Що сталося із «Громадським ТБ»

Хто винен і що буде далі із популярним телеканалом?

18:48, 19 січня 2016

Наглядова рада «Громадського ТБ» звинуватила одного із засновників каналу, журналіста Романа Скрипіна у привласненні пожертв глядачів та небажанні передати права на доменне ім’я hromadske.tv.

Сам Скрипін, який за кілька днів до цього оголосив про запуск нового каналу, запевнив, що гроші у нього є і він готовий їх віддати. Однак право на використання домену hromadske.tv «тепер дарувати не хоче».

ZAXID.NET розібрав аргументи сторін, щоб з'ясувати, хто винен і як може розвиватися ситуація довкола «Громадського ТБ».

***

Що сталося?

19 січня наглядова рада «Громадського ТБ» звинуватила одного із творців телеканалу, журналіста Романа Скрипіна у привласненні пожертв глядачів. Хоча претензії до Скрипіна не обмежуються лише грошима.

У заяві Наглядової ради йдеться про те, що Роман Скрипін мав виконати вимоги ради до 15 січня. Оскільки він цього не зробив, конфлікт перевели у публічний простір.

«Наглядовою радою ГО «Громадське телебачення» під час виконання своїх обов’язків, передбачених статутом, було встановлено, що частина ресурсів ГО одноосібно контролюється одним членом організації – Романом Скрипіним: доменне ім’я hromadske.tv; рахунок PayPal, на який з 30.10.2013 р. надходили добровільні пожертви для ГО «Громадське телебачення»; кошти, отримані за використання контенту ГО «Громадське телебачення» на YouTube», - йдеться у зверненні наглядової ради каналу.

Один із журналістів телеканалу Дмитро Гнап уточнив, що йдеться про 150 тис. євро на PayPal та 36 тис. доларів на YouTube. У зверненні наглядової ради вказано, що сама заява мала б «запобігти нецільовому використанню ресурсів ГО «Громадське телебачення», які були пожертвувані самими глядачами».

Журналісти телеканалу уточнили, що письмово вимагали у Скрипіна передати ГО «Громадське телебачення» права на доменне ім’я hromadske.tv; надати звіт про надходження та використання коштів на рахунку PayPal, на який надходили пожертви глядачів, і, звичайно ж, передати ГО вс ті кошти.

Що каже Скрипін?

Так, відповідь Скрипіна з'явилася у той же день, коли й заява наглядової ради телеканалу. Журналіст каже, що більша сума грошей є і він готовий її передати; частину коштів він потратив на запуск «Громадського Київ»; право на використання домену «дарувати не буде».

Також Скрипін зауважив, що про вимоги, які він мав виконати до 15 січня, дізнався у той же день. Після того він домовився про зустріч із керівником ГО «Громадське телебачення» Наталкою Гуменюк. Однак під час зустрічі вона просто передала йому заяву наглядової ради.

«Усі акумульовані кошти не витрачалися у власних цілях, не були розтрачені. Певні витрати, звісно, є. Але вони стосуються реалізації проекту. І на це є підтвердження... Окрім того, я висловив готовність практично негайно перерахувати більшу частину коштів на будь-який наданий рахунок, але він має бути не в Україні. Позаяк я є резидентом України й не можу перераховувати валютні кошти в Україну. І геть зовсім дивною є ситуація з доментом hromadske.tv. На чому ґрунтується вимога віддати його у користування організації, якщо всюди в світі ці питання вирішуються підписанням угоди купівлі-продажу або оренди. Тепер я точно нікому нічого дарувати не хочу», - написав Скрипін на своїй сторінці у FAacebook.

Значить, частину грошей він таки потратив?

Ці кошти, за словами Скрипіна, пішли на «реалізацію проекту». Але якого саме проекту - нового каналу «Громадське Київ», чи «Громадське ТБ» - не уточнив. Відомо, що 15 січня, за кілька днів до заяви наглядової ради Роман Скрипін заявив про створення «Громадське Київ».

На Facebook з'явилася сторінка нового телеканалу, на якій повідомили, що проект створюється за «кошти, що були зібрані та акумульовані за останні два роки зусиллями переважно закордонних українців з усього світу».

Власне, після цього допису скандал став публічним. Команда «Громадського» заявила, що жоден із керівних органів громадської організації «Громадське телебачення» не давав дозволу на таке використання бренду: «Фактично, за гроші, які належать ГО «Громадське телебачення» може бути профінансований проект, який не підзвітний ГО «Громадське телебачення» ні як його структурний підрозділ, ні як третя сторона, яка отримала право на використання бренду hromadske. Жодним з керівних органів ГО «Громадське телебачення» не ухвалювалося рішення про подібне делегування».

Кому вірити?

Незважаючи на те, що засновником «Громадського телебачення» є Роман Скрипін, а його аргументи про те, чому він має дарувати домен hromadske.tv та про намір повернути частину коштів. Окрім того, Скрипін стверджує, що передав голові ГО «Громадське телебачення Наталі Гуменюк печатку, контроль над рахунками та документацію, ключі від сейфа.

Однак до наглядової ради «Громадського телебачення» входять не менш відомі і авторитетні діячі - адвокат Євгенія Закревська, історик Ярослав Грицак, журналіст Олексій Шалайський, експерт Chatham House Орися Луцевич,  директор Могилянської школи журналістики Євген Федченко, співзасновник Несторівської групи Євген Глібовицький, президент Фонду якісної політики Михайло Мінаков, декан Києво-Могилянської Бізнес Школи Олександр Саврук. Всі вони підписались під сьогоднішньою заявою «Громадського телебачення».

Що далі буде? 

Підсумовуючи заяви наглядової ради, можна спрогнозувати наступні кроки керівництва  «Громадського ТБ».

– якщо Роман Скрипін не виконає вимог керівних органів ГО «Громадське телебачення», будуть задіяні правоохоронні органи як в Україні, так і в юрисдикціях країн, де були зареєстровані рахунки, зокрема PayPal та/або країн звідки здійснювались пожертви для запобігання порушення прав жертводавців;

– впродовж найближчих тижнів завершиться формування органів правління ГО «Громадське телебачення» з незалежним від виконавчого директора фінансовим директором. Усі важливі фінансові операції будуть проходити процедуру подвійного схвалення;

– відбудеться зовнішній незалежний управлінський та фінансовий аудит ГО «Громадське телебачення» з оприлюдненням критичних зауважень аудиторів;

– контроль за використанням бренду hromadske буде посилено. Окрім того непогоджене використання бренду буде юридично переслідуватись.