Що і як ми хочемо збудувати на Збоїщах

10:00, 9 липня 2021

Дискусії стосовно необхідності чи щільності міської забудови у Львові не лише доречні, але й необхідні – з точки зору гармонійного розвитку нашого міста, врахування інтересів усіх зацікавлених сторін і усвідомлення того, що наше майбутнє ми будуємо саме сьогодні.

Саме тому вважаю за необхідне публічно пояснити наміри компанії, яку я маю честь представляти, стосовно використання земельних ділянок в районі вул. Орлика та І. Миколайчука. Сподіваюсь також на конструктивні відгуки з боку мешканців цього району, а також з боку депутатського корпусу і міської влади.

Ці ділянки перебувають у користуванні ПП «ЮК «Егіда-Львів» уже більше 15 років, всі ці роки ми справно сплачували до міського бюджету орендну плату, хоча практично їх не використовували. Чому так сталося – нижче, але зараз маємо унікальний шанс перетворити закинуту місцину на одну з окрас нашого міста – не лише з житлом, але і зі школою, дитсадками та чудовою інфраструктурою навколо.

***

Але повернімося для початку у 2005 рік, коли ПП «ЮК «Егіда-Львів» придбала у Львівського м’ясокомбінату та Львівської беконно-консервної фабрики водозабір з господарськими приміщеннями на вул.Орлика, водопровід, свердловини та приміщення свердловини по вул. І.Миколайчука у м.Львові.

В ході здійснення господарської діяльності підприємством було проведено ремонт водопроводу, заміну хімічної очистки води на бактерицидну, очистку свердловин, заміну глибинних насосів, ремонт приміщень свердловин.

Ми планували займатися централізованим водопостачанням (згадайте, яка тоді була ситуація з водою у Львові) і для цього відновили та оформили додатково всю необхідну технічну та дозвільну документацію, зокрема 21 грудня 2005 року отримали ліцензію на централізоване водопостачання.

Відповідно до ухвали №3443 від 25.03.2010 року Львівська міська рада передала підприємству в оренду земельні ділянки для обслуговування насосних свердловин, зокрема: площею 0,2389 га на вул. І.Миколайчука,11а (насосна свердловина №1); площею 0,2661 га на вул. І.Миколайчука,13 (насосна свердловина №2); площею 0,2001 га на вул. І.Миколайчука,15 (насосна свердловина №3); площею 0,1272 га на вул. І.Миколайчука,40 (насосна свердловина №5). Ще однією ухвалою Львівською міської ради (№3436) того ж дня було затверджено проект зон санітарної охорони Щуратівського родовища підземних питних вод – мова йде про встановлення першого поясу суворого санітарного режиму; також було встановлено другий пояс (обмежень та спостережень), у який входить територія, призначена для охорони водозабірних споруд від можливого техногенного забруднення площею 57,5075 га, та третій пояс – площею 420,5281 га.

Втім, на той час проблема з водою у Львові вже була вирішена – практично усі райони міста були забезпечені цілодобовим водопостачанням від комунального «Львівводоканалу» і ідея заробітку на централізованому водопостачанні втратила сенс.

Втім, захисні зони загальною площею понад 420,5 га (для порівняння, це майже вдесятеро більше за Стрийський парк) залишилися, і це безумовно утруднило розвиток усього мікрорайону Орлика-Миколайчука-Щурата. Територія захисних зон насправді була пустирем, зарослим чагарниками; мешканці навколишніх будинків неконтрольовано скидали туди сміття, що в свою чергу приваблювало безпритульних.

Саме тому, розуміючи потребу у формуванні нових земельних ділянок і продажу їх через аукціон для наповнення міського бюджету, ПП «ЮК «Егіда-Львів» зупинила роботу насосних свердловин затампонувавши їх, понісши при цьому збитки та звернулася до міськради з пропозицією визнати попередні ухвали про встановлення санітарних зон нечинними – що і було зроблено ухвалою Львівської міськради №4694 від 21.05.2015 року.

Крім того, того ж дня ухвалою №4657 Львівська міськрада надала дозвіл на внесення змін до детального плану території «Збоїща», визначивши замовником управління архітектури ЛМР та відповідальним за розроблення та фінансування змін ПП «ЮК «Егіда-Львів».

Рішенням виконкому Львівської міськради №575 від 30.06.2017 року було надано право звернутись ПП «ЮК «Егіда-Львів» у встановленому порядку до ЛМР щодо змін цільового призначення земельних ділянок для будівництва багатоповерхових житлових будинків у місті Львові на вул. І. Миколайчука 11 А, 13, 15, 40.

За результатами громадських обговорень рішенням виконкому 30 червня 2017 року було затверджено детальний план території району, згідно з яким, замість занедбаної пустки передбачено побудову нового житлового кварталу. Тут запроектовано внутрішньоквартальні проїзди, доріжки, зони відпочинку, осередки ділової та громадської діяльності районного значення. Окрім того, на цьому місці запроектована школа на 1500 місць та згідно з проектом рішень – три дитсадки на 290 місць.

Сам детальний план території (ДПТ) житлового мікрорайону «Збоїща» розробило ДІПМ «Містопроект» на замовлення управління архітектури департаменту містобудування Львівської міськради. Згідно містобудівної документації, інженерні мережі ділянок на Миколайчука були заздалегідь затверджені з запасом на можливу забудову. При розробці проекту були враховані «сучасні вимоги до створення середовища, яке відповідає оптимальним умовам проживання та духовного розвитку людини, умовам комплексної забудови території з максимальним врахуванням приватних та громадських інтересів». Згідно з представленими і ухваленими змінами, розрахунковий термін реалізації детального плану території був розписаний на 10 років, в тому числі 1-ша черга будівництва мала бути здана за 3-7 років.

Детальний план території житлового мікрорайону «Збоїща» (для збільшення натисніть на зображення)

Як зазначається у документації «Містопроекту», пропозиції проекту внесення змін в ДПТ, відповідають зонінгу Шевченківського району. Більше того депутати міської ради позитивно оцінювали увесь проєкт, адже «у змінах до детального плану повністю врахували позицію громади».

Зокрема, депутат Роман Іванців зазначав: «У цьому детальному плані відкориговується кілька важливих моментів. Раніше поряд із церквою передбачалась багатоповерхова забудова, що закривала би повністю церкву. Відмінено рішення будувати біля сакральної споруди дорогу, впорядковується питання гостьової стоянки для відвідувачів церкви. Це, по суті, було моє чи не перше завдання, яке мені делегували люди, коли я йшов на вибори до міської ради. Це одне з ключових питань і цей етап було реалізовано».

Як зазначав тоді головний архітектор проекту Петро Крупа, планування проектованої території передбачало також облаштування території храмового комплексу при церкві Святих мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії та влаштування скверу між вул. І. Миколайчука, вул.П.Орлика та територією церкви.

Ініційовані ПП «ЮК «Егіда-Львів» кроки щодо зміни розвитку мікрорайону вже почали давати перші плоди – це дало змогу Львівській міській раді сформувати перші чотири земельні ділянки та щодо яких вже проголосована ухвала про передачу таких на реалізацію через аукціон.

Враховуючи, що підприємство на даний час в своїй господарській діяльності не використовує чотири орендовані земельні ділянки, на яких розташовані власні будівлі затампонованих свердловин, і які розташовані за 200-600 м від найближчих житлових будинків, ПП «ЮК «Егіда-Львів» має намір скористатись своїм законним правом з чітким дотриманням вимог ДПТ житлового мікрорайону «Збоїща», вимог законодавчих актів державного і місцевого рівнів та збудувати на вищезазначених земельних ділянках об’єкти житлового та соціального призначення. При цьому слід зауважити, що компанія вже 10 років сплачує оренду плату за ці ділянки і лише у минулому 2020 році сплатила 116 тис. грн. У випадку ж затвердження зміни цільового призначення цих же ділянок, в казну міста могло б надходити 1,375 млн грн на рік.

Також варто зазначити, що ПП «ЮК «Егіда-Львів» завжди радо відгукувалось на допомогу місту у соціальних проектах, зокрема надало можливість безкоштовного проживання в готелі медиків Лікарні швидкої медичної допомоги у критичній фазі пандемії короновірусу. Ми готові і надалі брати участь у наданні допомоги в будівництві соціальних проектів мікрорайону (дитячий садочок, школа, тощо).