У Німеччині розпочався масовий захід з вакцинації проти свинячого грипу. Щеплення носить не обов’язковий, а рекомендаційний характер. Кошти на його проведення перебрало на себе Міністерство охорони здоров’я ФРН. Наскільки небезпечним є свинячий грип? Наскільки доречною є вакцинація? Журналісти тижневика шукали відповіді на ці та інші запитання, пов’язані з вірусом, яким нині вже інфіковані люди у всіх куточках земної кулі.
На хворобу, відому в цілому світі під назвою “свинячий грип”, нині вже занедужали люди у всіх куточках земної кулі. Утім, пандемія, якої ми зі страхом очікували, з мільйонами жертв так і не наступила. Загалом у цілому світі поки що свинячим грипом інфіковано чи перехворіло приблизно 415 тисяч осіб. Смертельних випадків офіційно зафіксовано 4999.
У кожному разі випадки зараження H1N1 з літа цього року більше офіційно не підраховуються. У деяких країнах від самого початку було неможливим внести до загального реєстру всіх пацієнтів.
Нині вже (як раніше у Сполучених Штатах) і в Німеччині розпочалася кампанія масового щеплення проти грипового збудника H1N1/09. Проте, прихильники й противники ін’єкцій ще й досі бурхливо сперечаються про шанси й ризики безпрецедентної за своїми масштабами акції щеплення.
Тим часом збудник хвороби за кілька місяців облетів увесь світ. Наскільки він є небезпечним?
Як буде поширюватися вірус H1N1, котрий дав про себе знати навесні цього року, поки що невідомо. Єдине, що можна стверджувати, що більшість інфікованих долають хворобу протягом кількох днів. Лише для доволі незначної кількості пацієнтів хвороба закінчується фатальними наслідками.
У порівнянні зі сезонним грипом, від якого щороку в Німеччині гине від восьми до одинадцяти тисяч осіб, а в деякі роки – й до 30 тисяч, рівень смертності від H1N1/09 доволі низький. У Німеччині поки що від нього, згідно з висновками експертів, загинуло лише дві особи – з більш, як 20-ти тисяч хворих. Обидві жертви мали несприятливі попередні умови, які в поєднанні зі свинячим грипом призвели до смерті. На даний момент кількість захворювань у Німеччині стабілізувалася.
То навіщо ж потрібне масове щеплення, якщо свинячий грип є таким нешкідливим?
Багато експертів побоюються другої хвилі свинячого грипу, яка вже не буде такою поблажливою для населення. Вже й H1N1/09 є доволі заразним. Проте, вірусологи з певною вірогідністю припускають, що збудник грипу мутує до ще небезпечнішого варіанту, який зможе спричинити пандемію з багатьма смертельними випадками.
Лише щеплення може понизити ризики виникнення та масового поширення таких мутантів. Бо що більше людей занедужає на свинячий грип, то вищою стане загроза обміну спадкового матеріалу між гриповими вірусами. Вакцина ж триматиме збудника у стані шаху й перешкоджатиме масовішому поширенню.
Окрім того, навіть, якщо вважати, що каліфорнійський грип протікає доволі “мирно”, то у холодні зимові місяці він може вибити з колії на кілька днів багато людей. Це призведе до непотрібного переобтяження лікарень та інших медичних установ. Також масовий невихід на роботу спричинить збитки для господарки. В Аргентині хвиля захворювань узимку майже паралізувала громадське життя. Також і Австралія тепер вчиться по-новому ставитися до вірусу.
Які засоби щеплення існують і наскільки вони є надйними?
У Європі є доступними на даний час три засоби для ін’єкцій: Pandemrix (виробник Glaxo-Smith-Kline), Focetria (виробник Novartis) und Celvapan (виробник Baxter). Всі вони базуються на зразках тих вакцин, які було виготовлено раніше. У випадку пандемії їх можна буде оперативно перелаштувати на нового збудника. Всі три вакцини дозволені для використання як європейською установою фармацевтичного контролю Emea, так і Інститутом Пауля Ерліха [Paul-Ehrlich-Institut] в Німеччині.
Для створення цих вакцин використовувалися мертві віруси чи їхні частки. З них формувалися антигени. Якщо їх вприснути в організм людини, то його імунний захист починає виробляти антитіла проти збудників свинячого грипу.
Наскільки небезпечними можуть бути речовини, що містяться у вакцинах?
Речовина AS03, яка посилює Pandemrix, базується на сквалеоні – проміжному продукті обміну холестеринних речовин, що добувається з печінки акули. Препарат було протестовано на 39-ти тисячах людей (звичайно ж, за виключенням дітей та вагітних жінок). Pandemrix часто критикували за те, що він, хай у невеликих дозах, але містить у собі консервант тіомерсал [Thiomersal], створений на основі ртуті. Ртуть є отруйною, починаючи з певної міри. Оскільки вакцина у випадку свинячого грипу не буде довгий час зберігатися на складах, то, на переконання експертів, можна було б відмовитися від цього консервуючого матеріалу.
Занепокоєння тим, що тіомерсал може викликати в дітей невротичні недуги й навіть аутизм є однозначно безпідставними. Низка наукових досліджень цілковито спростували ці чутки, як повідомили представники Світової організації охорони здоров’я, Інституту медицини у США та європейської установи фармацевтичного контролю Emea.
Вакцина Celvapan, яку має отримати для щеплень Бундесвер та німецький уряд, виробляється без консервуючих речовин і підсилювачів дії. Проте, вона містить повністю всі інактивуючі віруси у високих дозах й була перевірена лише на приблизно шестистах особах.
Які побічні дії можуть виникати після вакцинації?
У місці уколу можуть виникнути болі, набухання і почервоніння. Допускаються також легкі головні болі, болі в суглобах і кінцівках. У найгірших випадках у вакцинованих починається гарячка, вони почувають себе слабкими й змученими. Такі ж побічні ефекти спостерігаються й під час вакцинацій проти сезонного грипу, які проводяться щороку.
Як і кожен інший медикамент, також і вакцина проти каліфорнійського грипу передбачає ризик, що в рідкісних випадках виникнуть і важкі побічні дії. Що не виключається навіть тоді, коли фармацевтичний засіб було клінічно випробувано.
Чи кожен зобов’язаний піти на щеплення?
Ні. Щеплення носить рекомендаційний характер. У будь-якому разі Постійна вакцинаційна комісія Інституту Роберта Коха [Robert-Koch-Institut] разом з Інститутом Пауля Ерліха пропонує всім взяти участь у вакцинації. Виняток становлять лише грудні немовлята.
Скільки ін’єкцій необхідно зробити?
Медики виходять з того, що людині з віку десяти років вистачить лише одного щеплення. Доза для Pandemrix становить 0,5 мілілітрів. Дорослі, котрі є старшими за 60 років, повинні з часовою дистанцією у три тижні отримати дві дози по 0,5 мілілітрів.
Діти віком від шести місяців до дев’яти років, яким не протипоказане щеплення, повинні отримати дві ін’єкції по 0,25 мілілітрів з часовою дистанцією у три тижні. Як правило захисна реакція від ін’єкції починається протягом 14-ти днів. У середині листопада буде оприлюднено результати наступних досліджень, які й дадуть висновок щодо того, чи варто робити друге щеплення. За попередніми даними його варто робити через приблизно шість місяців після отримання першої дози.
Чи вакцина забезпечує стовідсотковий захист?
Абсолютного захисту не гарантує жодна вакцина. У випадку свинячого грипу науковці виходять з того, що особам віком від 15-ти до 60-ти років щеплення забезпечує 80-90 відсотків гарантії захисту від збудників інфекції. У людей, котрі старші за 65 років, успіх щеплення оцінюється у 60 відсотків.
Скільки коштує щеплення?
Кошти вакцинації перебрали на себе медичні каси. Також не треба платити й десять євро так званої “обов’язкової плати за відвідування лікаря”, якщо йдеться виключно про щеплення від каліфорнійського грипу. За оцінками німецького Міністерства охорони здоров’я, на вакцинацію доведеться видати 600 мільйонів євро з федерального бюджету. Це будуть гроші на одну дозу ін’єкції та на її опрацювання лікарем.
Чи люди, котрі перехворіли свинячим грипом, зберігають імунітет?
Загалом після зараження й одужання виникає певний імунітет проти збудників вірусу. Утім, віруси грипу мають здатність змінюватися з часом. Таким чином людина повністю втрачає імунний захист.
Чи змінюється збудник вірусу H1N1/09, якщо так, то наскільки сильно? Аби дати відповіді на ці запитання, вірусологи з різних країн зараз інтенсивно проводять свої дослідження. У будь-якому випадку експерти з усіх країн застерігають від того, щоб люди заражали себе каліфорнійським грипом умисно, аби в подальшому здобути імунний захист. Адже не виключено, що протікання хвороби може піти трагічнішим сценарієм.
Що ще захищає від грипу?
Загальна гігієна вважається після вакцинації найкращим захистом від зараження. Це значить: постійно мити руки, відмовитися від потискування рук під час зустрічі. Окрім того, треба уникати контактів з інфікованими.
Чи оберігає лікарська маска? Досі цього ніхто детально не досліджував. Принаймні, вже пацієнти інфіковані свинячим грипом змогли б таким чином мінімізувати поширення хвороби.
Якщо взимку свинячим грипом заразиться значна частина населення, то було б доречним уникати масових заходів, як то футбольні ігри чи концерти, а також відмовитися від проїзду громадським транспортом. Якщо буде така потреба, то чиновники Міністерства охорони здоров’я Німеччини та лікарі зроблять оголошення щодо наступних рекомендацій.
Автори: Свен Штокрам [Sven Stockrahm], Аліна Шадвінкель [Alina Schadwinkel], Даґні Люд еман [Dagny Lüdemann]
Назва оригіналу: Was man zur Schweinegrippe-Impfung wissen muss
Джерело: Die Zeit 02.11.2009
Зреферував Любко Петренко