В Україні розпочинається реформування вугільної галузі: шахти, які об’єднані у державні підприємства за регіональним принципом, зокрема і шахти «Львіввугілля», мають стати рентабельними і можуть у процесі реформування створити окремі юридичні особи. Це передбачено Концепцією реформування вугільної галузі до 2020 року, схваленої урядом 24 травня.
Основні засади реформування шахтарям ДП «Львіввугілля» під час робочого візиту у Сокальський район Львівщини презентував міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик.
Занедбані й збиткові
Стан державних шахт і результати їхньої господарської діяльності є незадовільними. За 20 років 96% шахт не проводили модернізацію й устаткування і обладнання у них зношені на 75%. Упродовж 2012-2016 років переобладнання шахт із державного бюджету не фінансувалося. Відбувся значний спад видобутку вугілля. Разом із цим росли борги вугледобувних підприємств із зарплати перед працівниками, за комунальні послуги, з обов’язкових платежів до соцфондів тощо, а держава вимушена у цій ситуації постійно дотувати шахти.
Спробувати змінити ситуацію державу стимулює ріст споживання вугілля газової групи в тепловій енергетиці внаслідок того, що отримувати антрацитне вугілля з шахт Донбасу в умовах АТО, – неприпустимо. Разом із цим уряд ставить завдання, щоб українські шахти стали бездотаційними і прибутковими, а зарплати шахтарів за рік і два місці зросли удвічі.
Україні потрібне власне вугілля
За словами міністра, споживання вугілля газової групи у тепловій енергетиці збільшується. Якщо торік використали 10 млн тонн антрациту, то у 2017 році планують використати лише 7 млн тонн, а 3,5 млн тонн замістити вугіллям газової групи. Це означає, що шахтарі мають збільшити видобуток. У 2018 році потреба у газовому вугіллі зросте до 5,5 млн тонн, в 2019 – до 6,5 млн тонн, а в 2020 – до 8,7 млн тонн.
При цьому для стимулювання галузі з 1 квітня закупівельні ціни на вугілля газової групи у «Державній вугільній компанії» підвищили з 1730 грн до близько 2000 грн за тонну.
«2 тис. грн за тонну вугілля – це достатня ціна, щоб удвічі збільшити зарплату шахтарям. Я можу відповідально стверджувати, що якщо буде реалізована реформа, зарплати зростуть удвічі, але справа за самими вугледобувними підприємствами», – сказав Ігор Насалик.
Міністр акцентував на тому, що у Польщі собівартість вугілля зараз становить 57 дол. за тонну, в Україні за новими цінами – 55 дол. Шахтарі у Польщі отримують зарплату у 1300-1500 євро, а в Україні – 250-300 дол.
«Якщо нам вдасться реалізувати реформу, через рік і два місяці у нас не буде збиткових шахт і дотація держави на ці шахти буде практично відсутня, і це дасть можливість підняти зарплати шахтарів у два рази», – сказав міністр.
Кожен сам за себе
Суть реформи, за його словами, проста: шахти мають модернізуватися, і стати рентабельними підприємствами. Директори шахт упродовж місяця мають подати у міністерство виробничі плани, в яких має бути пораховано, скільки шахта видасть за рік вугілля, щоб продаючи його по ціні 2 тис. грн за тонну, вийти на рентабельну діяльність і забезпечити за рік збільшення зарплат працівників удвічі.
Міністр Ігор Насалик презентував реформу вугільної галузі шахтарям Львівщини
«Усі державні підприємства зараз подадуть людей, щоб ми зробили роздільні баланси, щоб кожна шахта була окремою юридичною особою і могла відповідати за результати своєї праці», – сказав він у коментарі ZAXID.NET.
Ігор Насалик повідомив, що реформування торкнеться 28 шахт в Україні, разом із цим планують ліквідувати 12 шахт: у 2017 році завершать ліквідацію восьми шахт, яку почали у попередні роки, та почнуть ліквідацію ще чотирьох шахт. За словами Насалика, жодну шахту ДП «Львіввугілля» ліквідовувати не планують, і всі вони мають шанси стати рентабельними.
Списання боргів
Держава передбачає перехідний період у процесі реформи. Так, набув чинності закон «Про відновлення платоспроможності державних вуглебудівних підприємств», який забороняє арештовувати рахунки та починати процедуру банкрутства щодо таких підприємств.
Державним вугледобувним підприємствам спишуть борги перед соціальними фондами та Пенсійним фондом та за комунальні послуги, зокрема електроенергію, а вони на 1 травня становили 15,6 млрд грн.
Крім цього, упродовж 2017 році держава продовжуватиме дотувати шахти.
Однак, за словами міністра, зберігати шахти у тому стані, в якому вони є – це продовжувати перебувати у системі колгоспів.
«У системі колгоспів люди не зацікавлені у результатах своєї праці,тому нам необхідно перейти, за аналогією, до системи фермерства. Збільшення видобутку буде тоді, коли працівники будуть зацікавлені в результатах своєї праці. Я не бачу іншої моделі, яка дасть можливість суттєво підвищити зарплати шахтарів і збільшити видобуток вугілля в Україні», – сказав Ігор Насалик.
Модернізація за бюджетні кошти
Під час наради міністр зазначив, що реформування торкнеться 28 шахт в Україні, і всі вони отримають кошти на модернізацію обладнання. За його словами, у бюджеті на ці цілі зараз закладено 1 млрд грн, і з можливістю виділити додаткові 800 млн грн. Крім цього уряд може задіяти лізингову програму за угодою з урядом Японії на 50 млн дол.
Проте наразі ці кошти використовують неохоче. 300 млн грн, які виділили на відкриття 9 нових лав, на початку року, кошти ще повністю не освоєні. Зокрема, ДП «Львіввугілля» із виділених понад 49 млн грн ще не використало близько 30 млн грн.
Загалом ДП «Львіввугілля» має отримати 750 млн грн на модернізацію, із яких 318 млн грн призначені для шахти «Степової».
Після вибуху на шахті «Степовій», коли загинули восьмеро шахтарів, прем’єр-міністр пообіцяв виділити 200 млн грн на придбання саморятівників, приладів, що дозволяють шахтарям дихати у шахтах в умовах завалу. Міністр Насалик пообіцяв, що тендери проведуть до 1 липня та 1 вересня, коли виходить термін саморятівників на «Степовій».
Шахти «Львіввугілля»: за і проти
«Львівугілля» об’єднує сім шахт. Наразі вийти з об’єднання та стати самостійним підприємством готові лише шахтарі «Лісової», яка має конкурентні переваги: більш сучасне обладнання, а відтак нижчу собівартість вугілля. Наміри стати окремим підприємством шахтарі «Лісової» обговорювали на зборах у березні. Тоді це викликало негативні оцінки Червоноградського осередку Незалежної профспілки гірників України та Червоноградської міської ради. Остання звернулася до президента, прем’єра, голови Верховної Ради, міністра енергетики і вугільної промисловості, голови Львівської облдержадміністрації із закликом не допустити роздроблення ДП «Львіввугілля» та винайти механізми фінансування для збільшення вуглевидобутку та виходу підприємства на беззбиткову діяльність.
Шахтарі «Лісової» оптимістично оцінюють майбутню реформу
Тим часом шахтарі «Степової» під час зустрічі із міністром прямо запитували у нього, чи не означає реформа підготовки до приватизації найпривабливіших об’єктів, і подальше зубожіння та ліквідацію інших.
«Без згоди колективу шахти приватизації не буде. Якщо будь-яка з шахт: «Степова», «Лісова», «Відродження», – маю на увазі шахти Львівського басейну, чи «Лужанка» на Волині, чи шахта ім. Мельникова в Лисичанську захоче стати державним підприємством, я буду тільки «за» і повністю це підтримуватиму. Для держави добре, що не треба буде платити дотацій, така шахта буде повністю на самозабезпеченні. Хай люди визначаються. Якщо хочуть взяти на себе відповідальність, то таку відповідальність треба їм дати, і треба допомогти у реалізації», – сказав міністр.
Шахтарські профспілки на «Степовій» вважають за необхідне зберегти ДП «Львіввугілля» у єдиному майновому комплексі. На їх думку, отримавши обіцяні кошти на модернізацію шахт та охорону праці, держпідприємство наростить вуглевидобуток й достатньо зароблятиме й без виокремлення шахт.
Шахтарі «Степової» ризикувати не хочуть, і воліли б зберегти ДП «Львіввугілля»
«Поштовхом до віри в те, що уряд хоче зробити позитивні зміни на державних шахта, є те, що піднялася ціна на вугільну продукцію. Ми будемо працювати і домагатимемося підняття зарплат. Що ж до наміру шахти «Лісова» стати окремим підприємством, настрій у гірників двоякий. Реформування, чи приватизація, ми хочемо, щоб це відбувалося з нашим цілісним майновим комплексом, бо тоді ми зможемо зберегти себе як підприємство. У 2017 році це ще не відбудеться, створена координаційна рада в уряді, яка буде робити певні напрацювання», – зазначив у коментарі голова профспілки гірників шахти «Степова» Степан Ярема.
Погоджується із ним і виконувач обов’язки голови незалежної профспілки шахти «Степова» Василь Семканич.
«Стратегія мені сподобалася на словах, але я боюся, щоб це не було лише на словах. Міністра завтра поміняють, завтра в нашій країні поміняють уряд, і він прийде скаже я вам такого не обіцяв. Треба дати кошти на обладнання, ввести в експлуатацію нові лави, збільшити видобуток. Коли шахта вийде на рентабельність почне заробляти кошти на зарплату, можна проводити реформу, а не коли шахта в стагнації», – прокоментував він.
Гендиректор «Львіввугілля» Андрій Дяченко зазначив у коментарі ZAXID.NET, що коли кілька шахт працюють разом, то мають ширші можливості для маневрів: є можливість передати обладнання чи перевести людей з однієї на іншу, коли котрась із лав зупинилася, або виплатити зарплату в умовах простою, як це було на «Степовій» після вибуху. Коли ж шахта стає самостійною, такі можливості зникають.
«На даному етапі нам буде краще разом», – сказав він, і додав, що погоджується з міністром у тому, що реформувати галузь треба, і треба підтримати ті підприємства, які можуть збільшити видобуток, а найбільш безперспективні таки ліквідувати.
За його словами, зараз «Львіввугілля» намагається збільшити обсяги видобуку вугілля. Якщо у першому кварталі видобували по 5 тис. тонн, то у травні – лише 3 тис. тонн. Після аварії на «Степовій», зупинялися лави на Великомостівській шахті і «Лісовій». Проте у червні збираються видобути 4 тис. тонн.
Також Андрій Дяченко уточнив, що висловлення бажання колективу однієї шахти буде не достатньо, щоб стати окремим підприємством.
«Для цього є відповідна процедура. Колектив шахти має звернутися до гендиректора підприємства, а він до міністерства. Потім питання треба погодити із профспілками на національному рівні, тоді може бути призначена конференція, де відбувається таємне голосування з такого питання», – пояснив він.
***
Наприкінці наради на «Степовій», коли працівники виступали проти ідеї виокремлення шахт, міністр заявив, що згадувана концепція схвалена урядом і, відповідно, є позицією держави. Ігор Насалик ще раз повторив тезу про неминучий занепад колгоспів та порадив шахтам не зволікати.
«Держава зацікавлена у вугіллі. Якщо його постачатимуть українські шахти, отримуватимуть відповідні результати праці. Якщо ні – вугілля купуватимемо у сусідньої країни, яка поруч, і вигоду отримуватимуть їхні шахтарі», – сказав він.