні.
На думку спецслужби, кібератака мала на меті цілеспрямовану дестабілізацію суспільно-політичної ситуації в Україні.
В СБУ також зазначають «оригінальність та специфічність масштабного вектора зараження», пов'язаного з використанням прикладного бухгалтерського програмного забезпечення.
«За даними джерел СБУ за останні роки він зустрічався лише один раз під час кібератаки з боку Північної Кореї», - зазначили в СБУ.
Таким чином, у відомстві наголосили, що основним призначенням вірусу було знищення важливих даних і порушення роботи державних і приватних установ України для поширення панічних настроїв серед населення.
При цьому розробники програми M.E.Doc наполягають, що перед випуском кожного оновлення передають свої файли для аналізу в антивірусні компанії.
Як інформував ZAXID.NET, 27 червня в Україні відбулась хакерська атака, внаслідок якої постраждали чимало українських компаній. Невідомим вірусом уражено кілька українських банків, енергетичні компанії, державні та комерційні підприємства.
В НБУ теж попередили банки та інших учасників фінансового сектору про зовнішню хакерську атаку.
Також на медіахолдинг ТРК «Люкс» було скоєно хакерську атаку.