Нова транспортна схема Львова працює. Не обійшлося без скандалів та коректив, але позитивні зміни все ж таки є. Мине ще якийсь час, і ми можемо отримати те, чого так давно бажали: комфортний громадський транспорт, який їздить за графіком. Але… існує один вагомий чинник, який може відтермінувати нашу мрію на невизначений час.
Коли я сідаю у великий, комфортний автобус, за кермом якого сидить привітний водій у сорочці та при галстуку, мені хочеться перефразувати Леніна та сказати: «Транспортна революція у Львові, про яку так довго говорили, відбулась!»
На рейси виїхали 150 автобусів з низькими підлогами, у які зручно сідати неповносправним. Водії почали хоч приблизно дотримуватися графіку. Нібито транспортна система працює, але звідки ж тоді корки, звідки старі, перероблені з вантажних бусів маршрутки? Чому знову мат і шансон в автобусах? Світовий банк відвалив нам 540 тис. євро на розробку нової транспортної схеми, а ми знову щось не взяли до уваги, десь прорахувались? А на схемі все було так добре, так логічно: хордові маршрути, радіальні…синій сектор, червоний, електронні квитки… Депутати шукають винного та відправляють запити до фірми-розробника. Невже французи схалявили? Ми ж думали, що тільки у нас халтура є справою звичною.
Та нарікати на роботу іноземних фахівців найпростіше, але, перш ніж це робити, варто подивитися, чому саме розробка працює не так, як очікувалось? Ось, наприклад, маєте ви забити цвях, і вирішили зробити це мікроскопом. Забивати незручно, але чи варто через це проклинати конструкторів мікроскопу? До кожної речі існує інструкція з експлуатації, і якщо нехтувати нею, ця річ не працюватиме належно.
Але хто в нас читає інструкцію? Навіть анекдот в нас такий є: «Якщо ви включили прилад, а він не працює, вдарте по ньому кулаком. Якщо це не допомогло, потрясіть його, а потім плюньте три рази через ліве плече. Якщо і це не допоможе – прочитайте інструкцію».
Жодна схема, розроблена для людей, які не дотримуються правил, не працюватиме добре, а ми, власне, і є такими людьми.
Аналіз причин поганої роботи нової транспортної схеми треба починати не з аналізу самої розробки, а з правил, порушених під час її впровадження.
Згідно з цією схемою, містом має їздити близько 600 автобусів. Поступово всі автобуси на міських лініях мали б замінити на великогабаритні з низькою підлогою, планували впровадити електронний квиток, але…
Насправді, окрім врахованих схемою маршрутів, через місто проходить ще 12 маршрутів, яких тут не має бути: №184а, №287, №138, №111, №156, №131, №144, №217а, №121, №180, №114, №151. Це маршрути, які мають перевозити пасажирів по області.
Згідно із законом України «Про автомобільний транспорт», «…місцями зупинки автобусів приміських та міжміських автобусів визначають автостанції». Однак, всупереч цьому закону, машини, задіяні на цих маршрутах, їдуть через місто, і навіть через центр.
Чи може добре працювати розроблена схема, якщо в неї влити ще кілька сотень автобусів? До того ж, багато автобусів старі та некомфортабельні, вони навіть близько не відповідають класу машин, що мають їздити по місту, відповідно до тендерних умов.
Ухвалою Львівської міської ради №3165 від 28.01.2010 рух таких маршруток по території міста обмежено, але власники маршрутів отримують дозволи в облдержадміністрації і не звертають на міське керівництво уваги. Обласних чиновників місто та його проблеми теж не цікавить.
Окрім погоджених ОДА маршрутів з’являються і взагалі нелегальні. Нещодавно журналісти 24 каналу виявили маршрут №371, який їде з Солонки на вулицю Золоту. На цей маршрут управління транспорту ЛМР жодного дозволу не давало. Водії маршруту пояснили, що мають якийсь тимчасовий дозвіл від ОДА. Скільки ще таких тимчасових автобусів їздить містом – нікому невідомо.
Обласні чиновники створили свою схему, яка, імовірно, допомагає їм добре збагатитись, адже завдяки дозволам, які вони видали, на вулицях міста, минаючи процедуру тендера, вливаються машини, які заробляють не тільки на міжміських, але й на міських перевезеннях.
Здається, нам, пасажирам, що більше автобусів, то краще. Це не зовсім так. Їхати на розвалюсі, технічний стан якої невідомо чи перевіряли, – задоволення не з найкращих. Збільшується загазованість міста, утворюються корки. Через корки «злітають» графіки руху законного міського транспорту.
Всім нам набридло, що у маршрутку нас пускають лише через передні двері, щоб ми безкоштовно не проїхали. Від цього могли б врятувати електронні квитки, які дозволили б навіть здешевити проїзд (розробниками е-квитка передбачено, що пасажир який має його, якийсь час може здійснювати будь-яку кількість пересадок, не витрачаючи коштів). Але, якщо місто готується до впровадження такого квитка, то область не має такого навіть у проекті. Відповідно, на всіх згаданих та тимчасових приміських маршрутах квиток не діятиме.
Місто неодноразово зверталося до ОДА з проханням врегулювати питання з нелегальними автобусами та перевізниками, які їздять з порушенням законодавства. Обласне начальство не звертає на ці звернення уваги. Журналістам Іван Груник, який підписував дозволи на проїзд маршруток через місто, сказав, що ніякої проблеми у цьому не бачить.
У пана заступника проблем, можливо, і немає, але в нас, львів’ян – є. І якщо міським керманичам самотужки не вдається відстояти їх, варто нам самим об’єднатись для їх вирішення. Шановні читачі, звертаюсь до вас з пропозицією зібрати під цією статтею підписи людей, які проти захаращення міських доріг «трабантами» з приміських маршрутів. Ці підписи, разом з цією статтею редакція передасть губернатору. А якщо такий метод не спрацює, я запропоную всім небайдужим зібратись під стінами ОДА на акцію протесту.
З повагою,
Влад Якушев