Шалений Кевін, слабкий Макс

Чому «Шахтар» не зміг вийти у фінал Ліги Європи

10:15, 6 травня 2016

Другий півфінальний матч між донецьким «Шахтарем» та іспанською «Севільєю» завершився рахунком 3:1 на користь андалузійців. Команда Унаї Емері була на голову вищою «гірників», зумівши нейтралізувати атакувальну силу «Шахтаря» й обеззброїти оборону.

Перед півфіналом багато футбольних експертів прогнозували, що красивий шлях «Шахтаря» етапами Ліги Європи до фіналу завершиться саме на матчі із «Севільєю». Мовляв, «гірникам» лише на стадії 1/16 фіналу ЛЄ випав насправді сильний суперник – німецький «Шальке», а далі були команди, які «Шахтар» міг і мусив проходити – бельгійський «Андерлехт» та португальська «Брага».

На користь севільців також свідчив переконливі успіхи команди у Лізі Європи – андалузійці чотири рази ставали володарями Кубка ЛЄ, а також два останні роки поспіль перемагали у фіналі цього турніру. Додатковою мотивацією для команди Унаї Емері було й те, що команда залишилася поза зоною Ліги чемпіонів за поточними результатами домашнього чемпіонату, тому перемога у фіналі Ліги Європи – єдиний шанс виступати у ЛЧ наступного сезону.

Перший півфінальний матч «Шахтаря» із «Севільєю» у Львові завершився рахунком 2:2. Тоді «гірники» видали фантастичний перший тайм – забивши двічі андалузійцям і пропустивши один гол. Однак у другому таймі «Шахтар» вирішив зберегти комфортну перевагу і не намагався збільшити відрив від «Севільї». «Гірники» заробили дуже сумнівний пенальті і команда Унаї Емері зрівняла рахунок – 2:2. Пізніше Мірча Луческу прокоментував, що цей півфінал його команда програла ще у Львові.

Що ж трапилося у Севільї?

Перед матчем-відповіддю на стадіоні «Рамон Санчес Пісхуан» Мірча Луческу не розкрив своїх стратегічних заготовок. Досвідчений наставник лише висловив сподівання, що бразилець Тайсон зможе зіграти на максимум своїх можливостей, адже у львівському матчі він не продемонстрував навіть 50% свого потенціалу.

Однак вже під час гри у Севільї бразильському хавбеку «Шахтаря» не вдалось показати й тих можливостей, які відкривались для нього у Львові. Унаї Емері зробив усе, аби нейтралізувати Тайсона, який нібито отримував хороші передачі від своїх колег, однак відзначитись у ворота «Севільї» не мав жодних шансів.

Захист андалузійців також чудово нейтралізував ще одну ударну силу «Шахтаря» - бразильця Марлоса. І хоча у цьому матчі Марлос не забив у ворота «Севільї», однак зробив усе, аби його команда не покинула «Рамон Санчес Пісхуан» із розгромним сухим рахунком. Наприкінці першого тайму Марлос здійснив неперевершений прохід на контратаці, віддавши глибокий проникливий пас на Едуардо, який точно пробив повз голкіпера андалузійців.

Після цього голу вболівальники «Шахтаря» ще були сповнені надій, що «гірникам» якимось чином таки вдасться обіграти «Севілью», однак провальний для команди Мірчи Луческу другий тайм поставив усе на свої місця – у цьогорічному фіналі Ліги Європи заслуговувала зіграти саме «Севілья».

Коментуючи поразки та перемоги своєї команди у цьому сезоні Мірча Луческу неодноразово наголошував, що за останній рік «Шахтар» попрощався із шістьма ключовими гравцями клубу. Особливою втратою для «гірників» став перехід Алекса Тейшейри у Китай, а також дискваліфікація бразильця Фреда. Замість них румунський наставник почав ставити в основу команди молодих українських гравців – Віктора Коваленка та Максима Малишева.

23-річний Максим Малишев дуже невпевнено виглядав у єврокубкових матчах «Шахтаря» і вчорашній дубль Кевіна Гамейро лежить саме на його совісті. Перший гол «гірники» пропустили саме із необачності Максима Малишева, який не зумів вчасно перехопити передачу. Помилкою українця скористався французький форвард «Севільї» Кевін Гамейро і, вийшовши один на один з Андрієм П’ятовим, вже на 9 хв зустрічі відкрив рахунок матчу.

Другий гол шаленого француза, який того вечора видав просто неймовірний матч, відбувся вже на початку другого тайму. У цьому епізоді Максим Малишев навіть не спробував поборотися за м’яч із польським півзахисником «Севільї» Гжегожем Крихов’яком, який з легкістю віддав пас на Гамейро і Кевін оформив дубль.

Захист «гірників» взагалі давав забагато вільного простору супернику, тому третій гол від Маріано виглядав повністю закономірним.

На післяматчевій прес-конференції головний наставник «гірників» Мірча Луческу привітав «Севілью» із виходом у фінал, однак додав – андалузійцям вкотре пощастило. Румунський тренер згадав матч 1/8 фіналу Кубка УЄФА 2007 року, коли його команда вела у рахунку із «Севільєю» 2:1, однак пропустила на останніх хвилинах зустрічі і вже у додатковий час програла андалузійцям. Так і цього разу, додав тренер, «Севільї» пощастило. Щоправда, ще у першому матчі у Львові, коли у другому таймі рефері назначив пенальті у ворота «Шахтаря».

Досягнення Коноплянки

Якби не було, у фіналі Ліги Європи втретє поспіль зіграє іспанська «Севілья». Другим фіналістом турніру став англійський «Ліверпуль», який у паралельному матчі півфіналу розгромив іспанський «Вільярреал» - 3:0. Після гри із «Шахтарем» головний тренер «Севільї» Унаї Емері наголосив, що не вважає свою команду фаворитом у цьому протистоянні і додав, що «Севільї» доведеться ще багато чого зробити, аби підготуватись до битви із командою Юргена Клоппа.

До слова, українські вболівальники уже жартують, що унікальне досягнення в українському футболі може здійснити Євген Коноплянка, зігравши у двох фіналах Ліги Європи поспіль. Однак чи випустить Унаї Емері українського вінгера у матчі в Базелі, чи залишить на лаві запасних, як у матчі із «Шахтарем» у Севільї, - дізнаємося 18 травня. Цьогорічний фінал Ліги Європи обіцяє бути дуже цікавим.