Шахти Львівщини можуть закритись через відсутність фінансування

17:24, 16 лютого 2015

Шахтарі Львівщини готуються до пікетів. Уже третій місяць їм затримують заробітну плату. Немає грошей, бо на 2015-й держава не передбачила на вугільну галузь жодної копійки. Якщо допомоги не буде, кажуть гірники, за кілька місяців шахти повністю зупиняться.

Шахта «Червоноградська» – одна з найпродуктивніших у Львівському басейні. Щодоби тут видобувають 1200 тонн вугілля. Наразі обсягів не зменшували, навіть попри відсутність державного фінансування. Працюють на лаві, розпочатій торік. Її вистачить до літа. Тож, щоб потім не зупинитись, необхідно вже готувати нову. Треба близько 50 млн грн, а їх нема.

«Ми працюємо зараз повністю на своїх резервах, арочне кріплення, яке ми використовуємо, використовуємо з погашення. Вилучаємо все, що можна вилучити. Зараз готуємо нову лаву до запуску. Це буде за дуже-дуже багато років, яка в нашому західному регіоні відпрацьовуватиметься прямим ходом. Це пов’язано і кризою і неможливістю вчасно і якісно підготувати свої потужності», – розповів головний інженер шахти «Червоноградська» Олександр Жирій.

Немає грошей навіть на зарплату. Наразі шахтарі отримали лише третину заробітку за грудень 2014-го. «Нам дають по 5-6%. Це приблизно 300-400 грн і за них треба прожити два тижні, а то й більше. Як це можливо?» – обурився шахтар Михайло Лозиняк.

А все тому, що гірників повністю позбавили підтримки. Обіцяли поступове її скорочення – по 20% впродовж 5 років, щоб дати час вийти на самоокупність. Але в держбюджеті-2015 на вугільну галузь – жодної копійки.

«Ми всього-на-всього на цей рік вимагаємо 1 млрд 300 млн. Це 1/4, що було у 2014-му. Це на всю вугільну галузь України – на всі 35 шахт. Сьогодні держава має думати про свою енергетичну безпеку. Ми не отримаємо її за рахунок Росії, Африки чи Польщі, мусимо дбати про себе самі. А вугілля у Львівсько-Волинському басейні є достатньо – Тяглівське, Любельське – воно нічим не гірше, ніж Донецьке», – наголосив голова обласної профспілки працівників вугільної промисловості Олег Турчин.

За словами шахтарів, ціна на вугілля сьогодні нижча від його собівіртості. Більше того, держава закуповує паливо закордоном у чотири рази дорожче, аніж своє.

«Ми з-за кордону купуємо вугілля по 2 тис. грн за тонну і більше, то чому своє рідне вугілля, від своїх шахтарів купують по 830 грн за тонну? Для мене це не зрозуміло. Правила для всіх мають бути єдиними. Ми для себе рахували, якщо ціна буде 1250 грн за тонну, то наші шахти зможуть заробляти самі на себе. Вийти на самоокупність і навіть закуповувати нове обладання.Наразі ніби погодили ціну 1080 грн за тонну, і то це лише на рівні розмов, ніякого офіційного рішення нема», – наголосив технічний директор ДП «Львіввугілля» Олег Акімов.

Як жити далі -–шахтарські профспілки вирішуватимуть 17 лютого в Києві. Готуються протестувати, але зупиняти шахти не будуть. Втім, запевняють, якщо так триватиме й надалі, вони зупиняться самі.