У Росії набирає все більших обертів переслідування російського музиканта Андрія Макаревича. Після того, як Макаревич виступив перед біженцями у Святогорську, на батьківщині музиканта зустріли суворо. Деякі депутати Держдуми РФ навіть пропонували заборонити музиканту в’їзд у Росію.
Нагадаємо, Андрій Макаревич 12 серпня поїхав на Донбас і виступив в українському місті Святогорську перед біженцями з Донецька та Луганська.
Деякі російські громадські діячі та політики заявили, що дії Макаревича носять антиросійський характер. Так, депутат Держдуми від «Єдиної Росії» Євген Фьодоров запропонував позбавити Макаревича звання народного артиста Росії та ордена «За заслуги перед Вітчизною».
Цю ініціативу розкритикували як в Мінкульті, так і в самій Держдумі. Крім того, на захист Макаревича висловилася російська омбудсмен Елла Памфілова.
Сам Макаревич в інтерв'ю Business FM заявив, що депутат Фьодоров «абсолютно свідомо використав брехню». «У них таке завдання. Треба взяти одного і дотоптати, щоб іншим було неповадно», - сказав Макаревич.
«За звинувачення Фьодорова у співпраці з фашистами я на Фьодорова можу подати в суд, тому що це образа моїй честі і гідності. Мій батько воював з фашистами і втратив на війні ногу. Якщо я фашист, то я не знаю, хто Фьодоров тоді», - сказав музикант.
Раніше Макаревич заявляв, що основними його слухачами в Святогорську були діти-біженці. У своєму Facebook він опублікував фотографію з концерту, підтверджуючи це.
Утім ініціативу депутата підтримав та значно розвинув режисер Микита Міхалков, який назвав виступ непатріотичним та образливим.
Кінорежисер поставив у провину Макаревичу те, що він виступав у 200 км від Краснодона, де загинула «Молода гвардія».
В ефірі програми «Вести» Міхалков зробив заяву, яку можна розцінювати як загрозу життю відомого музиканта: «Ви можете собі уявити, щоб Шульженко приїхала б співати в окупований німцями Мінськ? Ось приблизно, приблизно так я до цього ставлюся. Дуже показово, символічно і, я б сказав сумно. В 200-х кілометрах від того місця, якщо я не помиляюся, де виступає Андрій Макаревич, був Краснодон, де була «Молода гвардія», і там Любов Шевцова у виконанні Інни Макарової теж танцювала перед німцями, але в цей час її товариші, поки німці дивилися і слухали, а вона танцювала, спалювали і підривали комендатури. Потім їх усіх кинули в шахту, вони усі там загинули. Мені здається, що таке дзеркальне відображення цієї історії сьогодні дуже показово для тієї частини нашої інтелігенції, для якої власне фігурування є важливішим, ніж інтереси й історія своєї батьківщини. Я дуже сподіваюся, що незважаючи на ось ці, так би мовити, ці концерти, пана Макаревича не спіткає доля краснодонців, і він у свій час закінчить життя у своєму ліжку, а не у шахті».
До речі, саме Сергій Міхалков, батько Микити Міхалкова, свого часу очолював травлю у ЗМІ письменника Бориса Пастернака, якому не змогли пробачити присудження Нобелівської премії у 1958-му році за роман «Доктор Живаго».
Нагадаємо, що російські письменники та інші діячі культури вимагали позбавити письменника громадянства та вислати з СРСР. «Пастернак отримав «тридцять срібняків», для чого було використано Нобелівську премію. Його нагородили за те, що погодився виконувати роль наживки на іржавому гачку антирадянської пропаганди... Безславний кінець чекає воскреслого Юду, доктора Живаго, і його автора, долею якого буде народна зневага», - писала в той час «Літературна газета». Під тиском суспільного цькування Пастернак був змушений відмовитися від нагороди.
Так виглядає, що риторика членів СП у Росії не надто змінюється з плином часу. Ось що заявив через 56 років письменник Олександр Проханов у газеті «Известия»: «Музикант Андрій Макаревич поїхав в Україну і в розташуванні українських військ в Слов'янську, серед задимлених руїн, на яких ще не вивітрилася кров ополченців - захисників цього славного міста, дав концерт. Його музика надихала українських артилеристів, які відразу ж після концерту вирушили на позиції і з важких гаубиць довбали будинки, школи та госпіталі Донецька, розриваючи на частини донецьких дівчаток. Його музику чули полонені ополченці в підвалах, яким битами роздробили руки і ножами повиколювали очі. Під музику Макаревича винищували росіян в Донбасі. Його концерт у Слов'янську, в таборі карателів, порівняємо з концертом в дивізії «СС Галичина». Бандерівці після такого концерту пішли спалювати Хатинь. «Правий сектор», наслухавшись Макаревича, пішов різати горло «кацапам». Кров російських людей - на пальцях Макаревича. Ніякою кислотою не змити цю кров».
Як уже писав ZAXID.NET, концерт Андрія Макаревича в Донбасі засудив і співак та депутат Держдуми Йосип Кобзон, якому заборонений в'їзд до Латвії через його підтримку політики Путіна.
Утім Кобзон швидко передумав і запросив Макаревича разом заспівати на Донбасі на День шахтаря. Як стало відомо згодом, Макаревич погодився і підкреслив, що готовий виступати перед біженцями незалежно від того, де вони знаходяться, але для військових ні з того, ні з іншого боку співати він не буде.
Проте він зазначив, що поки ніякого дзвінка від Кобзона з приводу спільного концерту йому не надходило.
У свою чергу Кобзон привітав згоду Макаревича, але зазначив, що сам не займатиметься організацією концерту.
Проте не всі росіяни однаково ставляться до цькуванні музиканта. Так, письменник Борис Акунін на своїй сторінці в Facebook почав інтерактивну акцію на підтримку лідера рок-гурту «Машина времени».
«Хочеться показати Андрію Макаревичу, як багато тих, хто на його боці. Мені здається, йому це зараз потрібно», - написав Акунін.
Також письменник назвав ідіотами тих, хто критикує музиканта за його громадянську позицію. Акунін закликав своїх читачів відзначити його запис «лайком», якщо вони теж підтримують Макаревича.
За дві години від початку акції Акуніна, яку він назвав «Брись від Макаревича!» пост письменника вподобало майже 9,5 тис.
Поет Андрій Орлов (Орлуша), відомий своєю антипутінською позицією, виклав у мережі новий вірш за мотивами відомого хіта «Машина часу» «Вагонные споры».
Варто також нагадати, що Андрій Макаревич та Світлана Сурганова дадуть благодійний концерт 7 вересня у Москві, щоб допомогти українським дітям-біженцям.