Ну що ж. У нас вже 27-й день війни. Ще на один день ближче до перемоги. Вже відійшли від шоку і починаємо задавати питання – а що далі? А що буде з грошима? А якщо заваляться банки, що робити з заощадженнями?
Почнемо з банківської системи і страху «ой, а якщо банки заваляться». Думка «краще я зараз зніму все з рахунків» – це перша помилка, яку ви можете робити.
Зараз, окрім думки про себе, потрібно розуміти, що є основою економіки – це робота підприємств і банківської системи. І гроші є їх кровоносною системою. Якщо надміру викачати кров з організму – людина помре. Якщо всі тотально будуть знімати чи то гривню, чи долари і тримати їх, умовно, під матрацом – ми підпиляємо гілку, на якій самі хочемо сидіти.
З першого дня НБУ блискавично зреагував і встановив обмеження, які не дали паніці просто повалити систему. Сьогодні ми вільно розраховуємось гривневими картками в торгівельних мережах, переказуємо кошти на благодійність та на ЗСУ, можемо перекидати кошти тим, хто зараз потребує більше.
А що з валютою? Так, ми не можемо її купувати (я не говорю про чорний ринок) і переказувати закордон. І причина та сама – витік капіталу буде розбалансовувати економіку країни. Але ми можемо знімати валюту при потребі – з 21 березня ліміт зняття дорівнює еквіваленту 100 тис. грн. Також валюту можна знімати з українських карток закордоном в сумі 100 тис. грн в місяць. Тобто якщо це ваші заощадження, на які вам потрібно жити – ви можете зняти валюту.
Окрім глобального питання економіки, є ще питання раціональності зняття коштів чи то в гривні, чи то в доларах. Бо тримати все в кеші – це ще й про вашу фізичну безпеку. До того ж, якщо ви думаєте виїжджати закордон, то там спокійно можете розраховуватись гривневою карткою – курс обміну кращий, ніж в нас на чорному ринку.
Яка перспектива банківської системи? Насправді зараз на такі довгострокові питання відповіді нема. НБУ надає рефінансування комерційним банкам – це кредити для підтримки ліквідності. І запас міцності є.
Долари під матрацом
У багатьох виникає питання – ну добре, я і так не знімаю коштів і навіть маю певні заощадження. І частина з них в доларах «під матрацом». Що з ними робити? В умовах війни можна сказати, що наші заощадження – велика подушка безпеки.
Із дозволених законодавством інструментів зараз у нас є два:
- депозити – але відсотки по них тільки частково перекриють інфляцію. Депозити можуть бути як в гривні, так і у валюті. Хоча ставки в багатьох банках по валютних депозитах практично нульові,
- військові ОВДП – у відкритому доступі є 2 випуски в гривнях з дохідністю 10 і 11 відсотків річних (придбати можна через Приват, ICU, Універ Капітал, Фрідом фінанс Україна). 15 березня також були випущені військові ОВДП в доларах. Вони поки не доступні на вторинному ринку, але, думаю, за декілька днів брокери запустять процедуру їх купівлі для фізичних осіб. Дохідність їх становить 3,7% річних в доларах.
Просто готівку в валюті, якщо це великі суми, насправді можна покласти на карткові рахунки – це безпечніше і мобільніше.
Про шахрайства з вашими грошима
Окремо хочу звернути увагу на благодійність, допомогу тощо:
- раціонально зважте свої фінансові можливості, особливо, якщо ваші доходи зараз зменшились. Ваш час – це також благодійність,
- включайте критичне мислення перед тим, як відгукуватись на заклик про допомогу.
На фоні величезних потоків запитів про допомогу є, на жаль, і запити від шахраїв. Тож перед тим, як переказати кошти, задавайте питання, звіряйте інформацію і добре, якщо ви особисто знаєте тих, хто просить. Бо інколи запит «киньте хоч 100 гривень» включає тільки емпатію і виключає раціо. На жаль, вже є різні шахрайські схеми, що маскуються під благодійність. Це не означає, що не потрібно допомагати. Просто допомагати потрібно розумно!
Окремо на фоні подання запитів на виплати допомоги (переселенцям чи тим, хто втратив роботу – допомога в 6500 грн) з´явилась схема висилання смс-повідомлення, що ваша допомога вже зарахована, вам потрібно тільки перейти за посиланням. Так от, якщо допомога вислана, то вам вже не потрібно переходити за жодним посиланням. Вам потрібно просто перевірити баланс картки.
Не буду нагадувати правила користування картками та небезпеку переходу за різними посиланнями. Просто нагадую, що потрібно бути обачними!
І декілька тез про те, що робити, як маленький висновок:
- якщо дохід поступає – продовжуємо заощаджувати. Так, в гривні. При можливості купуємо військові ОВДП – це і підтримка держави і інвестиція – 2 в 1,
- не панікуємо і не знімаємо всі гроші в кеш. При можливості розподіляємо кошти між декількома банками,
- не дивлячись на режим економії, який включився підсвідомо у більшості, даруємо собі маленькі радості. Я купую собі букети квітів і п´ю каву з друзями час до часу,
- включаємо критичне мислення на заклики про допомогу, особливо, якщо ці заклики з проханням перейти за посиланням тощо. Не даємо шахраям можливості заробити на нашій емпатії або жадібності.
Разом до перемоги!