Що відбувається на Марсовому полі

Питання та відповіді

11:08, 1 квітня 2023

З середини березня у Львові на Марсовому полі розпочались пошуково-ексгумаційні дослідження давніх поховань. Закономірно, що мешканці міста почали хвилюватися, що саме відбувається на полі враховуючи, що на Личаківському військовому кладовищі паралельно ховають наших Героїв, які загинули захищаючи Україну. Зокрема, львів’ян турбує, чи новітні Герої не будуть поховані поруч з «енкаведистами».

Львів’яни мають знати, що відбувається насправді. Відповідаю на найпоширеніші запитання щодо цієї теми, аби покласти край фейкам та спекуляціям, які з’являються в інформаційному просторі, не без зусиль агентів впливу, або й просто «ботів» зі сторони агресора.

Чому ексгумація відбувається саме зараз?

Про давні поховання на Марсовому полі було відомо давно. Однак питання ексгумації є складним, воно вимагає якісної дослідницької роботи, обґрунтування та часу на погодження. Широкомасштабне вторгнення росіян в Україну також стало вагомою причиною для ексгумації – на Марсовому полі проводиться поховання наших загиблих Героїв, а війна, на жаль, все ще триває. Тож місце для їх гідного поховання повинне бути належно підготовлене.

Чиї останки ексгумують?

На цій території було кладовище часів Першої світової війни. Тут поховані загиблі військовослужбовці різних армій, що брали участь у бойових діях того часу на наших теренах( армії австро-угорської монархії, німецької кайзерівської армії, турецької армії, російської імператорської армії). Окрім цього радянська влада проводила своє, «додаткове» поховання, коли прийшла до Львова.

У верхній частині огородженої території є поховання часів Першої світової війни, а в нижній – післявоєнного періоду.

Щодо післявоєнного періоду, то це – поховання військових НКВД, які загинули в боях з УПА. Із 3400 прізвищ, які є на плитах центральної алеї, лише 111 датуються 1944-м роком. Дослідники вважають, що далеко не всі ці 111 людей можуть бути фронтовиками.

Хто виконує роботи по ексгумації?

Роботи виконують фахівці Меморіально-пошукового центру «Доля».

Чи надані відповідні дозволи?

Після проходження усіх процедур були отримані дозволи від Міністерства культури України та органів місцевого самоврядування.

Чи проводилась тут ексгумація раніше?

У міжвоєнний період, за часів Другої Речі Посполитої, тут проводили ексгумацію. В документах зазначено, що рештки тіл перепоховали, однак практика показує інакше.

В який спосіб відбувається ексгумація?

Усі роботи проводяться під наглядом фахівців. Екскаватор використовують для зняття верхнього шару ґрунту. Далі пошуковці працюють лопатами, шпателями, пензликами.

Яка подальша доля знайдених останків?

Знайдені поховання часів Першої світової війни будуть перенесені поруч, на поля №84 та №85, де у майбутньому збудують Меморіальний комплекс. Також плануємо використати бетонні хрести, які збереглися.

Натомість решти з радянських часів (1944 – 1950-ті) зберігатимуть у спеціальному депозитарії до прийняття подальших рішень.

Варто зауважити, що свого часу радянська влада «заїхала» тракторами на місце поховань воїнів австрійської армії, а це були люди різних національностей, все знищила і почала проводити військові та приватні поховання поверх.

Звідки інформація про те, хто був похований на Марсовому полі?

Фахівцями меморіально-пошукового центру «Доля» проводились відповідні дослідження на звернення Львівської міської ради.

Щодо поховань часів Першої світової війни та пізніших поховань – це результати польових пошукових досліджень та роботи з архівами.

Рештки скількох тіл вже знайдено?

Пошуково-ексгумаційні дослідження тривають два тижні, тому ми можемо говорити тільки про перші результати. Станом на сьогодні віднайдено останки 65 людей.

За зовнішніми ознаками це поховання, які були здійсненні після Другої світової війни. Частина останків збереглися повністю, інші — лише частково. Ми обовязково повідомлятимемо про наступні проміжні результати ексгумації.

Чи ексгумація не суперечить християнській традиції?

Справді «запечатування» могили входить в чин християнського похорону, однак воно не має магічного значення. Практика вказує на те, що морально-релігійний вимір ексгумації залежить від намірів, з якими вона здійснюється та подальшим ставленням до останків. Якщо ексгумація виправдана, а останки будуть перепоховані згідно традиції, це жодним чином є ані гріхом, ані неповагою до померлого.

Якою буде доля плит на Марсовому полі?

На ділянці, де розташовані плити, також проводитимуть роботи з ексгумації. Як анонсувалось раніше, після завершення робіт та проведення відповідного конкурсу, Марсове поле місто реконструює. Звичайно, що в ньому не буде місця символам тоталітарних режимів.

Варто зауважити, хоча в архівах були дані про те, що під плитами на Масовому полі існують поховання, однак при попередніх польових дослідженнях тіл на обстежуваній ділянці виявлено не було.

За які кошти проводиться ексгумація?

Роботи проводяться за кошти з міського бюджету. Замовником робіт є Личаківський цвинтар.

Коли планується завершити ексгумацію на Марсовому полі?

Ділянка робіт досить складна, при тому що архівні дані не завжди відповідають дійсності. Однак роботи активно тривають і будуть продовжуватись поетапно.

Як виглядатиме Марсове поле після ексгумації давніх поховань? Що буде на ділянці, звідки ексгумують тіла?

Місто планує оголосити міжнародний архітектурний конкурс на будівництво Меморіального комплексу. Загалом на Марсовому місто планує облаштувати меморіальну площу та сквер пам’яті. З однієї сторони – це поховання новітніх Героїв, а з іншої – сквер пам’яті, ближче до житлової забудови. А в бік вулиці Мечникова – меморіальна площа.