Перед приїздом прем’єра Львів алярмово, під пильним керівництвом губернатора, почали очищати від сміття. Сміттєвози з львівським непотребом потягнулись по тих самих районах – які вже неодноразово висловлювались проти завезення львівського ТПВ. На попередні рішення сесій місцевих рад та думку громади просто ніхто не зважає. Львів перед візитом великого гостя слід очистити!
Не став винятком і Новий Розділ – рано вранці, 26 грудня, напередодні приїзду прем’єра до Львова, активісти «зловили» великий МАН з львівським сміттям. Кажуть, що сміттєвоз просто «заблукав» по GPSу і не встиг швидко «прорватися» до КПП №5, який контролює в’їзд транспорту на територію «Сірки».
Інші сміттєвози, за словами активістів, таки безперешкодно змогли добратися до КПП і викинути свій смердючий вантаж, на несанкціоноване місцеве сміттєзвалище, втікаючи порожняком від громади Нового Роздолу назад до Львова.
Власне, кажуть, що до вечора близько п’яти сміттєвозів пробрались на контрольовану ДП «Сірка» територію – на яку вивозить сміття Нового Роздолу комунальне підприємство «Розділжитлосервіс». Пізно ввечері, того ж 26 січня, після публікації в багатьох львівських ЗМІ інформації про «застуканий» сміттєвоз зі Львова, виконком міської ради Нового Роздолу «раптово дає» згоду на нібито прийняття на НЕ ЗАКОННИЙ (без відповідних дозвільних документів) полігон 150 тон сміття. Жодного попереднього оприлюднення проекту відповідного рішення міськвиконкому та консультацій з депутатським корпусом та громадськістю не було, давати дозвіл на вивіз сміття на незаконний полігон – повний нонсенс! Дев’ять осіб з виконкому – більшість з яких працівники міської ради та комунальних установ міста, вирішили скасувати рішення сесій ради. На те, що місцеві депутати двічі (!) на сесіях в 2012 році та у листопаді 2016 року приймали ухвали про неприпустимість завозу сміття зі Львова, з огляду на складну екологічну ситуацію в регіоні, просто ніхто з виконкомівців не зважав.
Те, що міський голова Нового Роздолу Андрій Мелешко сам у червні 2016 року в ефірі 1+1 заявив, цитую: «Я готовий пожертвувати посадою міського голови, тільки щоб того не відбулося у нашому місті. Зробимо усе для того, щоб львівського сміття, саме львівського, не було» – також не має значення.
Львівське сміття, рішенням міськвиконкому, вже офіційно в Новому Роздолі, а міський голова, який підписав це рішення, раптом забуває свою обіцянку та «жертвувати посадою міського голови», мабуть, не збирається! Дуже відповідальна позиція посадовця.
Що ж так кардинально могло змінити думку очільника міста, адже відмовити аналогічному зверненню Садового в червні 2016 року сміливості вистачило? Можливо – спільна політична платформа з прем’єром? Міський голова Андрій Мелешко – виходець та засновник місцевого БПП «Солідарність». Керівник комунального підприємства «Розділжитлосервіс», яке надає послуги з вивезення сміття Богдан Жук також, щоправда не успішно, балотувався в обласну раду від того самого БПП. Раптово призначений новий керівник держпідприємства «Сірка» (чи не для вирішення питання безперешкодного прийому сміття?) Володимир Туз також колись мав бажання балотуватись на посаду міського голови від «Солідарності» та «прославився», напередодні місцевих виборів, водінням автівки у нетверезому стані...
Схоже, що політична складова – вирішальна у такому глобальному питанні як сміття. Ще є одна версія – кошти, мовляв, на екологічну програму Нового Роздолу (пов’язану з побудовою полігону для сміття) з держбюджету виділено безпрецедентні для міста майже 30 мільйонів гривень. Новий Розділ, якби відмовився приймати львівське сміття, міг би забути про це фінансування, а також про кошти від ДФРРу, які майже в ручному режимі розподіляються Кабміном, мікрогранти від області та решта офіційних (та неофіційних, мабуть також) подачок держави. Питанням неофіційного сортування сміття на незаконному полігоні вихідцями з сонячного Закарпаття також ніхто не займався. Не зрозуміло й далі – хто отримує кошти від цієї живої, проте дуже ефективної сміттєсортувальної лінії. Більше відходів – відповідно і більше доходів для «сортувальників» і тих, хто до них доставляє і вивозить вже посортоване сміття через КПП державної «Сірки».
Отож, місцевим посадовцям глибоко начхати на інші фактори, через які завіз ТПВ на терени Нового Роздолу є вкрай небажаний – це, насамперед, складна екологічна ситуація в регіоні – понад 90% всіх небезпечних відходів Львівщини розміщено саме на території «Сірки», це близькість до водойм та транскордонної річки Дністер, це досі не вирішена проблема з завезенням з Угорщини кислих гудронів дочірнім підприємством МВСу «Спецсервіс», що є предметом міжнародного журналістського розслідування в рамках проекту N-vestigate та інші екологічні проблеми.
До речі, за останньою інформацією Львівського обласного медичного інформаційно-аналітичного центру від 18 січня 2017 року «Захворюванiсть органів дихання виявлене вперше серед всього населення ( діти + підлітки + дорослі) показники на 1000 нас.» у Новому Роздолі в 1,6 разів більша, ніж в усіх містах обласного значення Львівщини. Так само Новий Розділ далі є сумним лідером по онкозахворюванням в області – причина, звісно, через екологічні негаразди.