Віддавна Львову пророкували долю передовсім туристичного центру. Для цього проводять промоцію міста Лева, зроблено чимало кроків у створенні інформаційно-туристичної інфраструктури. Але чи може Львів жити лише з туризму? Що реально може принести місту розвиток туризму? Чи статус суто туристичного міста не несе небезпеки Львову?
Туризм вчора
Туризм – це вид активного відпочинку у формі мандрів або виїздів поза місце постійного перебування, поєднаних з розвагами, пізнаванням природного оточення рідного краю чи інших країн, їхніх архітектурних і мистецьких пам'яток; це тимчасовий виїзд однієї людини або групи в яке-небудь спеціальне місце для відпочинку, оздоровлення, з релігійною, пізнавальною, виховною чи іншою метою
Львів пропонує чимало можливостей для своїх гостей – і розважальних , і релігійних, і гастрономічних, і пізнавальних, і відпочинкових, і ділових тощо. Місто розвивається і щоразу пропонує своїм відвідувачам якісь новинки або вже звичні атракції – святкування новорічно-різдвяних свят, Дні пампуха, шоколаду, кави, артхаузного кіно, покази короткометражок від «Wiz-Art», «Літо на ринку», фестиваль «Етновир», Форум видавців, туристична конференція «Перемагай з Левом!» та ін. Двигуном збільшення кількості відвідувачів у Львові стають економічні форуми.
Довгий час користь від приїжджих мали безпосередньо кав’ярні-ресторани, готелі-хостели, туристичні фірми, супермаркети, магазини цукерок та спиртних напоїв, тобто ті суб’єкти господарської діяльності, послугами яких зацікавився турист.
Відтак збільшення туристичного потоку як такого у місті Лева приносив грошову вигоду суто власникам згаданих об’єктів, особливо готельно-ресторанному бізнесу, адже туристу потрібно десь переночувати і щось поїсти. Та не було прямої користі від туриста самому місту…
Турист сьогодні
Наразі у Львові запроваджено туристичний збір розміром 1% від вартості проживання (ночівлі) у готелях, кемпінгах, хостелах, гуртожитках для приїжджих тощо. У бюджеті міста, за словами голови комісії економічної політики Львівської міської ради Андрія Хомицького, заплановано за рік отримати з цього 600 тис. грн. Для порівняння, Ялта планує від туристичного збору отримати 2,8 млн грн.
Наразі левову частку (82%) бюджету міста становлять доходи з заробітної плати, поінформував ZAXID.NET Андрій Хомицький. А 600 тис. грн - це десь 1/4000 бюджету Львова. Для приблизного уявлення, скільки може приносити туризм у бюджет, Париж отримує від цієї галузі близько 20% доходів.
Сподіватись на щось більше, ніж 20%, у Львові тяжко, тож логічно, що потрібно розвивати й інші галузі у Львові. « Від одного туризму Львів не може жити. Скільки в нас пам’яток, які є в спадщині ЮНЕСКО – до 10%, а решта що? Ми не можемо всіх працевлаштувати в туризмі. Маємо пропорційно розвивати – туризм, сферу послуг, легку та харчову промисловість», - зазначив Андрій Хомицький. Утім зараз мова не про це.
Начальник управління туризму Львівської міської ради Оксана Сидор нарікає на спроби загнати туризм у Львові «у певний шаблон і рамки», наприклад, вважаючи, що турист тільки оглядає пам’ятки – і більш йому нічого тут робити; вважається, що на туризмі у Львові заробляють готелі, ресторани, турфірми, при цьому забуваючи, що туризм зачіпає чимало інших суміжних сфер.
« Нам потрібно працювати не над статусом туристичного міста, а над статусом комфортного міста для життя, для навчання. Те, що Львів - культурна столиця України, столиця фестивалів, місто цікавих музеїв – і тоді в сукупності ми будемо туристичним містом. Тобто казати просто «туристичне місто» – це не є правильно. Туристи якраз цікавляться містом, у якому є цікаві традиції, міська культура, креативні люди, якесь особливе середовище - і це все формує образ туристичного міста. Львів - багатогранне місто, що й формує його туристичну привабливість, - впевнена Оксана Сидор. - Все, що робиться у Львові – це для львів’янина, якщо львів’янину буде тут комфортно і зручно, то буде комфортно і добре туристу. Ми би хотіли, щоб у Львові 80% займала сфера послуг. Тільки в співпраці готель, ресторан, музей, будь-яка атракція, туристичні агенції, влада, громадські організації, наукові інституції - буде ланцюг, який формує привабливе для туриста середовище».
У цьому її підтримує голова депутатської комісії культури, промоції, ЗМІ та туризму Львівської міської ради Ярослав Музичко. « Якщо ми говоримо, що Львів – це туристичне місто, це зовсім не означає, що пріоритет розставлено в такий спосіб, що Львів займається тільки розвитком туризму, - зазначив він ZAXID.NET - На початку 2000-х, коли був будівельний бум в Україні (як і в світі), підкреслюючи важливість будівельної галузі, говорили, що один працівник задіяний у будівництві, дає роботу 5-ти працівникам у суміжних галузях. Так от, один турист дає роботу 10 працівникам суміжних галузей – це йде мова про готельне господарство, про харчування, про туристичні агенції, народні промисли, рекламу та промоцію, ЗМІ, послуги зв’язку тощо. Як бачимо, у цьому випадку туристична галузь більш економічно вигідна, ніж будівельна, принаймні те, що вона екологічно чистіша, ніж будівельна – це факт».
Місто нічого не має робити для туриста, окрім інфраструктури, яка теж повинна бути для мешканця, - вважає головний спеціаліст управління туризму Львівської міської ради Галина Гриник.
Скільки ж туристів у Львові?
Згідно з інформацією з міськради, за рік Львів відвідує приблизно 800 тис. туристів. Цю інформацію місто отримує з офіційних джерел: готелів, туристичних центрів, агенцій, - тобто з тих «пунктів», де турист міг «відмітитися».
« Зараз туристів неможливо порахувати. Якщо буде легалізована вся мережа хостелів, квартир, то збільшиться відсоток «офіційних» туристів. Порахувати на 100% туристів неможливо. Це не можуть зробити навіть знані туристичні міста. Є туристи, які не користуються послугами турфірм, агенцій, інформаційних центрів тощо», - сказав заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Василь Косів.
« За останні два роки на 40% зросла кількість туристів. І тенденція до зростання триває. Нові пропозиції, нові події, те, що ми пропагували Львів як культурну столицю України, якісь гастрономічні свята - всі ці цікавинки збільшили потік туристів», - поділилася О.Сидор.
За її словами, до 2015 року очікується, що Львів щорічно відвідуватиме 1 млн туристів, а далі, якщо місто працюватиме й розширятиме сфери туризму – до 2-3 млн.
Турист завтра
Один долар, витрачений туристом у Львові, проходить чималий шлях, - зазначає Оксана Сидор, зокрема, людина заплатила за готель, а готель замовив якісь послуги, серед них - їжу, прання, заплатив працівникові тощо.
« Зараз важко ще сказати, скільки коштів залишилося в місті і куди вони пішли далі. Але те, що турист перебуває два-три дні в місті, це вже позитивно. Ми хочемо цей термін перебування продовжити до 4-5 днів. Це від нас залежить: якщо ми створимо такий продукт, заради якого варто залишитися, то турист залишиться», - додала начальник міського управління туризму.
За словами Ярослава Музичко, створення 1 робочого місця у туризмі обходиться у 20 разів дешевше, аніж в промисловості. Окрім цього, за рахунок туризму підтримується рівень життя населення, створюються передумови для розвитку інфраструктури, збереження та використання туристичної спадщини, припливу інвестицій тощо. Тому для Львова розвивати цей напрям не є проблемою, адже маємо привабливе місто, маємо чим поділитися.
Зараз, за словами Оксани Сидор, міське управління туризму працює над багатьма додатковими, потрібними для Львова і для туриста проектами. Серед них - програма, завдяки якій з’явиться можливість дізнатися про кількість туристів. Працюють також в управлінні і над тим, як розвести туристичні потоки до міста.
« Ми починаємо пропагувати конференц-туризм у Львові, який використовують в містах Європи. Власне там поширена цікава річ: конференції відбуваються у «низький сезон», коли це собі можуть дозволити готелі. Осінь для Львова - це ділова пора, в цей час тут проходить багато ділових подій, ярмарків, фестивалів, туристичних виставок, конференцій», - розповіла О.Сидор.
Для кращого орієнтування у Львові для приїжджих створено систему міського ознакування, створено центр туристичної інформації (що надає актуальну інформацію про все, що відбувається у Львові; тут же гості міста можуть отримати безкоштовні багатомовні мапи, інформаційні буклети про місто, схеми транспортного сполучення), дорожні вказівники на об’єкти туристичного інтересу, електронні довідники, картосхеми – усі ці об’єкти давно використовують у в країнах Європи, де багато туристів.
Туризм післязавтра
Львів сьогодні має особливу туристичну привабливість: це місто, яке багато людей для себе відкриває, Львів зберіг свою автентичність, - чим і цікавий, переконують експерти.
« Зараз турист хоче побачити автентичність, і це спонукає бізнес зберігати те, що є, аби запропонувати туристу не штучно придуманий продукт. У Львові є проекти, що дофінансовуються європейськими коштами (зокрема, GTZ у межах проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова»). Це важливо, це означає, що європейські експерти бачать, що у Львові є потенціал, який потрібно зберегти. І чим більше ми будемо популяризувати Львів, тим це більше привабить нові інвестиції, нові соціальні проекти», - запевнила начальник управління туризму ЛМР.
Популяризація Львова може допомогти місту вигравати певні гранти на удосконалення інфраструктури, на реставрацію будівель, відкриття нових туристичних об’єктів (для прикладу, «Львів підземний» ). Однак гранти не можуть бути єдиним порятунком, місто має продовжувати роботу над собою, незалежно від цих європейських «субсидій» та різних допомог. Місто має саме акумулювати певні кошти на свою привабливість.
Збільшенням туристичного потоку міста Лева супроводжується й негативним аспектом. Зростає навантаження на комунальну сферу: на прибирання сміття, водопостачання та водовідведення, на газові та електричні мережі, на транспорт, на викиди від транспорту в повітря тощо. І міським чиновникам, і депутатам треба буде вирішувати, як мала б відбуватися компенсація за навантаження комунальної сфери та інфраструктури від великої кількості туристів.
Водночас важливою справою є чітке скерування «коштів з туриста» на забезпечення інфрастурктури Львова, на його привабливість, на консервацію та реставрацію культурних пам’яток.
« У Відні за кошти від туристичного збору управі того чи іншого дому виділяють кошти на закупівлю квітів, причому визначають певний вид квітів, колір, аби турист, який з вулиці дивиться на будинки, був приємно вражений не лише архітектурою, а й тим, що саме місто мешканці люблять і дбають про нього. Завдяки охайності, квітам, відремонтованим вікнам, небрудним дворикам – створюється загальний вигляд і настрій міста», - зазначила ZAXID.NET голова Львівської асоціації туристичних організацій, директор туристичної фірми «Вербена» Тетяна Жукевич.
Туризм у Львові не панацея для забезпечення різнобічного розвитку міста, однак може стати прибутковою справою та створиться чимало робочих місць. Утім важливо, аби приїжджі не створювали дискомфорту тим, хто мешкає у Львові. А отримані від туризму кошти спрямовувалися на збереження історико-архітектурної частини міста.