Що таке Український культурний фонд?

Депутати прийняли законопроект про його створення у першому читанні

09:34, 13 лютого 2017

Верховна Рада у першому читанні прийняла законопроект про створення Українського культурного фонду. За ухвалення відповідного законопроекту в першому читання проголосував 231 народний депутат. Деякі діячі культури називають це законопроект революційним.

«Закон про Український культурний фонд прийняли в першому читанні. Прекрасна новина», - написала у своєму Facebook директорка Мистецького Арсеналу Олеся Островська.

«Радію за команду Євгена Нищука і уявляю реакцію апарату міністерства культури України, яке ще більше наблизилось до реорганізації та переходу на ефективну сучасну модель системи координації в сфері культури (скоро совкове поняття "управління" назавжди залишиться в минулому).
Вдячний Національній Раді Реформ», - вважає режисер Сергій Проскурня, який додає: «скоро з'явиться потужний мотиватор і помічник для максимального включення креативної енергії українців. За конкурсною системою будь-який учасник мистецьких процесів зможе одержати підтримку. Чи то державний "заклад культури", чи дебютант, для якого так важлива підтримка startup-у. Мистецькі проекти, фестивалі, виставки, концертні програми - безліч форм та жанрів - все це матиме підтримку і буде втілено».

На цей закон покладають надії насамперед на створення прозоріших та раціональніших механізмів фінансування культури.

ZAXID.NET вирішив з’ясувати, що зможе змінити у культурному житті країни цей закон і чим саме займатиметься нова установа.

Для чого потрібен фонд?

У законі йдеться про те, що діяльність фонду стимулюватиме розробку і впровадження сучасних культурних і мистецьких проектів, сприятиме виробленню конкурентоспроможного на світовому ринку вітчизняного (національного) культурного продукту.

Важливим напрямом роботи фонду стане експертний відбір, фінансування та моніторинг виконання культурних і мистецьких проектів, реалізація яких забезпечуватиметься за підтримки фонду.

Серед основних завдань фонду також сприяння реалізації державної політики у сферах культури та мистецтв, збереженню, актуалізації та популяризації національного культурного надбання, підтримка реалізації міжнародних проектів, популяризація української культури та мистецтв, формування міжнародного позитивного іміджу України.

Також завданням фонду є стимулювання розробки інноваційних проектів; підтримка реалізації міжнародних проектів; підтримка (в тому числі шляхом надання грантів та стипендій) мистецьких дебютів, стимулювання творчої праці молодих митців. При цьому обов’язковою умовою для будь-якого проекту що реалізовується за підтримки фонду розміщення звіту про використання коштів у рамках проекту на офіційному веб-сайті фонду.

Як здійснюватиметься підтримка проектів?

Основною діяльністю Українського культурного фонду є діяльність, пов'язана із підтримкою проектів. Рішення щодо підтримки Українським культурним фондом реалізації конкретного проекту та пропозиції щодо виду, умов і обсягів такої підтримки подаються для погодження дирекції фонду відповідною експертною радою.

Український культурний фонд здійснює відбір та моніторинг виконання проектів на основі конкурсного відбору.

Звідки фонд братиме гроші?

У законопроекті йдеться про те, щоб фонд фінансувався коштом державного бюджету, добровільних внесків фізичних і юридичних осіб, у тому числі іноземних, інших джерел, не заборонених законодавством України. Передбачається, що розмір фінансування фонду з державного бюджету щорічно визначатиметься у законі про Державний бюджет України на відповідний рік окремим рядком.

З 2018 року фінансування поточної діяльності фонду (крім діяльності експертних рад фонду) не має перевищувати 8% від річних надходжень до фонду з усіх джерел.

Хто керуватиме фондом?

Передбачається створити наглядову раду та дирекцію фонду. Наглядова рада фонду забезпечуватиме контроль за діяльністю фонду, формуватиметься з двох осіб, яких визначає президент України, двох осіб, визначених міністерством культури України, двох представників від закладів культури, двох представників від громадських об'єднань та Голови фонду за посадою.

Голова фонду призначатиметься на посаду міністерством культури України з-поміж кандидатур (не більше трьох), визначених Наглядовою радою фонду.

Головою фонду може бути призначена особа, яка є фахівцем у сфері культури, має бездоганну ділову репутацію, вільно володіє державною мовою, володіє іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи.

Строк повноважень Голови фонду становить чотири роки. Одна й та ж особа не може обіймати таку посаду понад два строки поспіль.

Голова та інші члени Наглядової ради фонду здійснюватимуть свої повноваження на громадських засадах. Управління поточною діяльністю фонду забезпечуватиметься Дирекцією фонду.

При цьому Виконавчий директор фонду обиратиметься Наглядовою радою фонду за результатами публічного та прозорого конкурсного добору.