Що поєднує М’янму і російський Кавказ?

Про акцію протесту кавказьких мусульман у Москві

20:10, 8 вересня 2017

Північний Кавказ знову з'явився на перших сторінках російських газет. І причина цього – не ситуація власне на Кавказі, а – в далекій М’янмі.

У М'янмі упродовж багатьох років буддистська більшість переслідує мусульманську меншість. Тамтешні буддисти вважають м’янмських мусульман нелеґальними міґрантами, тому, зокрема, влада відмовляє їм у наданні громадянства. Внаслідок недавніх заворушень у цій азійській країні загинуло близько 400 людей, і майже 18,5 тисяч мусульман втекли до сусіднього Бангладешу. Третього вересня під м’янмським посольством в Росії відбулася демонстрація представників мусульман Москви, вони протестували проти винищення своїх одновірців у М’янмі.

Про демонстрацію я дізналася, сидячи на памірському весіллі в одному з московських ресторанів. Я відразу ж замовила таксі і швидко прибула до посольства М’янми, де демонстрація тривала вже кілька годин. Волею випадку мій водій виявився чеченцем на ім'я Джибріль. Коли він дізнався, що я з Польщі, але працювала в Чечні і їду на маніфестацію, щоб переказати інформацію про неї польському суспільству, він заявив: «Сестро, це може бути небезпечно, поліція може розігнати маніфестацію. Я тебе так не залишу». Він припаркував машину і пішов зі мною. Ми пройшли через кордони поліції, викликаної завчасно, з огляду на те, що акція відбувається без дозволу.

На місці були мусульмани, переважно кавказького походження. Натовп скандував різні гасла. Якийсь чоловік з довгою бородою, вбраний трохи «по-арабськи», вискочив з натовпу, зупинився між маніфестантами та поліцією і почав вигукувати щось про злочини, які чиняться проти мусульман у М'янмі. «Аллаху Акбар!», – закричали люди, підтримуючи його слова. Чоловіка з бородою оточила поліція, справа дійшла до словесної перепалки.

Інші люди стверджували, що російська влада має щось робити. «Мусульман можна вбивати, а коли вони цьому опираються, то вони вже – терористи», – глузливо сказала людина з натовпу. «Чому ООН мовчить про це, чому мовчить міжнародне співтовариство?» – кричали інші учасники маніфестації. Один із них проголосив молитву в мікрофон, його знімало телебачення. Він говорив: «О Аллах, допоможи нашим братам у М'янмі. Аллах, зроби так, щоб ці буддисти були покарані за їхні вчинки. Амін, Аль-Хамду лі-Ллях (ритуальний молитовний вигук для вихваляння Аллаха, – ZAXID.NET)».

Я стояла в натовпі, фотографувала і записувала все на смартфон. Поруч зі мною стояв мій чеченський опікун. «Це провокація, – сказав він. – Кому це потрібно?»

Ще один чоловік з натовпу крикнув: «У аш-Шамі (Великій Сирії, яка охоплює, зокрема, і М'янму, – ZAXID.NET) всіх вбивають! Чому ми тут стоїмо? Їдьмо туди (до М'янми) захищати мусульман! Хто хоче поїхати?». Майже кожен підніс руку догори.

Навпроти нас стояла поліція, якісь люди в цивільному одязі з тих структур знімали натовп. «Навіщо знімаєш?», – кричали їм маніфестанти.

Лунали суперечки, викрики, скандувалися гасла. Але все спокійно, без насильства. Нарешті натовп почав розходитися. У сусідньому подвір'ї розпочався колективний намаз (мусульманська молитва), який проводив молодий чоловік. Більшість маніфестантів взяла в ньому участь. Намаз мав символічний вимір, він був виразом солідарності з тими, хто загинув десь далеко в Бірмі. Маніфестація завершилася. Ми повільно розходилися кожен до свого дому.

Московська демонстрація була унікальною. Це було масове нелегальне віче в центрі Москви, під час якого впродовж трьох годин протестували сотні демонстрантів з Кавказу, а поліція не вдавалася до насильства. Нелегальним, у світлі російського законодавства, є також колективне читання молитов у місцях, не призначених для цієї мети.

Маніфестація викликала багато дискусій. У мітингу, зокрема, брали участь представники Адама Делімінханова, співробітника Рамзана Кадирова, котрий неодноразово засуджував бійню мусульман в М'янмі та відсутність реакції міжнародної спільноти.

Кадиров намагається репрезентувати себе лідером мусульман Росії, тим, хто готовий захищати їхні права. Та все ж він має кров на своїх руках, і мало хто вірить у його добрі наміри. Можливо, саме підтримка Кадировим цієї маніфестації стала причиною того, що її не розігнали поліціянти.

А мітинги під посольством М'янми в Москві тривають. Щоправда, наступного дня під посольством затримали сімнадцятьох осіб з Північного Кавказу.

Текст опубліковано у межах проекту співпраці між ZAXID.NET і польським часописом Nowa Europa Wschodnia. Попередні статті проекту: Україна – ЄС: гарячий фініш переговорів,Україна – втеча від вибору, Східне партнерство після арабських революцій, У кривому дзеркалі, Зневажені, Лукашенко йде на війну з Путіним, Між Москвою й Києвом,Ковбаса є ковбаса, Мій Львів, Путін на галерах, Півострів страху, Україну придумали на Сході,Нове старе відкриття, А мало бути так красиво, Новорічний подарунок для Росії, Чи дискутувати про історію, Мінський глухий кут.

Оригінальна назва статті: Co łączy Birmę i rosyjski Kaukaz? („Nowa Europa Wschodnia”)