Що не так із паркуванням у Львові?

Розмова із директором «Львівавтодору» Олегом Березою та заступником начальника Патрульної поліції Львова Володимиром Струком

20:08, 12 грудня 2017

Переповнені стоянки, запарковані тротуари та дороги. Водії без докорів сумління залишають свої автівки прямо під знаками. Чому поліція не може впоратися із львівськими «паркулями»? Та чи мають у міській раді план вирішення проблеми із паркуванням?

***

Восьма тридцять ранку, більшість львів’ян вже виїжджають на роботу на своїх автомобілях. І тільки лінивий не нарікатиме на ситуацію із паркуванням у центрі нашого міста. Мене звати Мар’яна Романяк, це програма «Що не так?» і сьогодні ми проаналізуємо причини цього і спробуємо знайти рішення.

Вулиця Коперника. Тут машини мали би рухатися у дві смуги, та рухаються тільки в одну через те, що дорога запаркована іншими автомобілями, хоча зупинка та парковка тут заборонені. Чому водії ігнорують правила дорожнього руху, зараз спробуємо дізнатися і поспілкуватися з ними.

Водій 1: «Я пропустив цей знак».

Припаркувалися добре – але чому тут?

Мар'яна Романяк: «Доброго ранку, мене звати Мар'яна. Як вас звати?»
Водій 2: «Іван».
– Пане Іване, а чому ви тут припаркувалися?
– Тому що це є економічно і правильно.
Але тут є знак.
Водій 2: «Той знак треба зняти просто».

Машини паркуються і посеред проїжджої частини. Ви думаєте, цей автомобіль їде? Ні, він стоїть – і, здається, він припаркований.

На вулиці Листопадового Чину також багато припаркованих машин.

Мар'яна Романяк: «Добрий день, ви бачили знак? Ні? А як ви їдете за кермом і не бачите знаки? Тут зупинка, парковка заборонена. Там є платна парковка».
Водій 3: «Де є платна парковка?»
Не знаю, як вона називається – як їхати на Словацького, на Коперника…
Добре, дякую.

Ми тут просто регулюємо дорожній рух на вулицях Львова. Третя машина хоче сюди приїхати за дві хвилини! Зараз ми теж запитаємо, чому паркуються там, де не можна.

Мар'яна Романяк: «А ви знаєте, що тут не можна паркуватися?»
Водій 4: «Ну, мабуть, знаю. Я цей знак не помітив. Я тут третє коло мотаю. Ремонтами займаємося – тут взагалі неможливо запаркуватися…»

Чи справді у центральній частині нашого міста немає де залишити автомобіль? Зараз ми перевіримо, яка ситуація із паркомісцями у Львові. На проспекті Шевченка немає вільних місць. Деякі водії залишають машини на тротуарі. І байдуже, що не можна, і байдуже, що тротуар! На Театральній є три вільні місця. Табло парковки, що на Валовій, показує, що є 27 вільних місць. Чи справді стільки?

Мар'яна Романяк: «Слухайте, а там на табло пише «27 вільних місць». Тут справді є зараз 27 вільних місць?»
Паркувальник: «Ну, хтось виїхав, хтось заїхав – це проїзна частина, розумієте… Ми запускаємо всі машини».
А як ви ту кількість місць визначаєте?
– То комп’ютер є в неї – розраховує, коли хтось виїжджає і заїжджає.

Мар'яна Романяк: «Важко взагалі знайти місце на таких парковках? Багато кіл треба проїхати, щоби припаркуватися?»
Водій 5: «Як коли виходить: можна зразу, а можна виїхати і ще раз заїхати, і ще раз».

Ми на собі переконалися, що можна знайти вільні місця на парковках у центрі Львова. Та навіть якби всі порушники мали бажання залишити тут свої автомобілі, місця на всіх не вистачить. Як вирішити цю проблему, про це поговоримо у студії.

***

Ось така складна історія із паркуванням у Львові. Сьогодні у студії ми спробуємо знайти рішення із нашими гостями – це Олег Береза, директор ЛКП «Львівавтодор», а також Володимир Струк, заступник начальника Управління патрульної поліції Львова. Вітання вам, колеги.

Пане Олеже, де залишати автомобілі у Львові, де паркуватися?

Олег Береза: ЛКП «Львіввівавтодор» є одним із найбільших операторів вуличного паркування у місті Львові. Ми облаштували протягом двох років 708 паркувальних місць по місту, переважно у центральній частині. Ми облаштували це все відповідно до чинного законодавства, поставили паркомати, ввели можливість безготівкової оплати, оплати через мобільні додатки і пристрої. Також у планах на наступний рік – додатково обладнати близько двохсот паркувальних місць у центральній частині Львова.

На вашу думку, чи достатньо цього? 700 зараз, плюс 200 наступного року – тобто 900 паркомісць?

Олег Береза: Ні, цього недостатньо. Бо багато машин – велика кількість мешканців Львова і гостей виявляють бажання приїжджати в центральну частину саме на своєму авто. І це не вирішує питання. Ми, звісно, працюємо над тим, як розширити мережу. Але на сьогоднішній день безвідповідальність водіїв, які паркуються, наприклад, під знаками і т. п., унеможливлює економічну доцільність будівництва підземних паркінгів, які би розв’язали проблему.

Чому ж водії паркуються під знаками? Пане Володимире, ви як представник патрульної поліції скажіть нам.

Володимир Струк: У людей помилкове бачення створилося чомусь – вони мають нестримне бажання, потяг приїхати і запаркуватися на відстані 10-15 метрів від місця свого призначення. Хоча трошечки дальше від центру не проблема залишити транспортний засіб.

Тобто проблема в тім, що водії відчувають якусь безкарність? Чи справді таки бракує паркомісць?

Володимир Струк: Насправді важливе те, що і їх бракує, і водії дуже часто уникають відповідальності саме в паркуванні. Тому що є проблема із притягненням до відповідальності за паркування – без присутності водія ніхто його не притягне. А патрульна поліція ніколи не буде стояти годину-дві біля конкретного автомобіля і чекати водія, бо є пріоритетність викликів. Окрім правил дорожнього руху ми ще обслуговуємо всі виклики з лінії 102.

Було би ще дуже добре дізнатися про кількість автомобілів у Львові. Бо щодо числа платних паркомісць ми зрозуміли – їх 700. Скільки ж авто?

Володимир Струк: Насправді вам ніхто не дасть відповіді щодо числа автомобілів, які пересуваються по місту. Зареєстровано близько 90 тисяч авто у Львові. Але ця сума значно збільшується, бо багато людей проживають у районах, в регіонах Львівської області, але приїжджають у місто Львів, бо працюють тут.

Я так розумію, що насправді ці 90 тисяч не заїдуть у центральну частину міста. Навіть якби тисяч п’ять хотіло там десь припаркуватися, то нема де. Чому так і де залишати автомобіль?

Олег Береза: Перш за все, хотів би сказати, що ця проблема вирішується дуже просто. Насамперед ми повинні ввести відповідальність і спростити на законодавчому рівні притягнення водіїв за неправильно припарковану машину. Що воно дасть? По-перше, те, що ми на законодавчому рівні врегулюємо питання залучення інвестицій у будівництво підземних паркінгів, оскільки зможемо переконати інвестора, що це вигідно. Відповідно, водії, які порушують правила, заплативши раз-другий штраф, поїдуть на платну стоянку, платну паркову.

Але 700 паркомісць – це все одно надто мало, щоби всі порушники поїхали.

Олег Береза: Очевидно. Треба зрозуміти, що місто не створене для водіїв. Воно створене для того, щоби в ньому могли вільно пересуватися всі мешканці. Тому для цього й вирішується питання транспортного забезпечення і нормальної роботи громадського транспорту.

Думаю, що тут всі пасажири «маршруток» мали би до вас дуже багато запитань щодо якості громадського транспорту.

Олег Береза: Звісно, це один із напрямів. Бо для того, щоби ми могли нормально забезпечити роботу громадського транспорту, треба, щоби наші вулиці не були закорковані внаслідок отих неправильно припаркованих машин. І місто вживає відповідні заходи. На наступний рік передбачено придбання великої кількості транспортного складу. Також ми будемо регулювати саму організацію дорожнього руху, щоби надавати пріоритет громадському транспорту.

Пане Володимире, чи недостатньою є зараз, на вашу думку, відповідальність для водіїв і наскільки пріоритетним для вас є штрафувати саме за порушення правил паркування?

Володимир Струк: Це не є основним пріоритетним напрямом, хоча за 10 місяців цього року у нас по статті 122 оштрафовано саме в частині порушення правил паркування близько 23 тисяч громадян. Евакуйовано майже 400 транспортних засобів за сильне перешкоджання руху.

Пан Олег просто сказав про те, що, можливо, надто мала відповідальність для водіїв…

Олег Береза: Не настільки мала відповідальність, як треба її спростити. Тобто за кордоном, якщо транспортний засіб стоїть під знаком, це вже означає, що водій порушив закон і авто підлягає евакуації незалежно від того, зумисно він чи неумисно, власник він чи ні. Нам набагато простіше буде тоді регулювати ті процеси.

Подивіться: тільки наш водій приїжджає за кордон, від відразу шукає, як правильно припаркувати машину. Бо там працює система спрощеного притягнення до відповідальності. І тут, можливо, навіть і не треба буде залучати патрульну службу, а діяти на рівні муніципалітету: наприклад, надати такі права і повноваження муніципальній дружині. Звісно, ми працюємо в цьому напрямі. Ми були ініціатором і працювали щодо прийняття змін до законодавства. Це так званий закон 5364, прийнятий в першому читанні, який дозволить значно спростити притягнення до відповідальності водіїв-порушників.

До речі, ми разом з нашою командою вирішили попатрулювати місто. Як це було – пропоную подивитися в нашому наступному сюжеті.

***

На проспекті Свободи водії ігнорують знак «Зупинку заборонено».

Роман Хопта, поліцейський: «Якщо брати порушення ПДР, то відсотків, напевно, 70 – це парковка. От бачите – от є знак… Так, тут стоянка заборонена. І ви можете спостерігати, що тут просто жах – як завжди».

Володимир Пацій, поліцейський: «Якщо водій є на місці, то будемо виносити постанову за порушення ПДР».
Мар'яна Романяк: «У скільки такий штраф обійдеться водієві?»
Володимир Пацій, поліцейський: «255 гривень».

Поліцейські підходять до водіїв, що сидять у машині.

Роман Хопта, поліцейський: «Ви порушили правила дорожнього руху, зупинилися під знаком 3.34 – зупинка заборонена. Підходжу до вас запитати, чому здійснили зупинку під знаком 3.34».
Водій 1: «Мусив передзвонити знайомому, порадитися. І пишу СМС, бо не бере телефон».
Ви розумієте, що у вас немає на це права?
Я вибачаюся…

Водій 2: «Дружина вибігла на секундочку…»

Водій 3: «Буквально вибігла в магазин щось купити – і ото чекаю. Буквально їдемо, вже їдемо…»

Водій 2: «Буквально пару хвилин – я вже від’їжджаю».

Водій 1: «Я говорю – я вибачаюся і від’їжджаю. Ну, таке життя у Львові… Ми що – якісь злодії чи якісь порушники страшні?»

Водій 3: «Дякуйте Богу, що ви попали під камеру і мені приємно – дай Бог здоров’я вам всім міцного, любові і миру. То основне».

Мар'яна Романяк: «Зараз ми з камерами, і в такому випадку водії досить спокійно реагують на те, що їм буде виписано штраф».
Водій 3: «Я завжди адекватно реагую».
Мар'яна Романяк: «Це добре, нам пощастило з таким паном водієм».
Роман Хопта, поліцейський: «У більшості водії адекватні. Часто буває, на жаль, що водій перебуває в стані алкогольного сп’яніння або ще якісь у нього обставини – то може поводитися агресивно. І тут вже йдуть в дію спецзасоби».

Мар'яна Романяк: «Скільки разів вам пропонували хабар?»
Роман Хопта, поліцейський: «Я не знаю – не рахую. Буває часто. Порушив – відповідай. Ти маєш час, 15 днів на оплату штрафу – і все».

Роман Хопта, поліцейський: «Приймаю таке рішення винести на вас постанову все-таки. Це буде штраф – 255 гривень він складає за дане порушення».
Водій: «Може, перший раз ви би мені вибачили? І я обіцяю більше ніколи не порушувати…»
Штраф 255 гривень.
Зрозумів – готовий оплатити вам прямо зараз.
На жаль, не маю терміналу для оплати.
Погано. Погано працюєте, якщо не маєте. Людина готова і має гроші. Бо зараз піду в магазин, потрачу… Не приймають гроші, реально! А ви маєте мати термінали: чік, оплатили – поїхали і подякували один одному. Біда в тому, що немає де у Львові паркуватися. Ну, маємо те, що маємо…

Мар'яна Романяк: «Такі речі, як штраф у 255 гривень, які маєте заплатити, мотивують вас не паркуватися?»
Водій 2: «Звичайно. Правила для всіх одинакові, не можна їх порушувати».
А як знайти місце для паркування у Львові?
Ну, якщо довго шукати, то можна щось знайти…

***

Ось такі у нас були приємні водії, а також приємні поліцейські, які виконували свою роботу… Пане Володимире, чи завжди так буває?

Володимир Струк: Насправді далеко не завжди. Тут же і самі водії говорять, що «вам пощастило, що ви з оператором, з камерою, з журналістами». Люди стараються всіма методами – не всі, але значна частина – уникнути відповідальності.

Чи поліція може розв’язати цю проблему з паркуванням?

Володимир Струк: Поліція може притягнути водіїв, які порушують. А вирішити проблему треба, на мою думку, інженерним шляхом.

Наприклад?

Володимир Струк: Насправді існує багато різних методів. Є інженерні шляхи вирішення таких питань, як-от звуження і розширення дороги. Якщо звуження: припустимо, на вулиці, де паркуються з двох сторін, ми можемо збільшити трошки тротуар і встановити півкруги – й так унеможливити паркування з двох боків. Тоді буде можливість проїхати великогабаритному транспорту, як-от пожежний автомобіль або будь-якому іншому.

Пане Олеже, погоджуєтеся з такою думкою, що потрібно інженерні рішення застосовувати?

Олег Береза: Звісно. Але тут потрібно і будувати, й облаштовувати, а паркувальні місця збільшувати – це постійно. Проте я вам можу сказати – у нас майже всюди безкоштовне паркування, а на наших відкритих паркувальних майданчиках оплата здійснюється ледве до 50% відсотків. Тобто менше половини водіїв платять навіть на паркувальних майданчиках! Звісно, ми знайшли методи впливу, притягуємо їх до відповідальності. Але все одно це не має суттєвого впливу на них – бо люди звикли просто не платити. Водій приїхав на паркувальний майданчик – платний чи безплатний, для нього це все однаково.

Хотів би сказати, що ми вживаємо відповідні заходи. От зараз разом з Патрульною поліцією ми розробили проект ухвали, яка називається «Про затвердження переліку ділянок вулично-дорожньої мережі, на яких паркування транспортних засобів призводить до зменшення пропускної спроможності та суттєво перешкоджає дорожньому руху». Це означає, що є такі ділянки в місті Львові, де одна неправильно припаркована машина зупиняє повністю суттєво рух, а це призводить до серйозної закоркованості.

У таких ситуаціях потрібно використовувати евакуатор?

Олег Береза: Так.

Це можливо?

Володимир Струк: Так. Проблематика в чому? Щоби евакуювати транспортний засіб, потрібно довести, що він суттєво перешкоджає руху інших транспортних засобів. І ніхто не хоче надати пояснень – у нас дуже складно відібрати свідчення у перехожих й інших водіїв, що даний конкретний транспортний засіб перешкоджає руху інших транспортних засобів. Таку ухвалу ми спільно опрацювали і будемо втілювати її в життя. Цього достатньо – буде інформаційне панно про дію цієї ухвали, водій буде повідомлений, попереджений. І якщо автомобіль стоятиме там, у цьому місці (а таких місць насправді не дуже багато, вони всі будуть опубліковані, буде карта, де вони всі намальовані), то ми матимемо достатньо підстав просто приїхати й евакуювати даний транспортний засіб.

Зрозуміло. Пане Олеже, на вашу думку, це таки змінить ситуацію?

Олег Береза: Змінить.

Але кількість автомобілів це не змінить в центральній частині міста…

Олег Береза: Звісно, що не змінить. Тому що це комплексно треба вирішувати. Треба поліпшити якість роботи громадського транспорту. А щоби він якісно працював – то треба закупити цей громадський транспорт і суттєво його оновити. По-друге, треба зробити можливість швидкого просування відповідно до його графіків. Якщо ви подивитеся в час пік, особливо в центральній частині Львова, вул. Городоцька, вул. Князя Романа, площа Соборна, площа Митна і т. д. – там суцільні корки стоять. Бо одна неправильно припаркована машина повністю зупиняє рух! І хочемо ми того чи ні – громадський транспорт уповільнюється, тому люди будуть надавати перевагу, звісно, власним авто. Якщо ж ми поміняємо докорінно ситуацію – звісно, люди зрозуміють, що треба пересідати на громадський транспорт, бо він швидко і вчасно доїжджає в те місце, що йому потрібне. А ще це значно дешевше.

Тут потрібно поліпшити і якість громадського транспорту – але це вже зовсім інша тема. Думаю, в студії ми її ще колись обов’язково обговоримо... І на завершення нашої розмови, щоби підбити підсумки: на думку вас обох, чи потрібна ще якась загальніша стратегія з боку міста? Можливо, також з ініціативи Патрульної поліції? Наприклад, як у Осло, та й загалом в багатьох скандинавських країнах, де в центральну частину міста в’їзд може бути заборонений або платний, або ж підвищені штрафи, якщо ти заїжджаєш туди. Чи є така стратегія у Львові?

Олег Береза: Звісно, є. Перш за все, ми думаємо будувати нові підземні паркінги. Визначено три пріоритетні місця: це площа Петрушевича, площа перед Університетом ім. Івана Франка і площа Двірцева.

Друге – вважаємо, що ми дійсно повинні в грошовому еквіваленті мати вплив на водіїв. Передусім треба підняти плату за паркування. Побачите – якщо ми будемо мати вплив і, відповідно, якщо буде плата висока, то водій подумає, чи йому варто заїжджати в центральну частину міста на машині, чи краще віддати перевагу громадському транспорту – що буде набагато дешевше і по часу якісніше. Так ми заберемо зайві машини, які стоять в центральній частині міста.

Пане Володимире, на завершення ваше слово. Чого зараз не вистачає патрульній поліції, щоби пріоритетним стало штрафування за неправильно припаркований автомобіль?

Володимир Струк: Перш за все – для патрульної поліції ніколи не буде пріоритетним штрафування за неправильно припарковані автомобілі. Пріоритетними є виклики 102, це громадська безпека і дотримання правил дорожнього руху в частині паркування в тому числі. Оця ухвала, яку зараз приймає міська рада, дуже сильно нам полегшить життя. Коли водії зрозуміють, побачать, що евакуйовують транспортні засоби – то проблемні місця, думаю, дуже сильно закриються. Також в частині інженерії потрібно дуже добре працювати щодо безпеки дорожнього руху. Водія потрібно ставити в такі рамки, щоби в нього було чітке місце паркування – й просто унеможливлювати заїзд на місця, де він порушив би правила дорожнього руху.

Дякую вам за розмову. З нами були Олег Береза, директор ЛКП «Львівавтодор», а також Володимир Струк, заступник начальника Управління патрульної поліції Львова. Сподіваюся, що всі водії матимуть місце, де залишити свій автомобіль, й усі комфортно почуватимуться у Львові.