Що таке дуальна освіта і як вона працює в університетах Львова

Баланс між академічним навчанням та практичним досвідом, нова модель співпраці між викладачами та студентами

09:36, 28 липня 2022

Щодня збільшується кількість нових приладів, які під’єднуються до мережі Інтернет, зростає ефективність систем штучного інтелекту, з’являються нові користувачі соцмереж, росте ринок е-комерсу та фінтеху, з’являються нові продукти та стартапи. Це все прямо пропорційно впливає на тих, хто працює з технологіями, створює їх. А відтак і на тих, хто здобуває спеціальність ІТ-фахівця.

Не всі університети встигають за надшвидкими динамічними змінами в технологічній індустрії. Тому ми будуємо тісніший діалог з національними університетами і об’єднуємо наші експертизи у підготовці ІТ-спеціалістів. Нам важливо, щоб майбутні фахівці здобували найактуальніші знання та завершували університет з вищим рівнем професійного досвіду. А також, аби студенти навчались свідомо, щоб з самого початку вони розуміли «прикладність» спеціалізації, яку здобувають.

Це доволі поширений міжнародний досвід, коли компанії тісно взаємодіють з університетами, щоб формувати якісного фахівця. Роль університету – не просто формувати робочу силу, а формувати професіонала з експертизою, і тут нам варто взаємодіяти. Саме тому, одним з найефективніших форматів співпраці стали програми з дуальними елементами навчання. SoftServe працює з ними вже близько трьох років і розпочалось все у Львові.

Ще одна з причин, через яку ми в компанії розвиваємо цей підхід до освіти: з кожним роком студенти все раніше йдуть на роботу. 69,5% студентів ЛНУ імені Івана Франка почали працювати ще під час навчання, з них 26,4% почали працювати на третьому курсі, а 21,5% – на другому. Такі дані внутрішнього опитування випускників, які університет проводив у 2020 році. А через пандемію коронавірусу та, зокрема, онлайн-навчання студенти починають працювати ще раніше.

Що таке дуальна освіта?

Зараз дуже по-різному дають визначення, що таке дуальна освіта для закладів вищої освіти в Україні. У нас це про об'єднання двох середовищ – бізнесового та університетського. Якщо ми говоримо про довготермінову ціль, то це створення середовища довіри. Оскільки співтворцями таких спільних програм є: представники компанії, викладачі та адміністрація університету і студенти.

Університет забезпечує фундаментальну освіту, компанія – практичну експертизу. А студенти в цій екосистемі є не просто споживачами знань, а менеджерами свого навчального досвіду. Модель взаємодії в межах цих програм передбачає побудову цілісного і комплексного навчального досвіду для учасників програм, зокрема ми відходимо тут від присутності у форматі one-off подій, а спільно дизайнимо start-to-finish програмні рішення.

Сьогодні ми виділяємо три основні набори навичок, які потрібні студенту для того, щоб будувати успішну кар’єру в ІТ, а не лише стартувати. Перший – це «фундаментальні знання», які здобуваються в університеті. Другий – це так звані «future-proof skills»: робота в команді, критичне мислення, комунікація тощо. Останній – це «digital skills», тут про технологічні експертизи та спеціалізації. Побудову та розвиток всіх цих груп навичок передбачено спільними програмами.

Взяти участь у навчанні за дуальною системою освіти можуть студенти вже з першого курсу. Це означає, що на 1-2 курсі вони отримуватимуть фундаментальну освіту в університеті, а вже потім їх залучатимуть до роботи в компанії. Робота в компанії зараховується студентам як частина успішності в університеті. Навчальні програми розроблені так, щоб зберігати баланс між робочими проєктами та академічним навантаженням.

Коли ми говоримо про навчання з елементами дуальної освіти, це не означає, що вчитися буде легше чи менше, ідеться про «вчитися по-іншому». Одним з фокусів тут є learning by doing. Вчитися та мати можливість застосувати свої знання одразу, побачити для чого вони і що можна зробити, знаючи те чи інше. Не вміти застосувати знання на практиці – одна з найтиповіших проблем українського студента, чи не так? Або здобувати теоретичні знання і не знати, де їх можна застосувати в реальному житті.

Як до нового освітнього підходу ставляться студенти

Нинішні українські студенти дуже вмотивовані та націлені на результат, а їхнє бажання якомога швидше отримати роботу – одна з причин, чому вони добре відгукуються на такі зміни.

Під час навчання на програмі студенти отримують низку додаткових можливостей в навчальних умовах тренувати свої практичні вміння. Дуже цінним є досвід реалізації своїх ІТ-проєктів з нуля. Вже з першого курсу учасники програм розробляють бізнес-частину своїх технологічних рішень, шукають ідеї, з’ясовують проблеми та потреби на ринку, вивчають можливих конкурентів, визначають, яку додану вартість має їх рішення і як будуть працювати з потенційними клієнтами. Паралельно експерти з компанії проводять різноманітні воркшопи та навчальні сесії, де діляться своєю експертизою та досвідом, щоб в студентів було достатньо інструментів, які вони можуть використовувати, працюючи з проєктом.

Під час другого курсу виконують вже технічну реалізацію проектів – це один з найулюбленіших форматів у студентів, з їхніх відгуків. Учасники працюють в невеликих командах із ментором, працівником нашої компанії. Ментори допомагають студентам будувати процеси розробки так, щоб досягнути, з однієї сторони, найкращого результату, а з іншої – по-максимуму навчитись в процесі. Тут можна пробувати різні підходи, валідувати свої ідеї та рішення, переконуватись, що в чистій теорії все може виглядає трохи по-іншому. Співпраця ментора і кожної команди – це багато індивідуальної роботи і велика перевага програми.

Такий підхід дає молодим фахівцям важливий професійний досвід, оскільки роботодавці звертають велику увагу саме на кількість отриманого досвіду та здобутих навичок.

Де навчатись?

Зараз дві програми з дуальними елементами навчання доступні у «Львівській політехніці» (Кафедра штучного інтелекту та Кафедра прикладної математики), дві програми – у Львівському національному університеті імені Івана Франка (Факультет електроніки, Факультет прикладної математики та інформатики) та одна програма в ІТ СТЕП Університеті. Нова модель навчання вже охоплює до 1000 студентів у Львові.

З вересня цього року запускаємо ще три програми в Києві, Харкові та Дніпрі. Не зважаючи на війну, дуже важливим є продовжувати працювати з українськими університетами. Ми не можемо дозволити собі робити паузу в підготовці нових талантів, які так потрібні країні зараз і будуть потрібними після нашої перемоги. Так само, цьогорічні випускники шкіл чи вже студенти не можуть робити паузу у здобутті омріяної спеціальності. Навіть якщо зараз всі ми переживаємо невизначеніть та непевність у майбутньому.

Вступ на всі програми з дуальними елементами у Львові та інших містах відбувається за правилами загальної вступної кампанії. Відбір на державні та платні місця відбуватиметься за стандартною рейтинговою процедурою.