Що відомо про пожежу на складах боєприпасів у Харківській області

Склад боєприпасів у Балаклії горить вже більше 12 годин

17:17, 23 березня 2017

Що відомо про ракетно-артилерійський арсенал у Балаклії

Військовий склад у Балаклії, на якому у ніч на четвер 23 березня, близько 3:00 стався вибух, є одним з найбільших в Україні. Як повідомили у прес-центрі Міноборони, 65-й ракетно-артилерійський арсенал відноситься до військової частини А1352.

Військові склади на цій території були засновані ще у 1918 році і перебували території цієї військової частини ще за радянських часів. Загальна площа арсеналу 368 га. На складі зберігається орієнтовно 138 тис. тонн боєприпасів. У міністерстві повідомили, що на складі зберігаються як артилерійські припаси малого калібру так і ракети до зенітних комплексів С-300, систем «Град» і «Точка У».

Відстань від Балаклії до Харкова – 95 км. У самому містечку проживає трохи більше 30 тисяч мешканців.

Причини трагедії: халатність чи диверсія?

Ще у 2009 році повідомлялося про те, що на складі зберігається на 30 тис. боєприпасів більше норми і що багато з них застарілі. На склад звернули увагу після вибухів на 61-му арсеналі влітку 2008 року, який теж знаходиться у Харківській області – у місті Лозова. Після цього нібито було обіцяно виділити кошти на утилізацію застарілих боєприпасів та покращення умов зберігання решти. Однак чи було щось зроблено наразі не відомо.

Також міністр оборони Степан Полторак нагадав, що це вже третя надзвичайна подія, пов’язана із військовим об’єктом у Балаклії:

  • у червні 2014 року на адмінмежі між Харківською та Донецькою областями було здійснено збройний напад на автомобільну колонну арсеналівців, які везли майно для бійців АТО.
  • у грудні 2015 року, за допомогою кількох безпілотних літальних апаратів, терористи із повітря намагалися скинути вибухонебезпечні предмети.

Водночас міністр оборони Сетпан Полторак, після того як пролунали вибухи, заявив, що склад не був найбільшим в Україні і запевнив, що надзвичайна подія не несе загрози для мешканців Харкова.

У Міноборони України заявили про посилення охорони інших арсеналів з боєприпасами області, тому що правоохоронцями була озвучена версія про можливу диверсію на складі в Балаклії. Потім з’явилася інформація, що свідки бачили літальні апарати над складом з яких ймовірно були скинуті вибухові засоби.

Надзвичайники не можуть загасити пожежу поки вибухають снаряди

На брифінгу у Міністерстві оборони повідомили, що через велику площу складу та кількість боєприпасів, вони можуть детонувати до 4 днів. Наразі через вибухи рятувальники не можуть здійснювати повноцінне гасіння пожежі. Однак, працівниками Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) і місцевих правоохоронців одразу була вжита низка заходів:

  • почалася евакуація населення (спочатку з 5, а пізніше з 10 кілометрової зони),
  • «Украерорух» тимчасово закрив небо в радіусі 40 км від місця надзвичайної ситуації
  • до місця події також були спрямовані пожежні потяги «Укрзалізниці»
  • залізничне та автомобільне сполучення у районні НП було обмежене.
  • ДСНС зупинила енерго- і газопостачання вражених районів.

Всього евакуйовано близько 20 тис. осіб. Евакуйованих жителів Балаклії, сіл Вербівка (8,3 км від Балаклії), Борщівка (13 км) і Яковенкове (12 км) розміщують в установах сфер освіти та соцзахисту на території району.

Евакуація населення триває

Станом на 16:00 четверга, 23 березня, у зоні надзвичайної ситуації ще триває евакуація населення. В районі евакуації поліція здійснює патрулювання для допомоги населенню та запобіганню випадкам мародерства. За попередньою інформацією щонайменше одна людина отримала поранення – жінку госпіталізували з осколковим ураженням голови.

Згідно з даними прес-служби ДСНС, про допомогу Балаклії та прилеглим районам заявили представники відомства з різних областей. Однак поки вибухи не припиняться – гасіння пожежі є ускладненим. За озвученою представниками влади інформацією радіус розльоту деяких снарядів досягає 25 кілометрів, а осколки вiд вибухiв снарядiв на Харкiвщин можуть становити небезпеку для 35 тис. осiб.