Національна комісія з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі висловлює занепокоєння ситуацією, яка складається в українському інформаційному просторі, і звертає увагу на те, що в Україні дедалі частіше порушують професійні права журналістів.
Про це йдеться у заяві Національної комісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі.
Зокрема у заяві зазначено, що про тиск влади або запровадження нових форм обмеження журналістської діяльності заявили журналісти трьох національних телеканалів 1+1, СТБ та ТВі. Оприлюднено факти фізичного перешкоджання журналістській діяльності кореспондента СТБ службовцем Київської міської державної адміністрації, а також бездіяльність органів влади під час роботи знімальної групи Нового каналу. Експертний моніторинг свідчить, що владні інститути стають закритішими, а суспільству шляхом запровадження рекомендацій та директив нав’язується сервільний інформаційний дискурс.
Ці та інші події вже викликали занепокоєння міжнародної спільноти у вигляді заяв Європейської Комісії, Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, Європейської федерації журналістів і Європейської групи Міжнародної федерації журналістів.
Обмеження журналістських прав суперечить статті 15 Конституції України, яка забороняє цензуру, та статті 45-1 Закону України “Про інформацію”. Остання забороняє втручання у формах, не передбачених законодавством України або договором, укладеним між засновником і редакцією ЗМІ, у професійну діяльність журналістів, контроль за змістом інформації, що поширюється, з боку засновників засобів масової інформації, органів державної влади або органів місцевого самоврядування, посадових осіб цих органів, зокрема з метою поширення чи непоширення певної інформації, замовчування суспільно значущої інформації, накладення заборони на показ окремих осіб або поширення інформації про них, заборони критикувати органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або їх посадових осіб.
Національна комісія наголошує, що ганебна практика втручання у діяльність українських медіа, табуювання тем, примусової самоцензури ЗМІ є неприпустимою і завжди буде гальмом на шляху успішних суспільних перетворень. Не витримує критики виправдання актів цензурування риторикою про особливості редакційної політики.
Національна комісія з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі закликає медіавласників та топ-менеджмент не використовувати маніпуляційні технології, не втягувати журналістів у політичну боротьбу і не руйнувати професію, а також неухильно дотримуватися редакційних статутів. Закликаємо журналістів активніше використовувати механізми колективного захисту своїх професійних прав, зокрема за допомогою профспілок.
«З урахуванням зазначеного Національна комісія з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі вимагає від органів державної влади:
1) забезпечити дієву незалежність державного регулятора у сфері телерадіомовлення;
2) забезпечити вільний доступ та участь журналістів у заходах за участі вищого керівництва держави;
3) виконати положення Регламенту Верховної Ради України щодо очолювання представником опозиції комітету з питань захисту свободи слова, як важливого механізму парламентського контролю у цій сфері;
4) терміново провести реформу медійного законодавства з метою:
- перетворення державного телебачення та радіомовлення на канали суспільного мовлення, а також приведення законодавство про телерадіомовлення у відповідність до Конституції України і міжнародних стандартів;
- забезпечення прозорості медіа власності;
- реформування державних та комунальних друкованих ЗМІ;
5) зняти обмежувальний гриф з наказу МВС №88 від 23.03.2010 “Про вдосконалення взаємодії органів внутрішніх справ із засобами масової інформації” та забезпечити його поширення.
Україна тривалий час була прикладом високого рівня плюралізму для багатьох країн з тоталітарною спадщиною. Тому нині важливо не допустити повернення цензури, «темників», залякування журналістів, згортання прав та свобод в країні», - зазначено в заяві.