Що чекати львів’янам від нового закону про місцеві вибори

18:43, 7 серпня 2015

Новий Закон «Про місцеві вибори» врешті опублікували. Він докорінно змінює виборчу систему: голосування за міського голову у два тури, менше депутатів, вищий прохідний бар'єр, і не такі вже й відкриті списки кандидатів. Це далеко не повний перелік змін, про які слід знати львів'янам, збираючись на виборчі дільниці 25 жовтня.

Після виборів сесійний зал Львівської міської ради чекає перестановка. 26 крісел тут стануть зайвими. Замість 90 обранців залишиться 64. Та скорочення депутатського корпусу не єдина новація. Докорінно змінюється сама виборча система. Виключне право формувати місцеві ради отримують політичні сили – тільки партії, жодних блоків. Також не можуть йти на вибори і самовисуванці.

«У виборчих бюлетенях буде зазначений список політичних партій, які представляють своїх кандидатів. Навпроти цього списку буде зазначено два кандидати – один так званий «супер», як ми вже почали його називати, тобто незмінний кандидат по округу, інший кандидат буде представляти безпосередньо територію», – розповів начальник обласного відділу адміністрування Держреєстру виборців Федір Алєйніков.

Першим у списку буде лідер політсили, який гарантовано отримає мандат, якщо сама партія потрапить у раду. А другий стане депутатом лише тоді, коли набере достатньо голосів. Та індивідуальний результат кандидата не має жодного значення, якщо партія не подолає прохідний бар'єр. А його збільшили із 3 до 5%. Експерти кажуть – це парадокс.

«Це абсолютний нонсенс. В нас може скластись така ситуація, що, скажімо, на конкретному виборчому окрузі є достойний кандидат, за нього проголосували ледь не 90% виборців, але оскільки він представляє партію, яка не подолала 5%-ий бар’єр, він не стає депутатом. А мандат отримує той, хто набрав набагато менше голосів, але його партія подолала цей бар’єр. Тобто в кінцевому результаті, мандат отримує зовсім не той, кого обрали люди», – пояснює політолог Юрій Шведа.

Збільшення прохідного бар'єра, додають експерти, позбавило шансів потрапити у ради нові і не розрекламовані політсили. А це посилить монополію на владу. Та головний сюрприз нового закону полягає в тому, що обіцяні відкриті списки кандидатів у депутати насправді не такі вже й відкриті.

«Як такого списку немає, людина, вибираючи партію, одночасно вибирає саме того кандидата, який визначений партією вже наперед. Тобто в принципі за пропорційними відкритими списками людина повинна вибирати зі списку кандидатів конкретної партії і розставляти якісь преференції, але просто надавати вибір. Це прихована мажоритарка», – пояснила аналітик ЛОО Комітету виборців України Соломія Саврук.

За новим законом у Львові зміниться й процедура обрання міського голови. Очільника міста вже не обиратимуть простою більшістю голосів. Кандидат має перетнути 50%-ий бар'єр. Якщо ні – призначають другий тур виборів.