«Схеми» опублікували розслідування про державний «Укрексімбанк»

У розслідуванні, зокрема, відтворено хронологію нападу на журналістів у кабінеті керівника «Укрексімбанку»

07:43, 8 жовтня 2021

Журналісти програми «Схеми» від «Радіо Свобода» опублікували велике розслідування щодо державного «Укрексімбанку», у приміщенні якого нещодавно напали на їхню знімальну групу. Також журналісти показали запитання, через які у них забрали камери й намагалися видалити інтерв’ю.

Розслідувачі з’ясували, що банк видав 60 млн доларів кредиту фірмам бізнесмена Сергія Брюховецького, чия компанія веде діяльність на окупованій частині Донеччини, на якій діє за підтримки угруповання «ДНР», і сплачує податки окупаційній владі.

«Мова йде про компанію “Спец-реммаш”. Ця компанія, зареєстрована у Горлівці, є в українському реєстрі юридичних осіб. Але 11 грудня 2014 року окупаційна влада у Горлівці зареєструвала компанію “Спец-реммаш” вже за так званими місцевими «законами». […] І співвласником цієї компанії там значиться Сергій Григорович Брюховецький. Як і до окупації Росією частини території Донецької і Луганської областей, вона ремонтує обладнання для місцевих шахт», – йдеться у розслідуванні.

Як гарантію повернення цих грошей, під заставу банк узяв об'єкт, цінність та надійність якого сумнівні – адже за нього роками точилася боротьба в декількох юрисдикціях. Журналісти пояснили, що це небезпечно тим, що у держбанках проблемні кредити, як правило, лягають фінансовим тягарем на державний бюджет – а отже, на плечі платників податків.

Йдеться про київський торгово-розважальний центр SkyMall. Цей актив відомий тим, що навколо нього вже десятиліття точиться боротьба. Також досі триває кримінальне провадження, яке веде Державне бюро розслідувань у супроводі Офісу генерального прокурора. Через це на майновий комплекс ТРЦ неодноразово накладали арешт.

Журналісти не впевнені, чи можна вважати таку заставу надійною, а також чи зможе державний банк у разі потреби продати ТРЦ і повернути свої гроші.

У відео також фігурують останні запитання до Мецгера перед нападом. Журналісти запитали Мецгера про кредит на покупку ТРЦ SkyMall і сказали про зв’язок Брюховецького з «ДНР». Мецгер відповів, що банк не видавав кредитів власникам компаній, які ведуть бізнес на окупованих територіях Донеччини.

Журналіст продемонстрував голові правління «Укрексімбанку» копії генерального кредитного договору між компаніями-позичальниками Брюховецького та державним банком, а також виписок про діяльність інших фірм цього бізнесмена на окупованих територіях. Але у розмову втрутився директор департаменту інформаційної політики цього ж банку Володимир Пікалов.

– Пане Кирило, пам’ятаєте список питань, які були узгоджені? – питає Пікалов.

– Так, пам’ятаю. Але сплата податків в «ДНР» компаніями «Спецреммаш» та «Дикон», власником яких є Сергій Брюховецький, власник компаній «Славіан» та «Оптова мережа» наразі. Чи зможете ви якось це прокоментувати? – запитує журналіст Кирило Овсяний.

– Ми закінчили інтерв’ю, пане Кирило? – ще раз запитує Пікалов.

– Зможете прокоментувати це? – перепитує журналіст.

– Ви хочете поговорити зі мною про компанії-позичальники? – запитує вже сам Мецгер.

– Так.

На цьому етапі розмова зайшла в глухий кут. Володимир Пікалов почав наполягати, щоб журналісти вимкнули камеру, після чого конфлікт перейшов у гостру фазу.

Сам Мецгер після виходу розслідування «Схем» заявив, що ті документи, які мають журналісти, потрібно передати в СБУ, щоб вона встановила, чи дійсно Брюховецький має компанію, яка платить податки горлівським окупантам.

«Служба Безпеки “УкрЕксімбанку” перевірила компанії, яким був наданий кредит. Ніяких порушень законодавства з боку власників компаній не було виявлено. Кредит не є проблемним, він належним чином обслуговується. Всі умови по сплаті процентів та тіла кредиту виконуються. Державний банк не зробив жодного порушення. У нас є всі документи та ми відкриті до будь-яких перевірок органів досудового слідства», – заявив Мецгер.

За його словами, всі гроші, які видав банк, були використані для рефінансування заборгованостей в українських банках та для розрахунку на території України з українською юридичною особою– продавцем активу.

«Стосовно документів, які знайшли журналісти. Ці документи мають бути передані в СБУ та має бути проведене розслідування. Чи дійсно компанії працюють на непідконтрольній території? Чи дійсно вони сплачують там податки? Сподіваюсь розслідування буде швидким та суспільство дізнається правду», – додав Мецгер.

Як повідомляв ZAXID.NET, 4 жовтня журналісти програми «Схеми» повідомили про напад у державному «Укрексімбанку» під час запису інтерв’ю із головою правління цієї фінустанови Євгеном Мецгером прямо у його кабінеті. Мецгеру не сподобалось одне із запитань журналіста-розслідувача Кирила Овсяного, після чого він наказав охороні «забрати камери» та «дістати із них касети». Журналіст зміг записати те, що відбувалось, на аудіо.

Представники редакції, які прибули на місце події, викликали поліцію та написали заяву про перешкоджання журналістській діяльності.

«Укрексімбанк» звинуватив журналістів у спробі протиправно заволодіти інформацією з обмеженим доступом і додав, що планує звернутися до правоохоронців. Водночас жодних згадок про конфлікт із застосуванням сили у заявах банку та Мецгера не йшлося: вони переконували, що знімальна група вийшла з кабінету без перешкод. Хоча, за словами журналістів, під час спроби вийти з кабінету перед гострою фазою конфлікту вихід виявився заблокованим.

5 жовтня журналісти «Схем» відновили й опублікували кадри нападу під час інтерв’ю в «Укрексімбанку». Після оприлюднення відео з доказами нападу на журналістів голова правління фінустанови Євген Мецгер склав повноваження на час розслідування.